Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 19.7.2024
sk
Dušana
, Šarlota
cz
Čeněk
Zdroj: ©Shutterstock

Udusia ťa, otrávia a spália pokožku. Najnebezpečnejšie rastliny, ktoré nemajú problém ťa zabiť

Dávaj pozor, kam šliapeš. Existuje prípad, keď dokázala človeka zabiť aj žihľava!

Pri vyslovení slova „rastlinka“ väčšina ľudí okamžite prenesie svoje myšlienky do nádherných kvetinových záhonov a korún mohutných stromov. Väčšina vegetácie na svete ešte stále predstavuje divoko žijúce organizmy. Tie nie sú nijako, alebo iba minimálne obmedzované človekom. Existujú medzi nimi aj tie, ktoré dokážu človeka zabiť bez mihnutia listu.

Niektoré sa dostanú do tvojho jedla a iné zasa produkujú smrteľné toxíny, ktoré sa môžu prenášať obyčajným dotykom. Arzenál matky prírody je obrovský a smrť môže čakať za každým stromom.

Majú krásne listy, kvety a fascinujúci spôsob života. Veľmi často sú jedovaté druhy nenáročné na pestovanie. A môžu sa javiť ako neškodné bytové doplnky.

Ak si pripravený dozvedieť sa viac o nebezpečných rastlinách, čaká na teba celkom slušný zoznam tých najzaujímavejších druhov. Ak ťa nezabijú, dokážu ti privolať napríklad slepotu. Všetko záleží iba na veľkosti dávky jedu.

Strom manchineel ťa zabije, ak sa k nemu postavíš

Latinský názov – Hippomane mancinella

Tento strom sa často vyskytuje v Strednej a Južnej Amerike. Niekedy sa nazýva „Jablko smrti“, a to z veľmi dobrého dôvodu. Malé jablká, ktoré rastú na jeho konároch, môžu vyzerať lákavo, ale sú smrteľne jedovaté. Jediné sústo ťa dokáže zabiť.

Aj pobyt v jeho blízkosti bude pre teba znamenať problém prežiť. Dotýkanie sa kmeňa, zbieranie listov a dokonca aj dýchanie vzduchu v jeho blízkosti. Toto všetko ti môže spôsobiť vážne popáleniny pokožky a sliznice na tvojich pľúcach. Ak sa čokoľvek z tohto stromu dostane do tvojich očí, môžeš oslepnúť. A ak prší, máš ešte väčší problém. Voda, ktorá na teba kvapká zo stromu, ti môže popáliť pokožku. Vdychovanie vzduchu v okolí tohto stromu ti dokáže vyvolať bolesť v pľúcach. Tento strom je životu nebezpečný aj bez toho, aby si sa ho dotkol.

Shutterstock

Jedovatý brečtan

Pravdepodobne už vieš, že brečtan sa radí medzi jedovaté druhy vegetácie. Jedovatý brečtan môže u človek vyvolať nepríjemnú lokálnu bolesť, a nielen to. Svrbí, zanecháva na koži pľuzgiere a vyrážky a v extrémnych prípadoch môže po sebe zanechať aj trvalé jazvy. Jediné, čo musíš urobiť, je náhodne sa oň obtrieť. Rastliny z tejto rodiny ti môžu vo veľmi zriedkavých prípadoch spôsobiť aj smrť.

Jedovatý brečtan sa rád stáča okolo iných dominantnejších rastlín – prevažne stromov. To znamená, že ak sa ti niekedy podarí zakúriť v krbe za pomoci dreva zo stromu, na ktorom parazitoval brečtan, môžeš si vyrobiť vážny problém.

Celá romantika plamienka v krbe môže skončiť spálením tvojej pokožky alebo pľúcneho tkaniva. Dym z týchto rastlín sa pri spálení môže ľahko dostať do pľúc a hrdla, kde spôsobí takú silnú reakciu tvojho tela, že sa ti hrdlo reflexne uzavrie a ty zomrieš na udusenie.

Odporúčame prečítať:

Zelený trpaslík vyčíňa v obchodných domoch. Aký je pôvod tejto virálnej senzácie?

Ružencovec obyčajný je nočnou morou klenotníkov

Latinský názov – Abrus precatorius

Ružencovec je bežne uvádzaný ako jedna z najjedovatejších rastlín na svete, a toto meno si vyslúžil právom. Konzumácia čo i len jedného prasknutého hrášku môže spôsobiť smrť. Smrť a iné problémy predpovedá už len jeho lákavá červená farba. Jedovaté veci totiž príroda zvykne označiť výstražnou farbou, ale ak by sme sa mali držať tohto pravidla, obchádzali by sme aj jahody a čerešne. Ružencovec ťa ale dokáže zabiť aj bez toho, aby si ho zjedol. 

