Štvrtok 26.5.2022
sk
Dušan
cz
Filip

Učia ich režiséri a do školy chodia limuzínou. V Česku otvorili jedinečnú školu pre influencerov

Multimediálna stredná škola U2B je naozaj netradičnou vzdelávacou inštitúciou.


Žiadne cestovanie preplnenou MHD-čkou s taškou pomaly na hlave, žiadne pozeranie doblba, zatiaľ čo sa ťa učiteľka matematiky snaží presvedčiť, že na pochopení sínusu a kosínusu stojí celá tvoja budúcnosť. Do školy sa odvezieš limuzínou a nasledujúce hodiny nasávaš vedomosti, ktoré z teba vyrysujú špičkového influencera. Sci-fi? V 21. storočí očividne nie.

Ako píše portál Startitup, susedné Česko sa môže po novom pýšiť vskutku netradičnou vzdelávacou inštitúciou. Multimediálna stredná škola U2B sa nachádza v Buštěhrade, okres Kladno, a svojich študentov pripravuje na výkon profesií, ktoré za posledné roky naberajú na popularite závratnou rýchlosťou. Či už chcú byť influencermi, youtubermi alebo profesionálnymi hráčmi e-športov, táto škola im k tomu dá všetko, čo potrebujú.

Učia ich režiséri a herci, do školy chodia limuzínou

Štúdium trvá štyri roky a je štandardne zakončené maturitnou skúškou – tam však podobnosť s akoukoľvek inou strednou školou končí. Pedagogický zbor pozostáva z režisérov, scenáristov, kameramanov, dabingových hercov, marketérov či brand manažérov, ktorí mladším generáciám odovzdávajú vedomosti, ktoré sa im počas vlastnej praxe podarilo nazbierať.

Čo sa školného týka, študenti majú na výber z troch možností – Standard, Premium a Exclusive. Zatiaľ čo najlacnejšie školné je „len“ 120 eur mesačne, študenti, ktorí si vybrali Exclusive si naň musia vyčleniť viac ako tisícku. Financovanie takéhoto štúdia vychádza ročne v prepočte na viac ako 10-tisíc eur. Túto možnosť si väčšinou vyberajú profesionálni e-športovci, ktorým školné prepláca klub alebo, pochopiteľne, deti z bohatších rodín.

Stredná škola U2B patrí od roku 2022 k oficiálnym vývojárom Google Play, čo znamená, že študenti, rovnako ako absolventi či samotní učitelia, vyvíjajú aplikácie aj pre túto platformu. Riaditeľ súkromnej vzdelávacej inštitúcie Daniel Černý má len 25 rokov a jeho cieľom bolo založiť školu s revolučným zameraním. To sa mu, bezpochyby, podarilo.

Uplatnenie majú vraj isté

U2B kladie veľký dôraz na samostatnosť. Študenti sa už v prvých ročníkoch učia viesť vlastné projekty a počas workshopov si s manažérmi väčších projektov cibria organizačné schopnosti. „Samostatnosť je v súčasnosti popri zodpovednosti a schopnosti komunikácie jedna z najžiadanejších vlastností na trhu práce,“ píše škola na svojej webstránke.

Shutterstock

Po maturite môžu pokračovať v štúdiu na vysokej škole, to však ani zďaleka nie je jediná možnosť. „Náš partner Asociácia českých herných vývojárov úzko spolupracuje napríklad s matfyzom. Tí, čo pokračovať nechcú, môžu ísť rovno do praxe. Len herný priemysel otvára každý rok 300 pracovných miest. Našou vlajkovou loďou sú lukratívne odbory youtubering a e-športy.“


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť