Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 10.12.2023
sk
Radúz
cz
Julie
, Julia, Juliana

Škola, kde sa učitelia bez problémov prezlečú za filmových hrdinov? Na takejto výške by chcel študovať snáď každý. Učitelia z Fakulty masmediálnej komunikácie na Univerzite sv. Cyrila a Metoda sa nechali nafotiť ako filmoví hrdinovia. Možno by si si na prvý pohľad myslel, že ide o prácu obrovského tímu profesionálov. Budeš prekvapený, no učitelia sa zverili do rúk študentom.

FMK

Profesori, docenti a odborní asistenti ako hrdinovia z filmu Avengers, Hry o život či Hviezdne vojny. Študenti z Fakulty masmediálnej komunikácie UCM v Trnave nafotili svojich pedagógov ako filmových hrdinov a rozprávkové bytosti. Fotografie predstavili počas FMK DAY 2019.

Fotografie vznikali v rámci Kreatívno-experimentálneho fotografického ateliéru (KEFA) na FMK UCM v Trnave pod vedením Lucie Škripcovej. Vďaka postprodukcii postupne vytvorili 14 kultových filmových a rozprávkových bytostí, medzi nimi v súčasnosti najpopulárnejších hrdinov z filmu Avengers, ale aj hlavné postavy z filmových klasík, ako sú Forrest Gump, Alica v krajine zázrakov, Robin Hood, Sherlock Holmes a Dr. Watson a ďalších.

„Prostredníctvom fotografií sme študentom chceli priblížiť našich kolegov v netradičnej úlohe, ale zároveň sme chceli ukázať, akých talentovaných žiakov máme na našej fakulte. Fotografie vznikali niekoľko týždňov a ukazujú, čo všetko sa študenti môžu naučiť,“ uviedla pre EMEFKA Ľudmila Čábyová, dekanka FMK UCM v Trnave, ktorá stvárnila kráľovnú „Red Queen“ z filmovej rozprávky Alica v krajine zázrakov.

FMK

Predstavenie fotografií bolo počas FMK DAY, ktorý si pre študentov pripravili samotní pedagógovia. Okrem vernisáže boli pripravené prezentácie katedier, ale aj aktivity, ako joga, zumba, tvorivé dielne či workshop s filmárom a youtuberom Miroslavom Bačom. „FMK DAY prináša možnosť lepšie spoznať pedagógov a zažiť ich v iných úlohách ako sú prednášky alebo semináre. Naším cieľom je, aby sa študenti u nás cítili dobre a k tomu určite prispievajú aj pozitívne vzťahy s učiteľmi,“ doplnila Ľudmila Čábyová.

Fotografie budú následne vystavené v priestoroch dekanátu a vedenie z nich v budúcom roku plánuje vydať kalendár s charitatívnym rozmerom. Pedagógov fotografoval študent posledného ročníka masmediálnej komunikácie Kristián Pribila. Postprodukciu zabezpečovala študentka Katarína Cinová. Preprodukciu a produkciu zaisťovala Lucia Škripcová, vedúca Kreatívno-experimentálneho fotografického ateliéru.

FMK
FMK

Vedúcej ateliéru KEFA sme sa opýtali niekoľko detailov, ktoré sprevádzali fotografovanie a celkovú tvorbu fotoprojektu. Roly hrdinov z filmov si nevyberali učitelia sami. Niektorí vraj ani netušili, o akú postavu ide, iní sa svedomito pripravovali a poctivo si doma nacvičovali pred zrkadlom, ako sa majú tváriť, aké sú pre konkrétnu postavu typické gestá.

Možno sa vytvorenie takýchto fotografií zdá ako úplne jednoduchá úloha, no už samotná príprava na fotenie, a samozrejme, postprodukcia bola veľmi náročná súčasť. Náročné bolo aj zháňanie rekvizít a kostýmov, ktoré mali pózujúci na sebe. Málokomu sa doma len tak povaľujú plášte, kráľovské koruny a iné veci z filmov. S rekvizitami a kostýmami ateliéru pomohlo Divadlo Jána Palárika v Trnave. 

FMK
FMK
FMK

Zdroj: TS


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.