Štátna vlajka je jedným zo základných štátnych symbolov, ktorého presná podoba je vo väčšine krajín zakotvená v ústave. Veľké zmeny vlajok nastávajú zvyčajne pri dramatických zmenách politického usporiadania, menšie kozmetické úpravy sú pomerne bežné počas „pokojných“ časov.
Momentálne sa úprava podoby štátnej vlajky rieši u našich severných susedov. Poliaci prezidentovi adresovali petíciu, v ktorej žiadajú zmenu odtieňa červenej farby. Informuje web Fakt.pl.
Jednoduchá vlajka
Vlajka Poľskej republiky je Slovákom dobre známa. Jednoduchý dizajn je tvorený bielym horizontálnym pásom na hornej polovici zástavy, dolná polovica je červená. Niekedy sa neformálne používa aj zástava, na ktorej je tento dizajn obohatený erbom s bielou orlicou v strede.
Čím je vlajka jednoduchšia, tým ľahšie si ju ľudia pomýlia s inou. Červená a biela patria k najpoužívanejším farbám vlajok nielen štátov, ale aj miest a rôznych regiónov. Napríklad historická vlajka Českého kráľovstva je úplne identická so súčasnou poľskou vlajkou. Podobne vyzerá aj vlajka mesta Bratislava.
Červený a biely pás, avšak v obrátenom poradí používa Monako, Indonézia, Singapur, nemecká spolková krajina Hesensko aj rakúske mestá Viedeň a Salzburg. Bielo-červeno-biela je historická vlajka Bieloruska, ktorá je v súčasnosti symbolom demokratickej opozície. Vo svete je jednoducho veľa štátov, regiónov aj miest, ktorých vlajky si nepozorný človek ľahko pomýli s tou poľskou.
Iná červená
Podľa iniciátorov petície súčasný odtieň červenej farby „spôsobuje problémy pri jednoznačnej identifikácii poľskej vlajky“. Navrhujú preto, aby červený pás na poľskej vlajke bol tmavší. Súčasná vlajka používa znateľne tmavší odtieň ako ten, ktorý sa používal pred rokom 1980, iniciátorom petície to však stále nestačí a dožadujú sa ešte tmavšieho odtieňa, ktorý by bol „výrazný a unikátny“.
Červená a biela ako symboly Poľska majú svoj pôvod v rodinnom erbe kráľovského rodu Piastovcov. Červeno-biela zástava bola ako štátny symbol uzákonená 3. mája 1792. Po obnovení poľského štátu v roku 1918 sa vlajka opäť začala používať, aj keď spočiatku chýbala jej presná právna definícia. Tá prišla až v roku 1927.
Aj drobné zmeny sú drahé
Zmena červenej farby na poľskej vlajke nie je úplne nová téma. Na stole bola už v roku 2019, keď s touto myšlienkou prišla vtedajšia vládna strana Právo a spravodlivosť. Je jedno, či je zmena veľká alebo sa mení len odtieň – tak či tak sa musia vymeniť všetky vlajky na štátnych budovách či vo vojenských útvaroch. Poliaci odhadovali, že pokiaľ by reformu v roku 2019 presadili, stála by ich 130 miliónov zlotých (asi 30 miliónov eur). Zrejme aj to bol dôvod, prečo k zmene nakoniec nedošlo.
Podobné drobné úpravy odtieňa štátnej vlajky sú však zo sveta známe. Na internete sa často spomína premakaný redizajn vlajky Japonského cisárstva, ku ktorému došlo v roku 1999. Zaujímavé je, že až do toho roku Japonsko nemalo právne zakotvenú štátnu zástavu. Zákon z roku 1999 však aj tak jednoznačne nedefinoval odtieň červenej (uvádza sa iba ako tmavočervená), ministerstvo zahraničných vecí a ministerstvo obrany však vytvorili vlastné normy toho, ako má japonská vlajka vyzerať.
V roku 2020 prezident Macron bez jasného vysvetlenia nechal vyvesiť v Elyzejskom paláci vlajky, na ktorých bol modrý pruh tmavšej farby. Navrátil sa tak k odtieňu, aký sa používali v časoch revolúcie. Macron však neprišiel so žiadnym zákonom, ktorý by podobnú zmenu nariaďoval ostatným inštitúciám. Vo Francúzsku je situácia taká, že súčasne sa používajú vlajky s tmavšou modrou (staršie) aj so svetlou modrou (novšie).