Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 21.3.2023
sk
Blahoslav
cz
Radek
, Radomil

Učiteľka slovenčiny opravila maturitný sloh, ktorý písala umelá inteligencia. Akú známku by dostala?

Akú známku by si jej dal ty?


Tento týždeň patril maturantom. Už v utorok do školských lavíc zasadlo 41-tisíc maturantov, ktorí písali internú časť maturitnej skúšky zo slovenského jazyka a literatúry. Tá pozostávala z testu a zo slohovej práce. Ako každý rok, aj teraz boli na výber štyri témy na sloh.

Všetky štyri témy sme dali vypracovať umelej inteligencii. Jeden sloh sme v EMEFKA navyše posunuli učiteľke slovenského jazyka, ktorá pre nás umelú inteligenciu ohodnotila ako bežného žiaka. Ako obstála téma rozprávania?

Hľadel/hľadela som ako vyoraná myš! (rozprávanie)

Raz som sa ocitol/ocitla v situácii, keď som sa cítil/cítila ako vyoraná myš. Bol to jeden z tých dní, keď som mala na pleciach kopu povinností a zdalo sa mi, že nedokážem nájsť spôsob, ako sa s nimi popasovať.

Hľadel/hľadela som okolo seba, ako keby som hľadala niečo, čo by mi pomohlo zvládnuť tento nepríjemný pocit. V mojej hlave bolo toľko úloh a záväzkov, že som sa cítil/cítila úplne preťažený/preťažená.

Najprv som si povedal/povedala, že by som mal/mala začať riešiť tieto úlohy jednu po druhej. Ale keď som si ich prechádzal/prechádzala v hlave, zdalo sa mi, že sú také zložité, že by som sa o ne mohol/mohla postarať sám/sama.

Hľadel/hľadela som teda ďalej a zrazu som si uvedomil/uvedomila, že nemusím bojovať sám/sama. Mám okolo seba rodinu a priateľov, ktorí mi môžu pomôcť. Keď som sa s nimi podelil/podelila o svoje obavy a povinnosti, zistil/zistila som, že nie som sám/sama a že všetci máme niekedy pocit, že sme vyorané myši.

Spoločne sme sa pustili do riešenia úloh a postupne sme sa dostávali z tejto preťaženej situácie. Keď som sa pozrel/pozrela na náš tím, videl/videla som, ako sme spolu dokázali prekonať aj tie najťažšie prekážky.

Tak som sa naučil/naučila, že nie je potrebné bojovať sám/sama a že vždy máme možnosť požiadať o pomoc. Keďže všetci občas potrebujeme pomoc, je dôležité si ju dokázať požiadať a nebyť vyoranou myšou, ktorá sa cíti bezmocná.

Ako sloh ohodnotila slovenčinárka?

Hodnotenie bolo rozdelené do viacerých blokov, kde v každom bolo možné získať maximálne 4 body. Plný počet dostala umelá inteligencia za pravopis, pretože práca neobsahovala ani jednu gramatickú chybu. Dobre sa jej viedlo aj v jazyku: ,,Správna formulácia viet, skloňovanie slov, správny slovosled. Nejednotné používanie osoby rozprávača – on/ona. Nesprávne použité spojenie v predposlednom odseku a tiež nesprávna formulácia v poslednom odseku,“ opisuje slovenčinárka.

Nižší počet bodov, konkrétne v počte 2, dostala za kompozíciu, štýl a obsah. Problémom bolo nedodržanie žánrovej formy: ,,Práca pripomína skôr úvahu ako rozprávanie, vnútorná stavba príbehu je tam minimálna, takmer žiadna dejová línia, chýba priama reč, postavy. Časová postupnosť je dodržaná, nie je tam však badateľná gradácia napätia.“

Dráma na severe Slovenska. Turistu napadol a uhryzol medveď, ako sa to skončilo?

Odporúčame prečítať:

Dráma na severe Slovenska. Turistu napadol a uhryzol medveď, ako sa to skončilo?

Učiteľka uvádza, že v práci je tiež nesprávne členenie odsekov a chýba grafické zvýraznenie úvodu, jadra a záveru. Vety sú jednotvárne, chýbajú zvolania, opytovacie a rozkazovacie vety. Slohová práca z pohľadu učiteľa nepôsobila pútavo, chýba v ňom fantázia, tvorivosť a jedinečnosť.

Práca dostala celkové hodnotenie známkou 3 – dobrý. Dosiahla celkový počet 17 bodov z maximálnych 28.

Stupnica, podľa ktorej bola práca hodnotená:


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Nikola Kulová
Mám prehľad v dianí, tak si tu tak tvorím. Píšem o všetkom, o čom niečo viem a čo neviem, to sa naučím.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje