Pondelok 23.5.2022
sk
Želmíra
cz
Vladimír, Vladimíra

Hovorí sa, že šťastie je relatívny pojem a pre každého môže znamenať niečo iné. Psychológovia sa s touto myšlienkou ale nestotožňujú.

Majú jasnú predstavu o tom, čo človeku robí dobre a čo mu, naopak, po duševnej stránke škodí. Toto sú podľa nich tie najhoršie zlozvyky, ktorých je nevyhnutné sa zbaviť, ak chceš viesť šťastný a naplňujúci život.

Netráviš čas vonku

Keď sa s babami dohadujete, že v sobotu večer pôjdete niekam von, pravdepodobne nepôjdete naozaj von. Do úvahy pripadá vymetanie obchodov, kino, divadlo či čajovňa a vodná fajka, ale určite nie nič, čo zahŕňa čerstvý vzduch a inváziu komárov. Okrem toho sú to stále tie isté, dôverne známe miesta, ktoré spolu navštevujete už roky.

Leisan Gabidullina

Keď sa jedného dňa rozhodnete rozbiť tento stereotyp a vyraziť niekam do prírody, okamžite postrehnete, že sa cítite skvelo. Zlepší sa vám nálada, dokonca aj sebavedomie pôjde smerom nahor… psychológovia nazývajú túto metódu „terapia dobrodružstvom“. Objavovanie nových miest nám jednoducho robí dobre a je úplne jedno, či ide o dažďový prales na opačnej strane zemegule alebo lesík za mestom. Efekt je rovnaký.

Neustále len sedíš

Sedíš v práci, sedíš doma. Najprv za počítačom, potom na sedačke pred telkou. Keď nesedíš, tak rovno skĺzneš do ľahu a tváriš sa, že tam nie si. Tvoje telo je neustále v šetriacom režime a akosi sa nemáš k tomu, aby si ho dokopal k nejakej fyzickej aktivite. To, že máš sedavé zamestnanie ti veľmi vyhovuje a vo väčšine prípadov slúži ako skvelá výhovorka, prečo si lenivý ako voš.

Leisan Gabidullina

V skutočnosti tým škodíš len sám sebe. Niežeby si o tom nevedel, len túto informáciu akosi potláčaš do úzadia a zatiaľ sa veľmi úspešne tváriš, že neexistuje. Pritom tak málo stačí k tomu, aby sa veci zmenili. Len zdvihnúť prdel zo sedačky, zobrať Dunča na vôdzku a ísť sa trochu poprechádzať. Chlpáč sa určite poteší, že môže svojou páchnucou hnedou kôpkou počastovať nejaký nový krík a ty prevetráš hlavu a načerpáš novú energiu.

Nevnímaš, čo pekné sa okolo teba deje

Človek sa často teší na veľké veci. Letné prázdniny, lyžovačka s kamarátmi či rande s tým novým týpkom zo zoznamky… to všetko sú super veci a je prirodzené, že sa ich nevieme dočkať. Nie je na tom nič zlé, no len do momentu, kým tieto veľké veci nezatienia tie maličké, ktorých sa nám počas bežného dňa udeje milión. Je v poriadku tešiť sa na to, čo príde, no nemožno sa na to upnúť ako žuvačka na podrážku a ignorovať zvyšok sveta.

Leisan Gabidullina

Tá dovolenka ti neutečie. To rande tiež nie. Čaká na teba v budúcnosti, takže ty naň nemusíš čakať v prítomnosti. Rýchlejšie aj tak nepríde, zato vďaka tejto ignorancii prídeš o množstvo pekných chvíľ, ktoré by možno mali vo výsledku aj väčšiu hodnotu, ako to, načo tak vášnivo čakáš.

Stále len berieš a nedávaš nič naspäť

Moje, moje, všetko je len moje. Všetko chcem, všetko potrebujem, všetko si vezmem… a nič nedám späť. Toto sa netýka len materiálnych vecí, ale aj tých abstraktných. Pokiaľ voláš kamarátom len vtedy, keď sa potrebuješ vyplakať, tak tiež berieš a nedávaš nič na oplátku. Zobral si im čas a ochotu ťa počúvať, no keď potrebovali to isté oni, otočil si sa im chrbtom.

Leisan Gabidullina

Takto by to ale nemalo fungovať. V živote je totiž veľmi dôležité dávať a nielen škrečkovať to, čo ti môžu ponúknuť iní. A čím budeš starší, tým jasnejšie ti bude, prečo.

Izoluješ sa od ostatných

Dnešnej dobe vládne individualizmus. Každý chce byť iný, jedinečný, niečim svojským vystupovať z davu. Aj napriek tomu sme ale všetci spoločenské stvorenia a hoci si to nechceme pripustiť, potrebujeme niekam patriť. Či už je to klub šachistov, združenie zberateľov známok alebo vášnivých milovníkov zubných kazov…

Leisan Gabidullina

Je to úplne jedno. Hlavne, že máš to svoje miestečko v komunite a máš pocit, že si súčasťou niečoho väčšieho. Štúdie dokazujú, že pocit spolupatričnosti má na jedinca veľmi blahodárny účinok. Pomáha mu bojovať s rôznymi chorobami, redukuje stres a buduje zdravé sebavedomie.

Nerobíš nič kreatívne

Ak je vrchol tvojho kreatívneho cítenia nerovnomerné sypanie škorice na rannú kávu, tak je niečo zle. Človek potrebuje v živote kreativitu ako soľ. Činnosti, ktoré vyburcujú k aktivite našu fantáziu a predstavivosť, sú dobré ako pre naše fyzické zdravie, tak aj pre to psychické. Zlepšujú náladu, odbúravajú stres a sú skvelým pomocníkom v boji s depresiou.

Leisan Gabidullina

Väčšina z nás si pod kreatívnou tvorbou zákonite predstaví len kreslenie či spievanie. Toto sú najrozšírenejšie tvorivé činnosti, a keď sa im chceš venovať, tak paráda. Ale ani zďaleka nie sú jediné. To, že si sa nenarodil s hláskom ako kanárik a vrchol tvojho maliarskeho umenia bolo vyfarbovanie zubov postavičiek v školských učebniciach, ešte nič neznamená. Kreatívny môžeš byť aj tak. Zasaď si rastlinky do ozdobných črepníkov, vyšívaj alebo si v Simse dekoruj domy podľa svojich predstáv. Možností je naozaj neúrekom.

Titulná fotka: Leisan Gabidullina


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť