Pondelok 26.9.2022
sk
Edita
cz
Andrea
, Ondřejka
Zdroj: ©Shutterstock

Tvrdil, že pochádza priamo z pekla. Tajomného vraha s prezývkou Sekerník nikdy neodhalili

Vrah s prezývkou Axeman (Sekerník) terorizoval americké mesto New Orleans.

Z histórie kriminalistiky poznáme viacero prípadov sériových vrážd, ktorých páchateľov sa dodnes nepodarilo odhaliť. Tým najznámejším je bezpochyby desivý Jack Rozparovač, ktorý má na svedomí minimálne päť žien. V tomto článku by sme ťa chceli zoznámiť s nemenej mrazivým prípadom. Vrah s prezývkou Axeman of New Orleans (Sekerník z New Orleansu) terorizoval mesto New Orleans v americkom štáte Louisiana v rokoch 1918 až 1919.

Vraždy

Neznámy vrah začal svoju krvavú púť 23. mája 1918. Jeho prvými obeťami sa stali Joseph a Catherine Maggiovci. Vrah sa vlámal do ich bytu a oboch podrezal žiletkou. Ich hlavy navyše rozsekol sekerou. V tejto chvíli ešte nebolo obyvateľom a polícii jasné, či majú dočinenia so sériovým vrahom. Mohlo ísť totiž aj o „vybavovanie si účtov“ medzi znepriatelenými rodinami.

Sekerník však o sebe dal vedieť opäť, a to 27. júna toho istého roku, keď zaútočil na Harriet Lowe a jej milenca Louisa Besumera v blízkosti Besumerovho obchodu. Obe obete ale, našťastie, prežili. To už bolo vyšetrovateľom jasné, že sa v okolí pohybuje sériový útočník. 5. augusta udrel znovu. Jeho obeťou bola tehotná Anna Schneider. Tá sa uprostred noci prebudila a všimla si, že sa nad ňou skláňa neznámy muž. Sekerou jej zaťal priamo do tváre. Schneider sa ale podarilo prežiť, aj napriek ťažkým zraneniam.

Sekerníkove útoky pokračovali. Za obeť mu padlo aj 2-ročné dievčatko Mary Cortimiglia. Jej matka Rosie ale prežila. Uniknúť besneniu Sekerníka sa podarilo aj Steveovi Bocovi a Sarah Laumann. Mike Pepitone však také šťastie nemal. Vrah ho zasiahol sekerou do tváre a muž bol na mieste mŕtvy. Pepitone je všeobecne považovaný za poslednú Sekerníkovu obeť. Vrah za sebou zanechal šesť mŕtvych a šesť zranených.

Wikimedia Commons

Strach a žiadne stopy

Obyvatelia mesta boli ako na ihlách. Mestom obchádzal strach. Polícia bola navyše pri pátraní bezradná a nemala žiadne stopy. Keďže však vrah z bytov nikdy nič neukradol, lúpežné prepadnutie bolo ako motív vylúčené. Obete vraha boli väčšinou talianski imigranti či talianski Američania, takže sa špekulovalo, že dôvodom môže byť rasová neznášanlivosť. Vyšetrovatelia tiež nadhodili, že hlavným cieľom vraha boli ženy.

To, že útočil aj na mužov, zdôvodňovali tým, že sa „nachádzali v nesprávny čas na nesprávnom mieste“. Podľa viacerých odborníkov z radov kriminalistiky bol páchateľom sexuálny sadista a samotné vraždy boli jednoznačne sexuálne motivované. Bolo ale záhadou, ako sa Sekerník dokázal dostať do zamknutých bytov.

Shutterstock

Nenašli sa totiž žiadne znaky násilného vniknutia. Po bližšom preskúmaní sa ale prišlo na to, že vrah si z dverí odstránil niekoľko dosiek, prípadne si do nich vyrezal malý otvor. Ako vražedné zbrane používal výhradne žiletky a sekery, hoci tieto nástroje patrili jeho obetiam a vždy ich našiel v ich bytoch. Vlastnú vražednú zbraň podľa všetkého nemal.

Možno by si čakal, že obete, ktoré dokázali prežiť, vedeli polícii poskytnúť aspoň aký-taký vrahov popis. Ani to však nebolo pravidlom. Napriek tomu si spomenuli aspoň na niečo. Podľa svedkov mal vrah tmavú pleť, bol dobre stavaný, oblečený v čiernom kabáte a na hlave mal klobúk. 

Mohlo by ťa zaujímať:

Štefan Svitek bol posledný popravený kriminálnik v Československu. Kto bol horehronský rozparovač?

To ale bolo pomerne málo a vyšetrovateľom to príliš nepomohlo. Šokovaní ľudia, ktorí dokázali útok prežiť, ale nedokázali poskytnúť detailnejší popis. Mesto bolo zachvátené panikou, noviny prinášali o tajomnom vrahovi stále ďalšie a ďalšie znepokojivé správy. Nikto nechcel nič riskovať. Muži ostávali celé noci hore a so zbraňami v rukách strážili svoje rodiny.

Niektoré obete dokonca ako páchateľov označili svojich konkurentov či ľudí, s ktorými mali spory. Rosie Cortimiglia takto za páchateľov označila Iorlanda Jordana a jeho syna Charlesa. Polícia ich, pravdaže, vyšetrovala a dokonca ich poslala pred súd. Frank dostal trest smrti a Iorlando doživotný žalár. Obaja vinu popierali a až po vynesení rozsudku sa Rosie priznala, že klamala. Obaja muži boli napokon prepustení.

Shutterstock

Démon z pekla

13. marca 1919 vyšiel v novinách list, ktorý údajne napísal samotný vrah. Tvrdil v ňom, že píše z „najhorúcejšieho pekla“. „Nechytili ma a nikdy ma nechytia. Nikdy ma nevideli, pretože som neviditeľný, ako éter okolo Zeme,“ písal. Nie som človek, ale duch a démon z najhorúcejšieho pekla. Som ten, koho vy obyvatelia New Orleansu a vaša hlúpa polícia volajú Sekerník.“ Pisateľ poznamenal, že si príde po ďalšie obete. Ako ale dodal, má v pláne niektorých „omilostiť“:

„V utorok v noci budem prechádzať New Orleansom. V mojej nekonečnej milosti vám dám malý návrh. Mám veľmi rád jazzovú hudbu a prisahám pri všetkých démonoch, že ušetrím každého, v ktorého dome bude hrať jazz. Na záver napísal, že sa chystá odísť zo Zeme späť do pekla.

Wikimedia Commons

Bol tento list pravý, alebo išlo len o morbídny žart? To dodnes nie je úplne jasné. V každom prípade, obyvatelia vzali informácie v ňom veľmi vážne. V utorok 19. marca sa z každého domu v meste ozývala jazzová hudba, jazzové kapely hrali aj v kaviarňach a tanečných sálach. Vrah svoje slovo splnil. V tú noc nikto zavraždený nebol.

Samotná aktivita zabijaka ale ešte neskončila a pokračovala až do októbra toho istého roku. Došlo k ešte trom útokom, z ktorého bol smrteľný ten posledný na Mikea Pepitona z 27. októbra 1919. Hrôza, ktorá dusila New Orleans, sa napokon skončila.

Podozriví a teórie

Na celom prípade najviac zaráža nielen to, že sa vraha nepodarilo vypátrať, ale aj fakt, že polícia vlastne nemala takmer žiadnych relevantných podozrivých. Vlastne jediným mužom, ktorý bol s vraždami spájaný, bol istý Joseph Mumfre (či Momfre). A treba povedať, že na prvý pohľad by do charakteristiky Sekerníka zapadal.

Ľudia po štyridsiatke sa podelili o múdre rady do života

Odporúčame prečítať:

Spokojní ľudia po štyridsiatke prezradili, čo by odkázali mladším generáciám

Údajne mal kriminálnu minulosť a bol šéfom výpalníckeho gangu, ktorého obeťami boli talianski prisťahovalci. Za pozornosť stojí, že keď Mumfreho zatkli za iné zločiny a posadili ho do žalára, vraždy prestali. Keď ho ale prepustili, Sekerník opäť začal zabíjať.

Vdova po Mikeovi Pepitoneovi, ktorá vraha svojho manžela na chvíľu zahliadla, navyše ako páchateľa označila práve Mumfreho. To už bol ale Mumfre po smrti, zastrelili ho v decembri roku 1920. Ale ako to už chodí, aj v tomto prípade nájdeme nejasnosti. Nie je totiž vôbec jasné, či Joseph Mumfre naozaj existoval!

Shutterstock

Nemáme totiž k dispozícii žiadne záznamy o tom, že by muž tohto mena bol naozaj v roku 1920 zastrelený. To niektorých viedlo k záveru, že ide len o legendu. Ďalší ale upozorňujú, že muž menom Joseph Mumfre sa naozaj pohyboval v prostredí organizovaného zločinu.

Či ale naozaj ide o páchateľa, netušíme. Podľa analytika Richarda Warnera, ktorý sa prípadom dlho zaoberal, bol hlavným podozrivým v celom prípade Frank Mumphrey. Ten zomrel v roku 1921 a často sa predstavoval ako Leon Joseph Monfre či Leon Joseph Manfre. Ďalšie teórie hovoria, že vraždy spáchala mafia, prípadne že išlo o zločiny viacerých páchateľov. Definitívnu bodku ale vyšetrovatelia tomuto prípadu neboli schopní dať. Meno páchateľa (či páchateľov) tak dodnes nepoznáme.

Odraz v kultúre

Sekerník z New Orleans sa stal námetom pre viacero dokumentov, filmov či kníh. Za všetky môžeme spomenúť antologický hororový seriál American Horror Story, román Red, White, and Blood od Christophera Farnswortha či román The Axeman’s Jazz od Julie Smith. 


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť