Sobota 27.11.2021
sk
Milan
cz
Xenie

Udržiavanie areálu mohyly Milana Rastislava Štefánika na Bradle by malo byť trvalo financované

Navrhovaný finančný mechanizmus bude mať formu dotácií trom obciam.


Udržiavanie areálu mohyly Milana Rastislava Štefánika na Bradle by malo byť trvalo financované. Vyplýva to zo zákona o zásluhách generálna Milana Rastislava Štefánika, ktorý schválila vláda na svojom dnešnom zasadnutí. Mesto Brezová pod Bradlom a obce Priepasné a Košariská majú získať na údržbu účelovú dotáciu. Po schválení v parlamente by mohol zákon nadobudnúť účinnosť 1. marca 2022.

Ministerstvo kultúry SR (MK SR) vysvetlilo, že samosprávy by si v súčasnosti mohli na účel údržby požiadať iba o peniaze z programu Obnovme si svoj dom, ktorý sa zameriava na obnovu, ochranu a rozvoj kultúrneho dedičstva v oblasti pamiatkového fondu. Na danú dotáciu však nie je právny nárok. Štefánikova mohyla zároveň nemá status vojnového hrobu, preto sa nedá využiť ani dotačný mechanizmus Ministerstva vnútra SR či Ministerstva obrany SR. Areál mohyly tvoria národné kultúrne pamiatky Pamätník a Strážnica a tiež prístupová cestná komunikácia, pozemné spevnené plochy, trávnaté plochy a lesné pozemky.

Shutterstock

„Zámerom je trvalo udržovať a rozvíjať areál tak, aby bol plne využitý jeho potenciál ako miesta pamäti národa, miesta rozvíjania potrebného vlastenectva, uvedomenia si samých seba, miesta predstavujúceho hodnoty štátnosti,“ priblížilo MK SR svoj cieľ. Vytvorenie mechanizmu na zaistenie trvalej udržateľnosti areálu mohyly je podľa rezortu v národno-štátnom záujme Slovenska.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť