Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 13.4.2024
sk
Aleš
cz
Aleš

Týchto 6 potravín ti môže vyvolať úzkosť. Čomu by si sa mal radšej vyhnúť?

Jedlom si vieš ulahodiť, no niekedy aj uškodiť.


Stres patrí k nášmu každodennému životu. Aj keď ho môžeme niekedy vnímať pozitívne, naše telo to vždy vyhodnotí ako stres, ktorý môže byť niekedy nebezpečný. Vieme si k nemu dopomôcť aj konzumáciou niektorých potravín, pretože črevo a mozog sú vzájomne prepojené.

„Konkrétne naše črevné mikróby sú kľúčovým determinantom symptómov úzkosti. Keď je zápal prítomný v čreve, môže to viesť k zápalu v mozgu nazývanému neurozápal. Dôkazy nám hovoria, že neurozápal je zvýšený u ľudí s úzkosťou. Takže tí, ktorí chcú znížiť príznaky stresu, by sa mali vyhýbať jedlám vyvolávajúcim úzkosť,“ odporúča nutričný psychológ

1. Spracované jedlá

Sem patria všetky balené jedlá, ktoré majú desiatky zložiek na zadnej strane obalu, či jedlá plné cukru a omega-6 mastných kyselín. Ich nadmernou konzumáciou sa zhoršuje zápal, vyživujú zlé mikróby v tele, a teda sa zvyšuje aj stres.

Shutterstock

2. Priemyselné oleje

Tieto oleje sa väčšinou vyrábajú z vedľajších produktov pestovaných plodín, ako sú napríklad palmové ovocie či slnečnica. „Spracovaním sa tieto oleje stanú vysokým obsahom omega-6 mastných kyselín a bez omega-3. Nadbytok omega-6 mastných kyselín v strave prispieva k nadbytku zápalových molekúl v celom tele, najmä v črevách a mozgu,“ objasňuje špecialista.

3. Rafinované a pridané cukry

Nachádzajú sa vo veľkom množstve potravín. Možno si myslíš, že ide len o sladkosti či cukrovinky, no v skutočnosti sa pridané cukry môžu nachádzať aj v kečupe, cereáliách či rôznych „fit“ formách, ktoré v skutočnosti až také fit nie sú. Čítaj preto zloženia, nadbytočný príjem týchto cukrov môže opäť zhoršovať zápal v tele, a tým aj stres a úzkosť. A ak máš chuť na niečo sladké, priprav si to doma. Nebudeš sa musieť stresovať desaťriadkovým zložením, pretože budeš presne vedieť, aké suroviny si použil.

Shutterstock

Určite si prečítaj:

Všetkého veľa škodí. Aké množstvo rôznych potravín môže človeka zabiť?

4. Umelé sladidlá

„Hoci môžu byť predávané ako zdravšie alternatívy, jedna štúdia z roku 2014 zistila, že ľudia, ktorí konzumujú umelé sladidlá väčšinou prostredníctvom diétnych nápojov, mali vyššie riziko depresie než tí, ktorí ich nekonzumovali,“ dodáva špecialista. Príjem umelých sladidiel v primeranej miere je v poriadku, no pri nadmernom množstve v nás môžu vzbudzovať ešte väčšiu chuť na sladké.

5. Alkohol

Všetkého veľa škodí a jednoznačne sa to týka aj alkoholu. Pri alkohole si treba vždy odsledovať množstvo, pri ktorom sa cítiš dobre. Nadmerné množstvo alkoholu vie totiž tiež vyvolať úzkosť. Preto potom píšeš SMS-ky bývalému partnerovi o tretej ráno.

Shutterstock

6. Káva

Káva vie mať pre telo pozitívne účinky. No ak piješ ôsmu kávu za deň a zažívaš po nej triašku, tvojmu telu to vôbec neprospieva. Dávaj si pozor na úroveň stresu po vypití kávy. Je to tiež vec, ktorú si musí odsledovať každý individuálne.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.