Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 4.12.2024
sk
Barbora
, Barbara
cz
Barbora
, Barbara, Bára
Zdroj: ©Shutterstock

Udusia ťa, otrávia a spália pokožku. Najnebezpečnejšie rastliny, ktoré nemajú problém ťa zabiť

Dávaj pozor, kam šliapeš. Existuje prípad, keď dokázala človeka zabiť aj žihľava!

Strom Cerbera odollam je legendárny strom samovrahov

Tiež nazývaný „strom samovrahov“ je za špecifických okolností smrteľne jedovatý. Zatiaľ čo väčšina rastlín na našom zozname je smrteľná zväčša inak ako priamym požitím, táto si zaslúži vlastné miesto v rebríčku, pretože za účelom smrti sa bežne používa. Áno, používa sa na samovraždu, ale rovnako často sa tento strom zneužíva na vraždenie.

Stačí len niekoľko semien v akomkoľvek jedle, aby si dosiahol smrteľnú dávku. Jed je nedetegovateľný väčšinou normálnych toxikologických testov, takže ak niekoho otrávite týmto spôsobom, môžete si byť istí, že sa príčina bude hľadať len veľmi ťažko. A smrť v tomto prípade určite nie je rýchla a bezbolestná. Žalúdočné kŕče, hnačka a obrovská bolesť nastupujú do niekoľkých hodín a bude to trvať jeden až dva dni, pokiaľ srdce vypovie službu. Rozhodne nič príjemné.

Shutterstock

Prilbica je nebezpečná kráska

Latinský názov – Aconitum napellus

Prilbica síce môže vyzerať ako krásna dekoratívna kvetina do kvetinovej záhradky, ale v skutočnosti je to neuveriteľne nebezpečný druh rastliny. Hovorí sa, že tento druh je to najnebezpečnejšie, čo sa dá objaviť vo voľnej prírode Európy. Katastrofou môže skončiť jednoduchý dotyk. A jesť jej modré okvetné lístky? To sa vraj rovná trestu smrti.

V jednom prípade v roku 2014 ničnetušiaci záhradník menom Nathan Greenaway pracoval na záhrade, kde došlo k podobnej katastrofe. Nevedomky prešiel okolo prilbice a dotkol sa jej holou kožou. Čoskoro dostal prvé príznaky otravy a rýchlo ho previezli do nemocnice, ale lekári nevedeli prísť na to, čo sa stalo. Zomrel o päť dní neskôr na zlyhanie viacerých orgánov. Na príčinu sa prišlo až pri pitve.

Odporúčame prečítať:

Zlatan Ibrahimovič prišiel na Slovensko. Duel Slovanu s AC Miláno sledoval z VIP lóže

Biely hadí koreň v mlieku zabil aj matku Abrahama Lincolna

Latinský názov – Ageratina altissima

Biely hadí koreň zabíja ľudí po požití, ale nie tak, ako by si očakával. V skutočnosti táto bylina našla veľmi zákerný spôsob, ako sa dostať do ľudského tela. Nepozorovane a netušene. Ľudia vedia, že túto bielokvetú rastlinku je lepšie nejesť, naopak, kravám je to úplne jedno a radi ju spasú. To ale znamená, že majú v tele jed, ktorý niekedy prechádza aj do ich mlieka. Z tohto dôvodu sa smrti spôsobenej bielym hadím koreňom niekedy hovorí „mliečna choroba“.

V roku 1818 sa rodina budúceho amerického prezidenta Abrahama Lincolna presťahovala do Southern IN – teda do južnej Indiany. Nancy Lincolnová, matka Abrahama, išla pomôcť miestnej rodine, ktorá náhle ochorela. Ukázalo sa, že títo ľudia boli chorí práve po tom, čo ich dojnica zjedla biely hadí koreň. Nanešťastie, Nancy tiež požila jedovaté mlieko. Zomrela v októbri toho istého roku práve na komplikácie spôsobené otravou. Dnešné veterinárne predpisy o mlieku odstránili všetky možnosti otravy.

Shutterstock

Divoká čierna čerešňa

Latinský názov – Prunus serotina

Keď sa povie čerešňa, pravdepodobne sa ti vybaví sladké červené ovocie také typické pre začiatok leta. Bohužiaľ, táto drevina má aj svoju temnú stránku. Ak je strom stresovaný poveternostnými podmienkami alebo chorobami, spôsobuje to vädnutie listov. Tento stav ich robí vysoko toxickými. V skutočnosti sa v ich pletivách kumuluje kyanid, ktorý môže pri požití otráviť napríklad hospodárske zvieratá. Ale zabiť dokážu aj človeka.

Aj keď to znie veľmi nepravdepodobne, je možné, že človek by mohol náhodne prehltnúť list pri pokuse nazbierať a zjesť čerešne, ktoré by samy osebe boli veľmi chutné a lákavé. Tento strom vo všeobecnosti nie je smrteľný, ale ak ho budete stresovať, bude sa brániť.

Bolehlav

Latinský názov – Conium maculatum

Bolehlav možno poznáš ako rastlinu, ktorá zabila Sokrata. Veľký filozof a učiteľ pil nápoj z bolehlavu ako prostriedok svojej popravy po tom, čo bol odsúdený na vyhnanstvo alebo smrť. V dobe Sokrata bola poprava za pomoci bolehlavu veľmi rozšírenou praxou. Z dnešného pohľadu nepochopiteľné, ale v tej dobe zaužívané riešenie problémov. Toľko stručne z histórie a teraz si povieme, ako ťa bolehlav dokáže zabiť za pomoci bažanta na víne. 

Semená bolehlavu môžu byť niekedy atraktívnym doplnkom stravy pre vtáky, ktoré ich zožerú. To je, samozrejme, zlá správa pre všetkých lovcov, ktorí lovia napríklad bažanty a prepelice. Semená uviaznuté v tele mŕtveho vtáka totiž robia mäso jedovatým pokrmom. Zjedením bažanta s bolehlavom v žalúdku si stále môžeš zarobiť na poriadny problém a jednosmerný výlet do márnice! Okrem toho ešte spomenieme, že dýchanie dymu, ktorý vzniká pri spaľovaní bolehlavu, je rovnako toxické. Od tejto rastliny je lepšie sa držať čo možno najďalej.

Shutterstock

Žihľava a jej toxíny

Je pravda, že väčšinou sú žihľavy len otravné a bolestivé rastlinky, na ktoré natrafíme v divokej prírode aj v bežnej záhrade. Väčšina z týchto stretov si nevyžaduje lekársku pomoc, napriek tomu, čo všetko sa deje s tvojím telom. Keď si popŕhlený žihľavou, drobné ostne žihľavy ti do krvného obehu rozpošlú neurotoxín, ktorý ti spôsobí lokálne svrbenie, možno aj bolesť a celkové podráždenie. Ale vedz, že ľudia v minulosti aj zomreli na určité druhy popŕhlenia. A to vrátane jedného konkrétneho prípadu v roku 1961.

Mladý muž, ktorý nemal na sebe ochranný odev, bol na poľovačke na Novom Zélande, keď narazil na veľmi hustú húštinu. V domnienke, že je to neškodná vyššia tráva, sa pretlačil skrz a pokračoval v ceste, ale toto bola osudná chyba. Tá húština, cez ktorú sa predieral, bola žihľava a popŕhlilo ho obrovské množstvo drobných ostňov. Do jeho krvného riečiska sa tak dostalo množstvo neurotoxínov, ktoré spôsobili to, že sa ich dávka stala smrteľnou. Zomrel na zlyhanie dýchania o päť hodín neskôr, a to v ukrutných bolestiach.

Hoci je tento prípad jedinečný, dokazuje, že by si si mal dávať pozor, kam šliapeš. Jedovaté rastliny sú všade naokolo. Nevidíš ich, ale ony tam sú. A ticho čakajú na svoju chvíľu.


Tagy:

Andrej Jakubík
Moje články na EMEFKA sú hlavne o zaujímavostiach sveta okolo nás. Tých známych, menej známych, živých aj neživých. Doma som v zoológii, botanike, histórii, ale aj záhadách a všadeprítomnej popkultúre. A jedno zvláštne miesto v mojom živote zaujímajú ryby.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.