Nedeľa 7.8.2022
sk
Štefánia
cz
Lada

Škola, kde sa učitelia bez problémov prezlečú za filmových hrdinov? Na takejto výške by chcel študovať snáď každý. Učitelia z Fakulty masmediálnej komunikácie na Univerzite sv. Cyrila a Metoda sa nechali nafotiť ako filmoví hrdinovia. Možno by si si na prvý pohľad myslel, že ide o prácu obrovského tímu profesionálov. Budeš prekvapený, no učitelia sa zverili do rúk študentom.

FMK

Profesori, docenti a odborní asistenti ako hrdinovia z filmu Avengers, Hry o život či Hviezdne vojny. Študenti z Fakulty masmediálnej komunikácie UCM v Trnave nafotili svojich pedagógov ako filmových hrdinov a rozprávkové bytosti. Fotografie predstavili počas FMK DAY 2019.

Fotografie vznikali v rámci Kreatívno-experimentálneho fotografického ateliéru (KEFA) na FMK UCM v Trnave pod vedením Lucie Škripcovej. Vďaka postprodukcii postupne vytvorili 14 kultových filmových a rozprávkových bytostí, medzi nimi v súčasnosti najpopulárnejších hrdinov z filmu Avengers, ale aj hlavné postavy z filmových klasík, ako sú Forrest Gump, Alica v krajine zázrakov, Robin Hood, Sherlock Holmes a Dr. Watson a ďalších.

„Prostredníctvom fotografií sme študentom chceli priblížiť našich kolegov v netradičnej úlohe, ale zároveň sme chceli ukázať, akých talentovaných žiakov máme na našej fakulte. Fotografie vznikali niekoľko týždňov a ukazujú, čo všetko sa študenti môžu naučiť,“ uviedla pre EMEFKA Ľudmila Čábyová, dekanka FMK UCM v Trnave, ktorá stvárnila kráľovnú „Red Queen“ z filmovej rozprávky Alica v krajine zázrakov.

FMK

Predstavenie fotografií bolo počas FMK DAY, ktorý si pre študentov pripravili samotní pedagógovia. Okrem vernisáže boli pripravené prezentácie katedier, ale aj aktivity, ako joga, zumba, tvorivé dielne či workshop s filmárom a youtuberom Miroslavom Bačom. „FMK DAY prináša možnosť lepšie spoznať pedagógov a zažiť ich v iných úlohách ako sú prednášky alebo semináre. Naším cieľom je, aby sa študenti u nás cítili dobre a k tomu určite prispievajú aj pozitívne vzťahy s učiteľmi,“ doplnila Ľudmila Čábyová.

Fotografie budú následne vystavené v priestoroch dekanátu a vedenie z nich v budúcom roku plánuje vydať kalendár s charitatívnym rozmerom. Pedagógov fotografoval študent posledného ročníka masmediálnej komunikácie Kristián Pribila. Postprodukciu zabezpečovala študentka Katarína Cinová. Preprodukciu a produkciu zaisťovala Lucia Škripcová, vedúca Kreatívno-experimentálneho fotografického ateliéru.

FMK
FMK

Vedúcej ateliéru KEFA sme sa opýtali niekoľko detailov, ktoré sprevádzali fotografovanie a celkovú tvorbu fotoprojektu. Roly hrdinov z filmov si nevyberali učitelia sami. Niektorí vraj ani netušili, o akú postavu ide, iní sa svedomito pripravovali a poctivo si doma nacvičovali pred zrkadlom, ako sa majú tváriť, aké sú pre konkrétnu postavu typické gestá.

Možno sa vytvorenie takýchto fotografií zdá ako úplne jednoduchá úloha, no už samotná príprava na fotenie, a samozrejme, postprodukcia bola veľmi náročná súčasť. Náročné bolo aj zháňanie rekvizít a kostýmov, ktoré mali pózujúci na sebe. Málokomu sa doma len tak povaľujú plášte, kráľovské koruny a iné veci z filmov. S rekvizitami a kostýmami ateliéru pomohlo Divadlo Jána Palárika v Trnave. 

FMK
FMK
FMK

Zdroj: TS


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť