Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 3.3.2024
sk
Bohumil, Bohumila
cz
Kamil

U nás všetko po starom, len v Brazílii sa narodilo trochu väčšie dieťa

Vynosila valibuka s hmotnosťou stredne veľkého plemena psa.


27-ročná Cleidiane Santos dos Santos priviedla na svet syna Angersona v nemocnici Padre Colombo v brazílskom štáte Amazonas. Pri jednej z rutinných kontrol sa lekárom nepozdával pomer dieťaťa a dverí, ktoré mu jeho mama plánovala otvoriť. Jeho rozmery boli nadlimitné, preto sa pre blaho a zdravie pacientky rozhodli vypáčiť zámok ešte pred termínom. Stavili na skorší cisársky rez.

Angerson, ktorý momentálne stabilizovane relaxuje v inkubátore, je považovaný za najväčšie dieťa narodené v štáte Amazonas s dĺžkou 59 cm a hmotnosťou 7,3 kg. Obaja sú zdravotne v poriadku. Lekári uviedli, že jeho veľkosť pravdepodobne súvisí s cukrovkou matky.

Pani Santosová má ďalšie štyri deti (9, 12, 14 a 15-ročné), ktorých pôrodná váha bola v norme.  

Nie je TOP BIG

Dieťa tak vytvorilo nový miestny rekord. Naposledy ho v roku 2011 aktualizoval 55-centimetrový chlapec vážiaci 5,9 kg. Angerson tesne minul národný rekord Ademiltona dos Santosa, ktorý sa narodil v roku 2005 s 8 kilami na severovýchode Brazílie.

Najväčšie dieťa, aké sa kedy prirodzene narodilo, bola Anna Bates v Taliansku v roku 1955 s váhou 10,2 kg. Teda ako dospelý bígl. Au.

Shutterstock

Reč je o makrozómii

Termín používaný na opis týchto giga detí je makrozómia. Každé bábo nad 4 kg, bez ohľadu na jeho gestačný vek, má makrozómiu. Priemerný novorodenec váži okolo 3 200 až 3 400 gramov.

Tieto deti tvoria asi 12 % pôrodov. U matiek s gestačným diabetom sa riziko zvyšuje na 15 % až 45 % pôrodov. Významný faktor je tiež obezita ženy, ktorá riziko obrieho mimina zdvojnásobuje.

Rovnako vek zvyšuje pravdepodobnosť, že sa narodí o niečo väčšie. 20 % riziko je už po 35. roku rodičky. Aby všetko neostalo len na pleciach ženy, významnú rolu zohráva tiež vek otca. Po 35-ke sa riziko narodenia dieťaťa s hmotnosťou stredne veľkého psa zvyšuje o 10 %. U chlapcov je trikrát vyššia pravdepodobnosť ako u dievčat, že sa narodia makrozomické.

Zháňajú oblečenie na „ročného novorodenca“

Nemocnica teraz zhromažďuje finančné prostriedky a zbierku oblečenia pre nadýchaného Angersona, keďže sa nezmestí do novorodeneckých dupačiek, ktoré mu pripravili jeho rodičia. Zhánka je po oblečení na dieťa vo veku deväť mesiacov až rok.


Tagy:

Monika Suchá
Píšem prstami, myslím hlučným vnútorným hlasom. Atakujem zaujímavými témami, ktoré musia prilákať najskôr mňa, kým ich vyzradím druhým. Konvenčne do nich badurkujem ironický a sarkastický tone of voice.Vo voľnom čase neznášam decká, obľubujem pondelky, bad days sú nedeľky. Rada si umývam zuby a šparchám sa vatovými tyčinkami v uškách. Také uspokojujúce.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.