Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 26.3.2023
sk
Emanuel
cz
Emanuel

O dnešnej mladej generácii sa väčšinou nehovorí v dobrom. Starší nás vidia ako tých nevychovaných rozmaznancov, ktorí vďaka šikovným moderným technológiám dostali svet naservírovaný na zlatom podnose. Nie je to však celkom tak – ani s tým zlatým podnosom, ani s tými rozmaznancami.

Dôkazom toho sú aj nasledujúce odpovede učiteľov. Nedávno totiž na Reddite padla otázka: Aké sú nejaké pozitívne „trendy“, ktoré ste si u mladých všimli? Rozprúdila pomerne plodnú debatu a jej výsledkom sú práve tieto vyjadrenia. Po ich prečítaní nepochybne nadobudnete dojem, že tento svet možno predsa len nie je úplne v prdeli.

1. Študenti sa neboja byť k sebe milí. Som učiteľ výtvarnej na základnej škole a umeniu som sa venoval takmer celý svoj život. Keď som začínal, moje výtvory boli, pochopiteľne, dosť nevydarené a deti okolo mňa mi to dávali zreteľne pocítiť. To, čo vidím u svojich študentoch teraz, sa s mojou predošlou skúsenosťou absolútne nedá porovnať.

Pamätám si študentku, ktorej kreslenie veľmi nešlo, a aj napriek tomu jej spolužiaci kresby chválili. Počul som, ako jej hovoria: „Je to super. Páčia sa mi tvoje nápady. Len trošku dotiahni toto a toto a bude to úplná paráda. Hlavne to nevzdávaj.“ Vždy si pri tom spomeniem na výsmech, s ktorým som sa stretával ja a som rád, že sa to za všetky tie roky stihlo takto diametrálne zmeniť.

2. Mať dobré známky a pozitívny vzťah k učeniu už nie je trápne. Kedysi sa decká, ktoré nosili domov päťky na kvatná, posmievali tým ostatným a spravili z ich múdrosti a šikovnosti niečo, za čo sa akože mali hanbiť. Dnes sa od nich tie isté decká snažia radšej niečo priučiť.

Kyle Gregory Devaras / Unsplash (https://unsplash.com/photos/6RTM8EsD1T8)

3. Moja priateľka je učiteľka a veľmi ju teší, že čím ďalej, tým menej detí vzhliada k tým „zlým“ študentom. Za mojich čias boli nezodpovedné rebelujúce deti tie najpopulárnejšie, teraz sa už veľkej obľube netešia. Napríklad alkohol za volantom. Moji niekdajší spolužiaci by boli úplne paf, keby som im povedal, že som „nadrúzganý“ zo žúrky šoféroval domov sám. Bolo by to strašne „cool“, zatiaľčo teraz by sa to stretlo s reakciou ako: „Zbláznil si sa? Veď si mohol niekoho zabiť!“ Za mňa veľmi pozitívna zmena.

4. Som učiteľ na strednej. Na dnešnej generácii ma úplne najviac fascinuje jej schopnosť zobrať čokoľvek – a myslím tým naozaj čokoľvek – a premeniť to na meme. Akože jednu sekundu to bola obyčajná mapa Austrálie a teraz je to nejaký stupídny obrázok, ktorý baví davy. Nerozumiem tomu, ale ako hovorím… je to fascinujúce.

5. Opýtal som sa mojej ženy (učiteľka na druhom stupni základnej školy) a tá mi prezradila, že za posledných 15 rokov sa v študentoch vycibrila najmä empatia a prispôsobivosť. Terajšie deti sa vedia omnoho lepšie vcítiť do situácie niekoho iného a pochopiť, prečo sa správa tak, ako sa správa.

Bewakoof.com Official / Unsplash (https://unsplash.com/photos/mG-HdjYiPtE)

Čo sa tej prispôsobivosti týka, narodili sa v dynamickej dobe. Všetko sa rýchlo mení. To, čo platilo dnes, zajtra už nebude. To, čo bolo dnes populárne, si už zajtra nikto nebude pamätať. A oni si v nej s úplným pokojom plávajú, zatiaľčo som si istý, že moja generácia by sa nepochybne utopila.

6. Čo si všímam, tak dnešné deti si omnoho častejšie umývajú ruky, ako sme si zvykli umývať my. Mohli by nám na krk zavesiť prenosné umývadlo a aj tak by sme si tie špinavé paprče neumyli. Teraz je to viac-menej samozrejmosť.

7. Dievčatá sa naučili dávať najavo svoj záujem. Začali pozývať chlapcov von samé od seba a tí od nich teraz už tak akosi očakávajú, že urobia prvý krok. Po rokoch zaužívaného stereotypu, že „chalan musí byť ten, ktorý ako sa prvý osloví“, je to zvláštna, no príjemná, zmena.

8. Nie som učiteľ, no mama mojej priateľky je a táto téma u nás rozprúdila debatu. Dospeli sme k záveru, že sa úplne zmenil postoj žiakov k humoru. Keď som bol dieťa, trpel som nediagnostikovanou duševnou chorobou a snažil som sa s ňou vysporiadať po svojom – humorom. Mal som rád vtipy, memes a počítačové hry dávno predtým, ako to bolo populárne.

Ostatní sa mi za to smiali. Seriózne ma bez milosti šikanovali za to, že ma bavilo pozerať sa na vtipné obrázky. Dnes je to úplne inak. Desaťročné dieťa, ktoré má meme stránku s pár stovkami fanúšikov a dobrý počítač, je medzi svojimi rovesníkmi považované za boha. Aj keby predtým nemalo žiadnych kamarátov, stačí, aby zakričalo „Fortnite“ (alebo čokoľvek iné, čo sa aktuálne v internetovej sfére skloňuje) a bum – má kamaráta.

Alex Haney / Unsplash (https://unsplash.com/photos/xWkRYoSf8_c)

Memes začali spájať ľudí. Dvaja žiaci sa môžu do krvi jašteriť, niekto vytiahne humorný obrázok a zrazu sa na ňom obaja smejú. Je to divné. Môžeš povedať vtip založený na meme a žiaci z rôznych „skupiniek“ sa s ním stotožnia. A zrazu si populárny…

9. Sú samostatnejší a chcú sa vzdelávať. Keď som začala učiť, myslela som si, že mám len šťastie, pretože som vychytala šikovných, zanietených a zvedavých študentov. No odvtedy som učila na troch iných vysokých školách na dvoch odlišných kontinentoch a všade to bolo tak.

10. Deti otvorene hovoria o tom, ako veľmi ľúbia svojich rodičov. Minule som začul, ako člen futbalového tímu, veľmi zdatný a populárny chalan, hovoril svojim kamarátom: „Moja mama je super. Je ako moja najlepšia kamarátka, fakt.“ Príjemne ma to zahrialo pri srdiečku. Je dobré vedieť, že tá zvrátená mentalita a lá naši sú úplne naprd pomaly vymiera.

Jessica To’oto’o / Unsplash (https://unsplash.com/photos/t7cavZbTzvk)

11. Zistila som, že dnešné deti sú tolerantnejšie voči odlišnostiam. Môj syn má ľahkú formu autizmu a prvé roky jeho života som sa strašne bála toho dňa, keď bude musieť nastúpiť do školy. Snažila som sa ho pripraviť na to, že sa mu deti možno budú posmievať, že ho možno nebudú mať rady. Vysvitlo, že som ho len zbytočne strašila.

Dodnes ma v príjemnom slova zmysle šokuje, akí sú jeho spolužiaci úžasní a ako pekne sa k nemu správajú. Dokonca aj tí na prvý pohľad otravní a namyslení idioti, z ktorých by boli perfektní posmeškári, majú voči nemu rešpekt. Niekedy mám dokonca pocit, že ho podvedome ochraňujú. Musím povedať, že v tomto smere sa mládež neskutočne zmenila.

12. Väčšina mojich dospelých rovesníkov nehovorí nič iné, len „ach, tí mladí, tá moderná technológia ich úplne pohltila“. Miestami majú pravdu, naozaj existujú deti, ktorým mobily a internety kompletne vygumovali mozog, no objektívne môžem skonštatovať, že ich je mizivé percento. Väčšina mojich študentov sa, naopak, snaží využiť moderné technológie na tvorbu niečo ďalšieho, niečoho kreatívneho.

Napríklad len taký Minecraft. Je to pre nich ako obrovské pieskovisko, na ktorom sa môžu do sýtosti vyblázniť a postaviť veci od výmyslu sveta. Pokiaľ tam len nezabíjajú tých dvojpixelových zombíkov, tak mi to skutočne nepríde ako plytvanie časom.

Nina PhotoLab / Unsplash (https://unsplash.com/photos/6eL_lMJDwjM)

Zdroj: kabirbhatia04 / Reddit


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje