Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 26.5.2024
sk
Dušan
cz
Filip

Skúškové obdobie. Slovné spojenie, ktoré vyvoláva možno aj v tebe nepekné emócie, či už štúdium na vysokej škole patrí do tvojej prítomnosti alebo k časom dávno minulým. Obdobie strachu, obáv, nedostatku spánku, prebdených nocí, zúfania a dúfania.

Každý z nás sa s nočnou morou menom skúškové vyrovnával ináč – niektorí lepšie, iní horšie. Psychike to dalo každopádne zabrať a niekedy aj tvojmu okoliu…

Studying K-Pop GIF - Find & Share on GIPHY

Určite si zaregistroval, že zopár z tvojich spolužiakov sa prejavovalo cez skúškové tak špecificky, že si už vopred vedel, čo od nich po skončení semestra môžeš očakávať. Či už nával stresu, sĺz, alkoholu, sebadeštruktívnych emócií alebo naopak, božský pokoj Angličana zasadeného v mínovom poli…

Skúsili sme vykategorizovať typy študentov, ktorí sa možno nachádzali aj v tvojej skupinke. A náš šikovný ilustrátor nám pomohol s obrázkovou zložkou článku.

Ready for party

No a čo, že je skúškové, žijeme len raz a v nálade sa predsa treba udržiavať, skúškové/neskúškové, no nie? A v tejto nôte si vážený skúškujúci pôjde dať „jeden“ ten poldecák na upokojenie nervov večer pred testom, veď aby z toho stresu nedostal infarkt predsa. Srdiečko si treba chrániť!

No a takéto jeho výjazdy za „duševným zdravím“ skončia väčšinou tak, že dvere baru opúšťa hodinku pred skúškou. A občas sa s nejakým tým promile aj na ňu dostaví.

Kofeínový maniak

Kávička sem, energeťáčik tam. Tento živočíšny druh žiadne skúškové obdobie neprežije bez dostatku kofeínu. Dodáva ho do tela preto v pravidelných intervaloch, celé dni a noci. Oka nezažmúri, štvorhodinový spánok je luxus, ktorý si tento frajer však nemôže dovoliť.

Artcave maniac/EMEFKA

Veď to má časuu

„Ešte pozriem jednu časť zo seriálu a potom sa idem učiť…“ Poznáme, poznáme takéto nerealistické predsavzatia. Maratón menom „už iba jedna“ sa skončí asi tak pri poslednej epizóde. A ty neurobíš za celý deň vôbec nič produktívne, neprejdeš si ani za stranu poznámok a potom sa umáraš výčitkami svedomia.

Stressman

Zmätkuje, stresuje, vytvára negatívnu atmosféru i ovzdušie a popritom je naučený asi tak o jeden „letopočet“ dopredu. Do tejto kategórie sa väčšinou zaraďujú „poctivky“, ktoré nenechajú vôbec nič na náhodu a učia sa na skúšku minimálne dvojnásobný čas ako „priemerný“ študent.

No a niektorí z nich dokážu pred čakaním na skúšku urobiť neskutočné dusno a zopár z nich sa aj vyžíva v tom, ako z teba opakovaním a pýtaním sa na veci, ktoré si vo svojich poznámkach nevidel, ale že ani náhodou, pomaly vysávajú život.

Artcave maniac/EMEFKA

Profesionálny „vzdávač“

Študent, ktorý sa na skúšku (väčšinou) pripraví, aj sa na ňu dostaví, avšak počas nej to vzdá. Alebo prečíta otázku na papieri, odsunie ho a odíde. Buď nemá ani šajn, čo sa v nej od neho vyžadovalo alebo stres nie je preňho práve produktívny činiteľ. Skutočný problém nastáva, keď po tomto „odvážnom“ kroku zistí, že žiadny voľný opravný termín už nie je.

Diagnóza: Indexový šialenec

Musí to byť za A. Musí! Nech už preto urobí čokoľvek, a áno, naozaj je schopný všetkého, rozhodne sa neuspokojí s horšou známkou. Nesústredí sa na svoje poznatky, ale na priaznivé písmenká. Charakterizuje ho láska k uznaniu a úspechu a „pätolízačstvo“. Áno, aj s týmto typom sme sa za študentských čias stretli mnohí…

Artcave maniac/EMEFKA

„Ďábel“ menom Improvizátor

Improvizátor nemá s profesionálnym vzdávačom nič spoločné. Ide cez mŕtvoly. Chytí sa všetkého a z každého výmyslu je schopný vyčarovať nejakú tú odpoveď a minimálne éčko. Opraváky sú pre slabochov, improvizácia pre géniov!

Plačko

Do tejto kategórie patria študenti, ktorí si radi pred skúškou zafňukajú a pustia aj nejakú tú slzičku. A tu sa dajú odlíšiť dve skupiny ľudí. Takí, čo sa na skúšku poctivo pripravovali, no momentálne majú pocit, že nič nevedia, a takí, čo skutočne nič nerobili.

Avšak uvedomenie, že sú skutočne v prdeli, ich emocionálna stránka a nedostatkom spánku zdevastovaná psychika nevydržia a jednoducho vypustia nejakú tú slzu.

Artcave maniac/EMEFKA

Vášnivý študent

Tomuto žiakovi fakt záleží na tom, aby sa niečo naučil a aj keď nemá samé áčka, nevadí mu to, lebo štúdium je jeho vášeň a ide mu hlavne o zväčšovanie svojho „megamozgu“. Sen každého vysokoškolského profesora a zároveň zriedkavý druh pozemšťana vyskytujúceho sa na akademickej pôde.

Nad vecou

Tento človek je vždy v pohode. Týpek má nervy zo železa a zvládne čokoľvek a často je kvôli tomu veľmi obľúbeným spolužiakom, keďže v skúškovom vytvára vždy pozitívnu atmosféru a dobrú náladu.

Artcave maniac/EMEFKA

Preložíme, uvidíme

Tento študent všetko prekladá z dňa na deň, z týždňa na týždeň. Všetci vieme, že keď sa zapíše na prvý termín, reálne sa dostaví až na posledný. A niekedy si to nechá až na druhý školský rok.

Ťahákový boss

Takéhoto fešiho alebo fešandu, ktorý je vždy pred skúškou v chille, mala v skupinke väčšina z nás. Ťahákový boss je študent, ktorý je lenivý na nejaké prílišné vysedávanie pred knihami, no je dostatočne šikovný na to, aby si to mohol dovoliť. Tento človek dokáže odpísať fakt zo všetkého, či je to fľaša, stehno, prso alebo rukáv.

Všade má poskrývané malinké papieriky s podrobnými informáciami. Nenávidia ho hlavne „úzkoprsé poctivky“, najmä vtedy, keď sú ich známky v konečnom dôsledku v indexe úplne totožné s pánom nečestným.

Artcave maniac/EMEFKA

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.