Priateľstvá sú ako vlasy, zuby alebo gélové nechty… nie všetky ti zostanú. Časom prídeš na to, že nie všetky sú tvojmu životu potrebné. Presne, však načo sú nám také osmičky…
Teda, aby sme to uviedli na pravú mieru, nemôžeš stretnúť hneď zaraz priateľa. Prirodzene v ňom vidíš najskôr len človeka, hoc pri niektorých indivíduách je ti už na prvý pohľad jasné, že to má bližšie k tej zvieracej ríši.
Každopádne – normálne by sme povedali, že sa ľudia členia na introvertov, extrovertov a nejakých hybridov medzi tým alebo, že sú 4 typy osobnosti. Áno, spomeň si na ten test osobnosti, ktorý si si robil na základnej škole a zisťoval, či si sangvinik, cholerik, flegmatik alebo melancholik.
Keby to bolo tak a mali by sme len 4 typy osobnosti, tak by nám potom, logicky, mali stačiť maximálne 4 typy priateľov. Ale ruku na srdce – fakt si myslíš, že typy ľudí dokážeme zrátať na prstoch jednej ruky?
Tak si predstav, že máš v ústach len štyri zuby, na gebuli len štyri vlasy a z desiatich gélových hnátov máš len štyri. Už ti je jasné, že tých typov bude podstatne viac? Teraz, keď si prijal toto svetoborné rozhodnutie a uveril si, že existuje viac typov ľudí a následne priateľov, dovoľ, aby sme ti poskytli krátky zoznam evidencií.
Typy priateľov, na ktorých v živote natrafíš v jednotlivých etapách života:
V škôlke
Už pri prvej interakcii s rovesníkmi spoznáš priateľov, ktorí sú za každú zlobu aj priateľov, z ktorých sa stanú doživotné ségry a bráškovia. Tiež tam nájdeš citlivé dušičky, drsniakov, ktorí zaspia aj bez maminky i priateľov, ktorí ti pri náhodnom stretnutí na ulici o niekoľko rokov neskôr rozpovedia celý svoj životný príbeh. Proste sú to ľudia, ktorých ľúbiš ako koňa.
Na základnej
Tu sa objavia priatelia, ktorí sú fajn, až kým nepríde písomka z matiky. Vtedy si večných stressmanov radšej držíš od tela. Deväť rokov je dosť dlhý čas na to, aby si našiel aj takých, ktorých môžeš 24 hodín 7 dní v týždni, ale aj takých, pri ktorých vieš, že si s nimi schopný stráviť len obmedzený počet hodín, niekedy len minút, okey, tak sú aj takí, na ktorých máš nervy len pár sekúnd. Ale inak sú v pohode.
Na strednej
K tým, ktorí ti k srdcu prirástli na základke, za predpokladu, že oni to cítia rovnako, sa ti pridajú ďalší – šialení párty ľudia, kamaráti s nákazlivým smiechom, priatelia, ktorých obdivuješ pre ich inteligenciu i priatelia, ktorých miluješ, pretože majú o koliesko menej.
Tiež priatelia, s ktorými môžeš len tak ticho sedieť, aj takí, ktorým sa môžeš posťažovať o tom, aký je život nefér, ale keby si sa náhodou chcel opustiť, nakopú ti zadok a rýchlo na to zabudneš.
Na vysokej
Toto štádium neabsolvuje každý, ale to neznamená, že nemôže stretnúť priateľov, z ktorých sála sarkazmus, extrémistov, ktorí skúšajú kombinácie ako víno s tatranom alebo aj priateľov, ktorých nevykoľají ani trojhodinové meškanie vlaku. Pohoda, chill…
V práci
Stretneš priateľov, ktorí majú vždy všetko pod kontrolou, aj priateľov, ktorí sú síce zo štyroch strán obklopení analógovým i digitálnym časom, ale vždy budú meškať. Nájdeš aj takých, ktorí majú prvý apríl 365 dní v roku, aj takých, ktorí vždy musia mať pravdu a radi prijímajú stávky o to, kto pozýva na pivo.
Introvert či extrovert, rojko či pesimista, škero aj filozof – všetko sú to lásky, za ktoré si mega vďačný. Aj keď to medzi vami niekedy vyzerá skôr, že sa neznášate. V pohode, veď aj svoje vlasy niekedy neznášaš a svojim zúbkom nie vždy venuješ dostatok pozornosti, nehovoriac o tom, ako niektoré ženy zaobchádzajú so svojimi nechtami. Au!