Utorok 16.8.2022
sk
Leonard
cz
Jáchym
, Joachim

Ukrajina potvrdila útoky na strategický most pri Chersone a tvrdí, že protiofenzíva na juhu napreduje

Antonivský most pri Chersone má strategický význam. Už pred týždňom bol podľa regionálneho predstaviteľa dosadeného Moskvou vážne poškodený ukrajinským ostreľovaním.


Ukrajinskí predstavitelia potvrdili ďalší útok na kľúčový most, ktorý používajú ruské sily na podporu a zásobovanie svojich jednotiek na okupovanom juhu Ukrajiny. Informuje o tom spravodajský web CNN.

Na sociálnych sieťach sa objavilo viacero videí s explóziami v blízkosti Antonivského mosta ponad rieku Dnipro v Chersonskej oblasti, ktorá prepája Ukrajinu a Ruskom anektovaný polostrov Krym. Zásahy mosta potvrdila i hovorkyňa ukrajinského operačného veliteľstva Juh Natalia Humeňuková: „Áno, nastali útoky na most, a boli presné.“

Antonivský most pri Chersone má strategický význam. Už pred týždňom bol podľa regionálneho predstaviteľa dosadeného Moskvou vážne poškodený ukrajinským ostreľovaním. Ukrajinská armáda vtedy pri útokoch použila mimoriadne presné americké raketomety HIMARS.

Ukrajinským predstaviteľom sa podarilo uskutočniť zámer, aby most mohol naďalej slúžiť civilnej doprave, no bol neprejazdný pre ruskú ťažkú techniku. Humeňuková podotkla, že ukrajinská armáda na rozdiel od ruskej „neničí infraštruktúru, ale plány nepriateľa“.

Zástupca šéfa administratívy dosadenej Kremľom v Chersone Kirill Stremousov sa snažil situáciu bagatelizovať, že vojna sa nerozhodne na Antonivskom moste. Použil pritom spomenuté slovo „vojna“, ktoré je v Rusku zakázané pri pomenovávaní ruských vojenských aktivít na Ukrajine. Humeňuková však poznamenala, že ukrajinské sily postupujú zo severu do Chersonskej oblasti. „Protiofenzíva na juhu Ukrajiny napreduje. Ruská armáda je demoralizovaná,“ dodala.

Ukrajinská armáda oslobodila v Chersonskej oblasti ďalšie dve dediny. Operačné veliteľstvo Juh na Facebooku informovalo, že ukrajinskí vojaci zničili aj ruský tank, húfnice, mínometný komplex Sani, muničný sklad a osem obrnených a vojenských vozidiel. V priebehu utorka prišlo na juhu Ukrajiny o život ďalších 89 ruských vojakov.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť