Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 6.2.2023
sk
Dorota
cz
Vanda
, Wanda

Nebolo to ani tak dávno, čo hranie počítačových (a konzolových) hier bolo považované za okrajovú záležitosť. Neobvyklé hobby, ktorému sa venovalo len zopár ľudí: väčšinou čudných chlapcov, ktorí neboli príliš spoločensky populárni.

Veci sa rýchlo zmenili a dnešný gaming je niekde úplne inde. V roku 2019 vygeneroval herný priemysel 138,7 miliardy dolárov, čo predstavuje zhruba rovnakú sumu ako zisk filmového odvetvia. Na Steame vyjde každý týždeň asi 150 nových herných titulov.

Dnes hranie hier nie je žiadnou okrajovou záležitosťou. Hráčmi sme už všetci. Niektorí zástupcovia najstaršej generácie gamerov sú už starými otcami a ženy predstavujú asi polovicu hráčskej komunity. Gameri sú rovnako rozmanití ako ich obľúbené tituly – toto sú niektoré typy hráčov, na ktoré určite natrafíš:

Zelený mozog

Ako je jasné, hráva hry s vojenskou tematikou. Ak nepoznáš technické odlišnosti medzi modelmi tankov T-55A a T-55AM2, tak si s tebou nemá čo povedať. Najväčšiu radosť mu robí, ak sa v nejakej prísne realistickej FPS 5 minút plazí v tráve a následne zlikviduje protivníka jedinou guľkou, ktorá sa odrazila od prekážky a na 100 metrov ho zasiahla do kolena. Opovrhuje casual hrami ako Battlefield a Call of Duty.

EMEFKA/Artcavemaniac

Obľubuje detailné stratégie, v ktorých má každá jednotka aspoň 12 rôznych parametrov a jeden chybný ťah môže zruinovať celé jeho vojnové ťaženie. Má blízko k histórii a svoje sny o veľkých impériách si plní vďaka Crusader Kings 2 alebo Europa Universalis IV. Ľudia z okolia ho podozrievajú zo sympatie k fašistickým a teroristickým hnutiam. Možno sa mýlia a možno majú pravdu.

Obľúbené tituly: Red Orchestra, Insurgency, Hearts of Iron, Wargame, Steel Division, Arma, Squad, IL2-Sturmovik, Silent Hunter, Victoria II, Close Combat, Panzer General.

Veterán

Táto tajuplná entita je tu už od prehistórie a je 24 hodín denne pripravená spustiť prednášku o tom, prečo sú súčasné hry žalostná kopa odpadu. Kedysi bola herná tvorba omnoho kvalitnejšia a dnes sú hry už príliš komerčné. Dokonca aj s tými Windowsami to išlo od XPčka dolu vodou…

EMEFKA/Artcavemaniac

Áno, dve dekády dozadu bolo všetko oveľa lepšie a staré hry veteránovi prinášajú kopec krásnych spomienok na radostné okamihy. Napríklad na dobu, keď ho exmanželka ešte ľúbila a vyzeralo to tak, že spolu zostanú už naveky…

Obľúbené tituly: Quake III Arena, Soldier of Fortune, Half-Life, Doom 2, Command & Conquer: Red Alert 2, Age of Empires II, Duke Nukem 3D, Descent 3, Medal of Honor, v drvivej väčšine hry vydané pred rokom 2000.

Konzument

Nedá sa povedať, že by mal dobrý vkus alebo zlý vkus. V podstate nemá žiaden vkus. Nemá žiadne preferencie, nikdy nečíta recenzie, riadi sa prvou signálnou sústavou, ktorá reaguje na pekné obrázky a videá. Občas má pri výbere titulu šťastnú ruku, inokedy hrá brak.

EMEFKA/Artcavemaniac

Nepoučí sa z vlastných chýb a predobjedná si pokračovanie hry, z ktorej bol sklamaný. Veď tentoraz sa to určite podarí. Nech pôsobí akokoľvek povrchne a smiešne, my všetci ostatní mu za mnohé vďačíme. On je ten, na koho pleciach stojí celý herný priemysel a bez jeho peňazí by bolo celé odvetvie stále len v plienkach.

Obľúbené tituly: Hocičo, čo má silný marketing a je dostatočne vyhajpované, Call of Duty, Assasin’s Creed, Battlefied, Tomb Raider, Gears of War, Fallout, Halo a vlastne akákoľvek populárna séria, ktorá pozostáva z veľkého počtu titulov, adaptácie filmov a komiksov.

Umelecká duša

Takýto hráč je presvedčený o tom, že hry môžu predstavovať umelecké médium rovnocenné filmom či knihám (má pravdu). Pri hraní hier ho najviac dokáže upútať prepracovaný dej, inovatívna hrateľnosť a kvalitný soundtrack.

EMEFKA/Artcavemaniac

Preferuje indie tituly a je celkom možné, že vďaka svojim preferenciám sa cíti byť výnimočný a tak trochu opovrhuje mainstreamovým hráčom. Dá sa predpokladať, že hrá v zlej kapele alebo píše zlé poviedky (a ešte horšie fanficy). V tejto kategórii nájdeme dosť veľa žien.

Obľúbené tituly: Cuphead, The Binding of Isaac, Bastion, Hellblade: Senua’s Sacrifice, Portal, Papers, Please, Limbo, This War of Mine, Amnesia.

Spoločenský hráč

Živý príklad toho, že gamerom nemusí byť len nejaké asociálne stvorenie zabunkrované vo svojej temnej izbe, ktoré s nikým nekomunikuje. Istá časť hráčskej komunity považuje hry za skvelý spôsob, ako si udržiavať priateľstvá so svojimi blízkymi a spoznávať nových ľudí.

EMEFKA/Artcavemaniac

Nerozlučným partnerom spoločenského hráča je kvalitný headset, vďaka ktorému neprestajne komunikuje so svojimi druhmi. Headset zloží jedine vtedy, ak sa so spoluhráčmi stretne v obývačke jedného z nich na hernej párty.

Obľúbené tituly: Akékoľvek MMORPG, Destiny, Left 4 Dead, Mario Kart, Terraria, Garry’s Mod, Vermintide, Castle Crashers, Killing Floor.

„Progamer“

Nie je dôležité zúčastniť sa, ale zvíťaziť. Extrémne súťaživý hráč, ktorý musí vždy vyhrať. Každý, kto je od neho horší, je noob, každý, kto ho prekoná, je cheater. Hranie hier pre neho nepredstavuje zábavu, ale ťažkú prácu. A to aj v prípade, že mu za to nikto neplatí.

EMEFKA/Artcavemaniac

Ako hlavná životná priorita má gaming absolútnu prednosť pred všetkými ostatnými aktivitami. Každá hodina, ktorú neinvestuje do brúsenia skillu, je pre neho strateným časom. Verí, že vďaka klávesnici s RGB sa raz stane profesionálnym hráčom a bude sa tým živiť. Je spoločensky neuplatniteľný a všetko jeho sebavedomie je založené na virtuálnych úspechoch.

Obľúbené tituly: Dota 2, Counter-Strike, Rainbow Six: Siege, PUBG, Starcraft, Tekken.

Gamergurl

Je veľký rozdiel medzi dievčaťom, ktoré hrá hry a gamergurl. Kým tá prvá je jednoducho normálne dievča, ktoré hrá hry, gamergurl okolo gamingu stavia celú svoju osobnosť. Keďže je závislá od pozornosti svojho (prevažne mužského) publika, často ju môžeme vidieť na streamoch.

EMEFKA/Artcavemaniac

Je presvedčená, že žena, ktorá hráva hry, je niečo výnimočné (nie je), a myslí si, že väčšina mužov kvôli tomu bude padať na kolená (v tom má, žiaľ, dosť často pravdu). Nuž, všetko má dve strany a táto krásna kvetinka sa občas ocitne v hľadáčiku dotieravých stalkerov.

Obľúbené tituly: League of Legends, World of Warcraft, Minecraft, Animal Crossing, séria Borderlands, Overwatch.

Športový fanúšik

Kým na bežných krčmových trénerov sme už zvyknutí, toto je ďalší typ človeka, ktorý zakaždým zaručene rozumie športu lepšie ako profesionálni tréneri. Jeho falošný pocit kompetencie posilňuje fakt, že len nekecá, ale niekoľko športových podujatí naozaj vyhral. Aj keď len vo virtuálnej podobe.

EMEFKA/Artcavemaniac

Športové hry nehrá preto, že by mal rád gaming, ale preto, že je posadnutý tým-ktorým športom. Preto vo väčšine prípadov celý jeho herný setup pozostáva len z jednej konzoly a jednej hry. Veľmi často sa mu stáva, že stráca pojem o rozdiele medzi hrou a prenosom z reálneho športového stretnutia.

Obľúbené tituly: Doslova akákoľvek športová hra – FIFA, Football Manager, NHL a Pro Evolution Soccer.


Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť