Štvrtok 26.5.2022
sk
Dušan
cz
Filip

Ukrajina sa pripravuje na obnovenie ruskej ofenzívy na východnom fronte

Prezident Ukrajiny vyzval obyčajných Rusov, „aby sa nejakým spôsobom postavili ruskej represívnej mašinérii“ namiesto toho, aby boli „po celý zvyšok života prirovnávaní k nacistom“.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom nočnom prejave varoval, že ruská armáda pokračuje v organizovaní svojich síl v rámci príprav na novú ofenzívu na východe. Kremeľ nedávno vyhlásil, že jeho cieľom je „oslobodiť“ Donbas, kde žijú prevažne rusky hovoriaci obyvatelia.

Zelenskyj však upozornil Rusov, že aj Ukrajina sa pripravuje na bitku. „Budeme bojovať a neustúpime, kým Rusko nezačne seriózne hľadať mier. Toto je naša zem. Toto je naša budúcnosť. A my sa toho nevzdáme,“ povedal.

Obvinil Rusko zo zasahovania do medzinárodného vyšetrovania možných vojnových zločinov odstraňovaním mŕtvol a snahou ukryť ďalšie dôkazy v Buči severovýchodne od Kyjeva. „Máme informácie, že ruskí vojaci zmenili taktiku a snažia sa odstrániť mŕtvych ľudí, mŕtvych Ukrajincov, z ulíc a pivníc územia, ktoré obsadili,“ povedal. „Toto je len pokus skryť dôkazy a nič viac.“

Zelenskyj potom prešiel z ukrajinčiny do ruštiny a vyzval obyčajných Rusov, „aby sa nejakým spôsobom postavili ruskej represívnej mašinérii“ namiesto toho, aby boli „po celý zvyšok života prirovnávaní k nacistom“. Vyzval Rusov, aby požadovali ukončenie vojny, ak sa aspoň trochu hanbia za to, čo robí ruská armáda na Ukrajine.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť