Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 22.1.2025
sk
Zora
, Zoran
cz
Slavomír, Slavomíra

Týmto miestam by sa mali Slováci vyhnúť. Číha na nich parazit, ktorý vniká priamo do kože

Ohrozené sú najmä deti.


Keďže je leto, jednou z aktivít, ktoré robia ľudia najčastejšie, je kúpanie. Niekto miluje kúpaliská, iný si to zase radšej namieri na prírodné jazero. V susednom Česku je práve táto možnosť v určitých oblastiach veľmi nebezpečná. Niektoré z nich sa nachádzajú neďaleko našich hraníc, preto by mali spozornieť aj Slováci.

Ako informoval portál iDnes, desiatkam detí a dospelých sa na koži objavili zvláštne vyrážky. Neskôr zistili, že sa im do kože počas kúpania dostali parazity, ktoré spôsobujú ochorenie nazývané cerkáriová dermatitída.

Najviac ohrozené sú deti

Cerkárie sú larvy parazitických červov. Kvôli nim platí od konca júna zákaz vstupu na prírodné kúpalisko Lhotka v Prahe, rybník v areáli Škodaland v Plzni, Proboštovský rybník v Tepliciach a Horný a Dolný Bělovodský rybník v Lukove v Zlínskom kraji. Kúpaliská sú uzavreté a visia na nich výstražné tabule.

„Upozornenie na výskyt cerkáriovej dermatitídy na Hornom a Dolnom Bělovodskom rybníku sme zverejnili hlavne kvôli deťom, pretože ich pokožka je oveľa jemnejšia a parazit do nej ľahšie preniká,“ uviedol pre portál iDnes starosta Lukova Michal Teplý.

Vyrážky dostala aj jeho päťročná dcéra. „Dva týždne ju svrbeli a na tele mala pupienky. Pomohli jej fenistilové kvapky,“ doplnil. Celkovo ich v krátkom čase dostalo približne dvadsať ľudí, z čoho bola väčšina práve deti.

Pohlavný styk na nitrianskom kúpalisku. Kým si dvojica užívala, viacerí Slováci si ich natáčali

Mohlo by ťa zaujímať:

Pohlavný styk na nitrianskom kúpalisku. Kým si dvojica užívala, viacerí Slováci si ich natáčali

Škvrny na koži a pľuzgiere

Približne u polovice sa potvrdila cerkáriová dermatitída, ktorú spôsobili larvy vtáčej krvotoče rodu Trichobilharzia, červa z triedy chvostoskokov. Jej konečnými hostiteľmi sú najčastejšie kačice, husi, labute a iné vtáky. Infekčné larvy sa množia v telách medzihostiteľov – v sladkovodných slimákoch. Vo vode potom prenikajú do kože vtákov alebo ľudí, ktorí sa v nej kúpu.

Pre iDnes sa vyjadrila aj epidemiologička Kateřina Fabianová zo Štátneho zdravotného ústavu. Podľa jej slov približne hodinu po napadnutí larvami sa na koži objavia červenkasté škvrny. V priebehu niekoľkých ďalších hodín sa zmenia na vyvýšené červené pupienky.

V nasledujúcich dňoch sa v strede pupienkov vytvoria malé pľuzgieriky naplnené čírou tekutinou. Po čase sa pľuzgieriky zmenia na chrasty, ktoré sa postupne zahoja.

jazero, Liptovská Mara, priehrada, voda, rieka
TASR/Ilustračné foto

Tagy:

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.