Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 26.5.2024
sk
Dušan
cz
Filip

Týchto 5 vynálezov vymysleli Slováci. Niektoré uľahčili život, iné ho dokázali zachrániť

Ľudia, na ktorých môžeme byť hrdí.


Nie sú to len športovci, na ktorých môžeme ako národ vzhliadať. Sú to aj ľudia, ktorí vďaka svojej šikovnosti a inteligencii vynašli revolučné vynálezy. Nebáli sa myslieť inak ako všetci ostatní, čím sa dopracovali k prelomovým výsledkom. Toto je zoznam piatich vynálezov, vďaka ktorým o nás vie celý svet.

Padák

Štefan Banič bol rodák z dnešných Smoleníc. Preslávil sa najmä vďaka vynálezu padáka. Tiež bol súčasťou tímu, ktorý objavil jaskyne Driny pri Smoleniciach. Keď odišiel do Spojených štátov, stal sa priamym svedkom leteckého nešťastia. Vtedy začali jeho úvahy o tom, ako ľuďom zachrániť život pri voľnom páde. Preto zostrojil padák, ktorý fungoval na princípe teleskopickej konštrukcie dáždnikového typu s tkaninovým krytím. Okolo tela sa upevňoval za pomoci popruhov v hrudnej časti.

Vynález si nechal patentovať. Aby americké úrady presvedčil, že naozaj funguje, zoskočil z pätnásťposchodovej budovy. Padák od neho odkúpilo americké letectvo. Srdce ho však zrejme ťahalo späť na rodné Slovensko, kam sa o niekoľko rokov neskôr vrátil a pracoval ako murár.

vynálezy, ktoré vymysleli Slováci, padák
Shutterstock

Helikoptéra

Ján Bahýľ sa narodil vo Zvolenskej Slatine. Študoval na gymnáziu vo Zvolene, neskôr na vyššej vojenskej odbornej škole so špeciálnym zameraním na vojenské opevnenia. Ako stavebný technik pôsobil vo vtedajšej rakúskej časti Poľska, v Haliči a až do roku 1895 v Dalmácii. Neskôr sa presťahoval do Bratislavy. Zaoberal sa množstvom rôznych problémov z odboru vojenskej vedy, vojenskej stavebnej techniky alebo strojárstva.

Vypracoval celý rad návrhov na zlepšenie delostreleckej techniky a železničnej dopravy. V roku 1894 zostrojil návrh konštrukcie helikoptéry s pohonom ľudskej sily. Koncept prezentoval verejne už v roku 1901, a hoci bol prevratný, nápad mu „ukradli“ a upravili Francúzi Louis Brequet a Paul Cornu. Rovnako stojí za vynálezom výťahu na Bratislavskom hrade, tankom na parný pohon alebo balónom so vzdušnou turbínou. Spolu s Antonom Marschallom zostrojili prvý automobil na benzínový pohon na Slovensku.

vynálezy, ktoré vymysleli Slováci, padák
Shutterstock
Neriadime sa pravidlom "O mŕtvych len dobré". O smrti treba hovoriť, pohreb si treba naplánovať, hovorí spoluzakladateľka projektu Funebra

Odporúčame prečítať:

Neriadime sa pravidlom „O mŕtvych len dobré“. O smrti treba hovoriť, pohreb si treba naplánovať, hovorí spoluzakladateľka projektu Funebra

Optika

Jozef Maximilián Pecval sa pokladá za zakladateľa modernej optiky. Rodák zo Spišskej Novej Vsi bol v roku 1837 menovaný profesorom vyššej matematiky. V tom istom roku ho pozvali na Viedenskú univerzitu, kde neskôr štyridsať rokov prednášal matematiku. Bol mimoriadne zručným brusičom skla a jemnomechanikom. Venoval sa tiež akustike, diferenciálnym rovniciam kmitania strún, matematickej teórii hudobných nástrojov, balistike a ďalším. Vypracoval projekty plavebného kanálu okolo Pešti.

Osobitnú pozornosť venoval optike. Objektív, ktorý skonštruoval vďaka presným výpočtom v roku 1840, umožnil 16-násobne vyššiu priepustnosť svetla. Tiež pracoval na zlepšení mikroskopu a pripravil koncepty ďalekohľadov a premietačiek. Vďaka tomu položil základ modernej fotografie už v prvej polovici 19. storočia.

vynálezy, ktoré vymysleli Slováci, padák
Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.