Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 9.12.2022
sk
Izabela
cz
Vratislav

Predpovedanie budúcnosti ľudí fascinovalo a lákalo už odjakživa. V histórii ľudstva by sme našli veľa samozvaných veštcov a vykladačov budúcnosti, ktorí nás oblažili viacerými proroctvami. A čo si budeme hovoriť, mnoho ľudí sa k rôznym podobným ezoterikom upína aj dnes. Z tej veľkej hromady vykladačov budúcnosti je však nepochybne najznámejším práve Nostradamus.

Tento francúzsky lekár je pre mnohých tým najväčším veštcom všetkých čias.

Jeho zástancovia tvrdia, že predpovedal väčšinu významných historických udalostí. Medzi ne patrí napríklad Veľká francúzska revolúcia, vzostup nacistického diktátora Adolfa Hitlera, pristátie na Mesiaci, smrť princeznej Diany, teroristické útoky z 11. septembra 2001 a dokonca aj pandémia koronavírusu! Kto vlastne Nostradamus bol a sú jeho predpovede naozaj pravdivé?

Profimedia

Nadaný lekárnik

Michel de Nostredame sa narodil 14. alebo 21. decembra 1503 vo francúzskom mestečku Saint-Rémy-de-Provence do židovskej rodiny, ktorá neskôr konvertovala na kresťanstvo. O jeho detstve sa nám nezachovalo veľa prameňov. Keď mal 14 rokov, začal študovať na univerzite, po roku ale musel odísť, keďže vypukol mor a brány univerzity sa zatvorili.

Nostradamus sa zaujímal o rétoriku, logiku a lekárstvo. Nejaký čas pracoval ako lekárnik, neskôr nastúpil na univerzitu v Montpellieri so špecializáciou na medicínu. Keďže sa ale dopustil prečinu voči stanovám školy (tŕňom v oku rektorom bolo, že v minulosti pracoval ako lekárnik), bol zo štúdií vylúčený. Napriek tomu preukázal pre vedu veľký talent a uplatnil ho v nachádzaní rôznych nových liekov.

Spochybňoval tiež dovtedy platnú doktrínu cirkvi, že morové epidémie sú Božím trestom.

Nostradamus to odmietal ako obyčajné povery a snažil sa ľuďom zasiahnutých morom pomáhať. Neskôr sa oženil a mal dve deti, avšak jeho manželka aj deti podľahli práve morovej nákaze. Po niekoľkých rokoch cestovania po Francúzsku a Taliansku sa usadil v meste Salon-de-Provence, kde si vzal za manželku vdovu Anne Ponsarde. Mal s ňou šesť detí.

Profimedia

Veštec?

Okrem medicíny sa Nostaradamus živo zaujímal aj o astrológiu a okultizmus. Práve do tohto obdobia spadá jeho záujem o predpovedanie budúcnosti.

Prvé vydanie jeho knihy Les Prophéties (Proroctvá) vyšlo v roku 1555.

Ide o zbierku rýmovaných štvorverší, ktoré výrazne metaforickým a básnickým jazykom predpovedajú budúce udalosti. Prvé vydanie obsahovalo 53 štvorverší, ktoré pokrývali tri storočia. Nostradamus však knihu neskôr rozšíril až do finálnej podoby, ktorá pokrýva desať storočí, pričom v každej sa nachádza sto štvorverší. O Les Prophéties sa vášnivo debatovalo prakticky už vtedy, keď prvýkrát vyšli. Vo svojej dobe sa stretli s posmechom a odmietaním.

Profimedia

Mnohí Nostradama považovali za šarlatána a podvodníka.

Iní zase jeho dielo hájili a poukazovali na to, že ide o pravdivé predpovede. Ich problémom ale bolo to, že sa väčšinou dali overiť až spätne. Teda len vtedy, ak sa situácia v nich opísaná už odohrala. Ako sme napísali, Nostradamus svoje veštby písal veľmi metaforicky a nejasne. To sa zvykne vysvetľovať tým, že musel svoje predpovede maskovať, aby unikol prenasledovaniu inkvizície.

Nástup Hitlera a koronavírus?

Jeho zástancovia sú ale presvedčení, že Nostradamus sa nemýlil a predpovedal také zásadné udalosti ako vzostup Adolfa Hitlera, požiar v Londýne, Veľkú francúzsku revolúciu, bombový útok na Hirošimu a Nagasaki, atentát na Johna F. Kennedyho, smrť princeznej Diany či teroristický útok na Svetové obchodné centrum z roku 2001. Štvorveršie, ktoré má označovať vzostup Hitlera, znie nasledovne:

„Z hlbín západu Európy,
dieťa chudobných rodičov sa zrodí,
Ten, ktorý svojím jazykom zvedie veľké vojská,
Jeho sláva bude narastať smerom k ríši východu.“

Shutterstock

Hitler sa narodil v Rakúsku (teda v západnej Európe) a naozaj „svojím jazykom zviedol veľké vojská“, keďže ako vieme, mal dar reči a svojimi prejavmi dokázal strhnúť a sfanatizovať celé davy ľudí. A čo napríklad koronavírus? Veru, aj ten Nostradamus vraj predpovedal, a to týmito slovami:

„Bude dvojičkový rok, z ktorého vzíde kráľovná, ktorá príde z východu
a v temnote noci rozšíri mor na krajinu so siedmimi kopcami
a premení súmrak ľudí na prach, aby zničila a zahubila svet.
Bude to koniec svetového hospodárstva, ako ho poznáte.“

Dvojičkovým rokom sa myslí rok 2020, „kráľovná“ zase odkazuje na slovo corona, ktoré po latinsky znamená koruna. „Z východu“ znamená Čínu, mor je vírus, „krajina so siedmimi kopcami“ predstavuje Taliansko, „premení súmrak na prach“ sa vykladá ako smrť. Priaznivci Nostradama hovoria, že ide o jednoznačný dôkaz pravdivosti jeho proroctiev.

Shutterstock

Skeptici pochybujú

Skeptici o tom ale výrazne pochybujú a argumentov majú hneď niekoľko. V prvom rade upozorňujú na to, že vzhľadom na nejasný a metaforický obsah Nostradamových proroctiev si ich každý môže vyložiť po svojom. Nie je tiež náhoda, že ľudia tieto veštby dokázali potvrdiť až spätne, teda keď sa už dotyčná udalosť stala.

S nástupom internetu sa navyše na rôznych stránkach začali šíriť desivé a apokalyptické predpovede, ktoré sú Nostradamovi pripisované. Nájdeš medzi nimi aj štvorveršie o koronavíruse uvedené vyššie. Problém je v tom, že v tomto prípade ide o podvrh.

Nostradamus nikdy nič o koronavíruse nenapísal.

Tieto verše si niekto skrátka vymyslel a pripísal ich slávnemu veštcovi. Keď si zalistujeme v jeho Les Prophéties, tak nenájdeme žiadnu zmienku o pandémii. A to je naozaj zvláštne, keď uvážime, aká zásadná udalosť to pre celý svet je.

Shutterstock

Namiesto toho Nostradamus predpovedal na rok 2020 veľké zemetrasenie v USA, zjednotenie Severnej a Južnej Kórey a odstúpenie kráľovnej Alžbety II. Nič z toho sa ale nenaplnilo. A čo predpoveď o Hitlerovi? Tú v Les Prophéties síce naozaj nájdeme, ale nie je vôbec jasné, či naozaj odkazuje na nacistického diktátora.

Nostradamus totiž píše, že dotyčné dieťa sa narodí v chudobnej rodine. Hitlerova rodina ale patrila skôr k strednej vrstve. V inom proroctve sa zase spomína slovo Hister. To niektorí interpretujú ako priamu narážku na Hitlera. Odborníci ale upozorňujú, že ide len o staré pomenovanie rieky Dunaj.

Len obyčajné básne

Ako hoax bolo vyvrátené aj „proroctvo“, ktoré malo predpovedať útok na Svetové obchodné centrum v roku 2001. To znelo nasledovne:

„V meste Božom bude veľké hrmenie,
dvaja bratia budú roztrhnutí Chaosom,
zatiaľ čo pevnosť pretrvá, veľký líder skoná,
tretia veľká vojna začne, keď bude horieť veľké mesto.“

Shutterstock

S Nostradamovými proroctvami sa už pravidelne stretávame na konci či začiatku roka, keď nám rôzne stránky prinášajú jeho veštby, ktoré nás majú pripraviť na ďalší rok. Inak to nebolo ani v roku 1999, keď časť sveta zachvátila panika z toho, že v roku 2000 dôjde ku koncu sveta. Na rok 1999 Nostradamus naozaj predpovedal, že z neba príde veľký Kráľ hrôzy“, čo si mnohí vyložili buď ako prichádzajúci koniec sveta, alebo ako znak invázie mimozemšťanov. Nič z toho sa ale – ako už dobre vieme – nenaplnilo.

Nostradamovými proroctvami sa zaoberalo viacero historikov a akademikov a podľa nich nejde o žiadne nadprirodzené predpovede, ale o obyčajné básne.

Pokiaľ v nich niekto vidí odkazy na skutočné udalosti, tak je to skrátka len preto, lebo ich tam chce vidieť. Rovnako ich niekto iný môže interpretovať úplne odlišným spôsobom. Nostradamus si síce zrejme myslel, že nimi naozaj odhaľuje budúcnosť, to ale nebola pravda. Okrem iného preto, lebo vedecký konsenzus hovorí, že predpovedanie budúcnosti nie je možné.

Shutterstock

Jeho verše navyše v čase druhej svetovej vojny využili aj nacisti, podľa ktorých jeho proroctvá predpovedali ich konečné víťazstvo. Tieto informácie šírilo najmä Ministerstvo propagandy pod vedením Josepha Goebbelsa.

Nostradamus vo filmoch

Nostradamom či jeho proroctvami sa inšpirovali aj viacerí umelci či filmári. Pod hlavičkou štúdia MGM napríklad vznikla celá séria krátkych filmov o tomto veštcovi. Konkrétne ide o tituly Nostradamus, More About Nostradamus, Nostradamus and the Queen a Nostradamus IV. Medzi ďalšie snímky patria The Man Who Saw Tomorrow či poľský film Jeszcze nie wieczór. Inšpiráciu v ňom našiel aj slovenský režisér Juraj Jakubisko pri tvorbe svojho filmu Nejasná správa o konci sveta.

Nostradamus bol spomínaný aj vo viacerých známych seriáloch, pesničkách a knihách.


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť