Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 23.12.2024
sk
Nadežda
, Naďa
cz
Vlasta

Svet je plný nádherných prírodných fenoménov, niektoré z nich však môžeme pozorovať len v určitej časti roka. Preto sme si pre teba pripravili kalendár, ktorý ti možno pomôže pri plánovaní budúcich výletov.

Január: Pohybujúce sa kamene

Wikimedia Commons (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Racetrack_Playa_(Pirate_Scott).jpg)

Pohybujúce sa kamene v kalifornskej Doline smrti boli celé roky veľkou záhadou. Skaly umiestnené vo vyschnutom jazere Racetrack Playa sa každú zimu dali do pohybu, zanechávajúc za sebou obrovské ryhy v pôde. Ako je možné, že sa hýbu? Túto otázku si kládli výskumníci tak dlho, až sa im napokon podarilo prísť celej veci na koreň.

Môže za to vietor v kombinácii s ľadom a dažďom. Táto oblasť je veľmi suchá a ročne sa tu nazbiera len niekoľko centimetrov zrážok. Počas zimy sa im podarí zamrznúť. Nie však nadlho a hneď, ako na horizont vykukne slnko, sa začnú opäť topiť. Vtedy prichádza na scénu vietor, ktorý z roztopených častí vytvaruje kryhy dostatočne veľké na to, aby kameň odtlačili, ak s ním prídu do kontaktu.

Február: Migrácia motýľov

Pixnio (https://pixnio.com/fauna-animals/insects-and-bugs/butterflies-and-moths-pictures/monarch-butterfly/monarch-butterflies-migration-insects)

S nástupom chladných dní opustia milióny babôčok svoje doterajšie miesta v Kanade a Spojených štátoch a odštartujú dlhočiznú púť naprieč kontinentom. Usadia sa v mexických horách, na konároch posvätných jedlí, ktoré hmyzu vytvárajú špeciálnu mikroklímu ideálnu na život.

Na rozdiel od vtákov či iných migrujúcich živočíchov sa však po ústupe zimy nevracajú naspäť. Babôčka sa vo voľnej prírode väčšinou dožíva len šesť týždňov, jej životnosť na to teda nestačí. Na ceste zo Štátov do Mexika a naspäť sa niekedy vystrieda až päť generácií a cyklus završuje „super generácia“, ktorej jedinci si na svete pobudnú niekedy až osem mesiacov.

Marec: Rozkvet japonských čerešní

Pexels (https://www.pexels.com/photo/beautiful-flowers-cherry-blossom-japan-pink-345744/)

Japonské čerešne, inak zvané aj sakury, nekvitnú každý rok v tom istom čase, no do intervalu od začiatku marca do konca apríla sa zmestia vždy. Keď sa tak stane, od Okinawy až po Tokio sa Japonsko premení na raj ružových kvetov.

V krajine existuje vyše tisíc miest, kde si možno krásu týchto stromov vychutnať naplno. Najvyhľadávanejšie je mesto Yoshino, kde sakury spolu s kaskádovitými kopcami naokolo vytvárajú vskutku malebné zátišie.

Apríl: Bodkované jazero

Justin Raycraft / Flickr (https://www.flickr.com/photos/123835587@N04/14227209275)

Spotted Lake alebo bodkované jazero je vodná plocha v kanadskom meste Osoyoos, ktorá sa vyznačuje vysokou koncentráciou rôznych minerálov. Práve vďaka nim postupom roka mení farbu. S prichádzajúcou jarou a stúpajúcou teplotou sa začne voda vyparovať a odhaľovať pestrú skladbu doposiaľ skrytých minerálov.

Na jazere sa vytvoria obrovské kruhy. Ich sfarbenie sa rok od roka líši v závislosti od aktuálneho množstva jednotlivých minerálov a zrážok, vďaka prítomnosti síranu horečnatého však vždy ťahá do bielej. Počas letných horúčav, keď síran naplno kryštalizuje, je jazero takmer celé biele.

Máj: Svätojánske mušky

Great Smoky Mountains National Park / Flickr (https://www.flickr.com/photos/greatsmokymountainsnationalpark/39406942684/)

Synchrónne svätojánske mušky sú jedným z 19 rôznych druhov mušiek okupujúcich Národný park Great Smoky Mountains v Apalačských vrchoch. Sú to jediné svätojánske mušky na území Ameriky, ktoré si dokážu navzájom zladiť svoje „blikanie“.

Práve to je pri ich párení kľúčové. Samčeky blikajú v iných intervaloch ako samičky, vďaka čomu sa navzájom rozoznajú a vytvárajú turistom nádherné svetelné divadlo.

 

Jún: Kozy na stromoch

Wikimedia Commons (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Goats_in_an_argan_tree_Morocco.jpg)

Kozy na stromoch, to nie je celkom bežná vec, pokiaľ sa teda človek nenachádza začiatkom leta v Maroku. Vtedy na území tohto afrického štátu dozrievajú plody arganovníkov, ktoré patria medzi obľúbené kozie pochúťky. Keď vidia, ako sa sladkasté plody hompáľajú v korunách stromov, neodradí ich ani výška a v snahe uchmatnúť ich skôr ako konkurencia vyskáču po konároch až hore.

Júl: Medvede na vodopádoch Brooks Falls

Christoph Strässler / Flickr (https://www.flickr.com/photos/christoph_straessler/10106284354)

Aljašský národný park Katmai National Park and Preserve bol založený v roku 1918 na ochranu zdevastovaného územia, ktoré značne poznačili minulé vulkanické erupcie. Jeho hlavnou dominantou je hojný výskyt medveďov hnedých. Hoci chlpáči okupujú park celoročne, najväčšiu šou predvádzajú turistom práve v letných mesiacoch.

Po skončení jednej hibernácie a v rámci príprav na tú ďalšiu sa zhromaždia na vodopádoch Brooks a lovia lososy. Samce bojujú o dobré miesta, kde sa to lososmi len tak hemží, a zároveň učia mláďatá, ako si v budúcnosti zabezpečiť potravu. Park je domovom vyše dvoch tisícok jedincov a niekedy sa ich do akcie poberie naraz aj viac ako dvadsať.

August: Polnočné slnko

Julia Velkova / Flickr (https://www.flickr.com/photos/konfeta/5958529883)

V letných mesiacoch možno na juh od južného a na sever od severného polárneho kruhu pozorovať fenomén zvaný polnočné slnko. Tieto oblasti sú naplno natočené k slnku, preto tam niekoľko týždňov vôbec nezapadá. Najdlhšie sa polnočné slnko drží na súostroví Špicbergy, kde slnko posledný raz zapadne 20. apríla a potom sa drží až do konca augusta.

September: Rieka Caño Cristales

Wikimedia Commons (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:CA%C3%91O_CRISTALES_%E2%80%93_LOS_OCHOS_01.jpg)

Na svete je množstvo krásnych riek, no titul tej najkrajšej si doposiaľ vyslúžila len jedna. Caño Cristales. Rieka v Kolumbii, ktorá väčšinu roka vyzerá ako každá iná – kamenistá, modro-zelená, ničím výnimočná. Keď však obdobie vlhka vystrieda sucho a voda dosiahne určitú hladinu, rozkvitnú v nej rastliny menom macarenia clavigera.

Macarenia clavigera má sýto červenú farbu a na rozkvet potrebuje slnko. Veľa slnka. Práve preto ostáva počas obdobia vlhka nečinná a rozhýri rieku farbami, až keď sa oteplí.

Október: Soľné jazero Yuncheng

MaxPixel (https://www.maxpixels.net/Beautiful-Beaches-Beach-Water-Holidays-Red-Beach-83582)

Soľné jazero Yuncheng, známe aj ako čínske Mŕtve more, vystrieda za rok hneď niekoľko farebných variácií. Najprv je zelené, neskôr žlté, postupne prejde do ružovej a končí až niekde v tónoch červenej. Pestrosť tejto vodnej plochy majú na svedomí riasy dunaliella salina.

Tie kvitnú a zase odkvitajú a od toho, v akej sú aktuálne fáze, sa odvíja celková farba. Jazero Yuncheng je pekné celoročne, no ak, tak sa ho odporúča vidieť práve na jeseň. Vtedy sú farby najsýtejšie.

November: Kvitnúca púšť Atacama

Alvaro / Flickr (https://www.flickr.com/photos/129995047@N03/22497931850/)

Sucho, absencia zrážok a nulová vegetácia je celoročnou skutočnosťou takmer všetkých púští na svete. Ojedinelým prípadom je púšť Atacama situovaná na severe Čile, ktorá pod náporom výdatného dažďa raz za čas rozkvitne do fialovej parády. Deje sa to zhruba len každých päť až sedem rokov, pričom naposledy bolo možné tento jav pozorovať v roku 2015.

Vtedy bola púšť posiata viac ako dvomi stovkami drobných kvetov. Semienka boli v pôde uložené niekoľko mesiacov, možno dokonca rokov, a až keď voda odkryla povrchovú vrstvu zeminy, dostali možnosť klíčiť. Ako to už však s rastlinami v týchto podmienkach býva, nemali dlhú trvácnosť a my môžeme len odhadovať, kedy sa ich dočkáme zas.

December: Jazero Abraham

Vicki Mar / Flickr (https://www.flickr.com/photos/vmar/16443232767)

V obklopení kanadského horského pásma Canadian Rockies sa na ploche 54 štvorcových kilometrov rozprestiera jazero Abraham Lake. Počas letných mesiacov vyzerá ako všetky ostatné jazerá a svoje skutočné čaro ukazuje divákom až v zime. V tomto období klesne teplota v okolí nebezpečne nízko, fúka silný vietor, a keď teda jazero zamrzne, ľad je celkom číry.

Výnimkou sú vzduchové bubliny, ktoré sa tvoria vskutku bizarným spôsobom. A že sú to práve ony, vďaka ktorým Abraham Lake završuje tento zoznam. Na vine sú baktérie žijúce na dne jazera, ktoré vylučujú také enormné množstvo metánu, až pod povrchom vytvára všakovaké obrazce.


Tagy:

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.