Po stáročia klenotníci používali bobule – hrášky – z tohto kríka ako ozdobnú korálku do šperkov. Mal jedinečné farby a tvary a medzi zákazníkmi bol mimoriadne obľúbený. Akt vytvorenia korálku je ale neuveriteľne riskantný klenotnícky ťah. Pomocou ihly sa výrobcovia šperkov pokúšali vypichnúť dieru cez „hrášok“, čo si vyžadovalo neuveriteľne pevné ruky.

Shutterstock

Stačilo jedno pošmyknutie a mohli si prepichnúť prst kontaminovanou ihlou. Jed z hrášku sa potom dostal do krvného obehu a viedol k smrti. Existuje mnoho potvrdených správ o tom, že klenotníci zomreli práve po pichnutí sa do prsta v okamihu, keď sa pokúšali vyrobiť klenoty pomocou ružencovca.

Hogweed – boľševník 

Latinský názov – Heracleum

Je pravda, že boľševník obrovský je celkom impozantná rastlina, ktorá môže dorásť do úctyhodnej výšky, ale tiež je pravda, že je to rastlina, ktorú by si nechcel mať doma v záhradke. Jeho krásne biele kvietky na prvý pohľad budia dôveru ľudí, ale, samozrejme, jeho vzhľad klame a šťava z tejto rastliny je silne toxická pre ľudský organizmus. Ak sa táto šťava dotkne tvojej pokožky, spôsobí ti vážne popáleniny a pľuzgiere. Ale príznaky sa prejavia len vtedy, keď je pokožka vystavená slnečnému žiareniu. Ak sa ti šťava z boľševníka dostane do očí, môže ti spôsobiť slepotu. Ak sa ti väčšie množstvo toxínu dostane do krvného riečiska, môže ti spôsobiť rýchlu a pomerne bolestivú smrť.

V mnohých európskych krajinách je jeho výsadba dokonca považovaná za trestný čin. Každoročne na následky toxínu boľševníka zomrú desiatky predovšetkým detí, ktoré nepoznajú jeho smrtiaci účinok. A aby toho nebolo málo, táto rastlina sa rada šíri po okolí ako šialená. Dokáže vyprodukovať až 50 000 semien za jednu sezónu kvitnutia a je to neuveriteľne invazívny a nebezpečný druh vegetácie.

Oleander

Latinský názov – Nerium

Oleander je, samozrejme, pekný doplnok každej záhrady, ale nikdy nezabudni na to, že je tiež aj smrteľne jedovatý pri požití alebo pri dotyku. Jeho šťava a toxíny, ktoré kolujú jeho rastlinným telom, ti dokážu pokaziť aj ten najkrajší deň.

Toto je ďalšia rastlina, ktorá ti dokáže spáliť pokožku, ak si nedáš pozor. Dokáže ťa totiž zabiť veľmi jednoducho a nenápadne. Dym, ktorý vznikne pri spaľovaní tejto rastliny, môže u tých, ktorí sa ho nadýchajú, spôsobiť podráždenie sliznice a poruchy koncentrácie podobné tým, ku ktorým dochádza pri stave opitosti. Povieš si, kto by pálil oleander a riskoval, že sa mu smrteľne jedovatý dym dostane do krku a pľúc? Mnoho ľudí sa snaží zbaviť sa záhradného odpadu a postačí, aby oleander skončil na hromade, ktorá je pripravená na záhradnú kremáciu, a problém je na svete. Postačí zopár vdýchnutí a pochopíš, že tvoje telo rozohralo zápas o život.

Shutterstock

Gympie

Latinský názov – Dendrocnide moroides

Táto rastlina pochádza zo severovýchodnej Austrálie a nevyzerá práve smrteľne, čo je ale všetko len trik. Stačí len jedna šanca otrieť sa o listy alebo stonky, aby si pocítil neznesiteľnú bolesť, ktorá môže veľmi rýchlo viesť až k smrti.

Aký má spôsob zabitia? Tento druh rastliny ťa bodne stovkami malých jedovatých ihiel, ktoré ti spôsobia niekoľko mesiacov trvajúcu bolesť, ktorá sa ti bude vracať v nepravidelných intervaloch po dobu niekoľkých rokov. A to všetko sa ti bude diať iba preto, že si sa jeden jedinýkrát dotkol tejto rastliny. Ale skončiť to môže ešte horšie, ako si myslíš. Ak totiž budeš mať smolu, príde reakcia tvojho tela na toxín, a to je už veľký problém. Bez lekárskeho zásahu môžeš byť mŕtvy do niekoľkých hodín od preniknutia toxínu do tela.

Problémy ti narobí už iba pobyt v blízkosti rastliny, keď sa ti dostavia príznaky ako podráždenie očí, nosa a slizníc, a to dokonca až do takej miery, že sa z nosa ako následok podráždenia vyvalí krv.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Andrej Jakubík
Moje články na EMEFKA sú hlavne o zaujímavostiach sveta okolo nás. Tých známych, menej známych, živých aj neživých. Doma som v zoológii, botanike, histórii, ale aj záhadách a všadeprítomnej popkultúre. A jedno zvláštne miesto v mojom živote zaujímajú ryby.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.