Sobota 28.5.2022
sk
Viliam
cz
Vilém, Viliam

Učitelia to majú niekedy ťažké aj z toho hľadiska, že potrebujú silnú imunitu. Pri deťoch človek veľmi rýchlo ochorie, hlavne v prípade, ak je obdobie chrípkovej sezóny. Jedna z učiteliek základnej školy, Jaralee Annice Metcalf, mala už chorôb plné zuby, preto sa rozhodla, že deti v triede presvedčí, aké je umývanie rúk dôležité. Využila na to však veľmi nápaditý spôsob, na ktorý upozornil portál metro.

Potrebovala deti presvedčiť, aby si umývali ruky

Učiteľka Jaralee Annice Metcalf sa so svojím nápadom podelila v príspevku na Facebooku. Čo môže narobiť s deťmi, ktorých rodičia nenaučili, že by si mali poriadne umývať ruky? Rozhodla sa, že činy sú niekedy viac ako sto slov a vytvorila s triedou experiment.

Ukázala im dôležitosť umývania rúk na jednoduchom experimente

Svoj experiment odštartovala učiteľka spolu s triedou počas začiatku chrípkového obdobia. Postačil im na to obyčajný biely chlieb, konkrétne päť kusov.

Prvý vložili do zatvárateľného plastového vrecúška absolútne nedotknutý. Druhý chytili rukami, ktoré boli umyté len s vodou a obyčajným mydlom. Tretí krajec chytili deti so špinavými rukami. Štvrtý chytili rukami, ktoré si vyčistili dezinfekčným gélom. Piaty krajec poobtierali o školské počítače.

Obchytkaný chlieb následne vložili do zatvárateľných plastových vreciek, ktoré svedomito označili. Do experimentu sa zapojili všetky deti a trvalo približne tri – štyri týždne, kým sa ukázali výsledky. Všetky krajce chleba mali rovnaký dátum výroby. Stačilo už len počkať a výsledky sa objavili v podobne plesne.

Experiment mal prekvapivé výsledky

Chlieb, ktorý bol chytený rukami, ktoré boli umyté, nemal ani menší náznak plesne, podobne ako chlieb, ktorý len preložili do vrecúška bez toho, aby sa ho dotýkali. Najviac postihnutý plesňou bol chlieb, ktorý prišiel do kontaktu so školskými počítačmi.

Hneď za ním bol najviac napadnutý krajec, ktorý deti chytili s neumytými rukami, a prekvapivo sa ukázala pleseň aj na krajci, ktorého sa dotkli po použití antibakteriálneho (dezinfekčného) gélu na ruky.

Takto dopadol chlieb, ktorý prišiel do kontaktu so školskými počítačmi

Učiteľka takýmto jednoduchým experimentom ukázala deťom, prečo by si mali poriadne umývať svoje ruky. Pritom to nie je taká veda – stačí len teplá voda a obyčajné mydlo. Sama zdôraznila, že nie sú potrebné nejaké špeciálne antibakteriálne a dezinfekčné mydlá, keďže – ako aj ukázal experiment – nie sú také efektívne, ako by sme si možno mysleli.

Upozornila tiež na to, že by mali rodičia svojim deťom prízvukovať, aby si častejšie a poriadne umývali ruky. Rozhodne je tento experiment poučný nielen pre deti, ale aj pre nás dospelákov.

Nedotknutý chlieb

Chlieb, ktorého sa dotkli špinavými rukami

Chlieb, ktorého sa dotkli s umytými rukami

Chlieb, pri ktorom bola použitá dezinfekcia na ruky

Zdroj: metro


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť