Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 2.6.2023
sk
Xénia
, Oxana
cz
Jarmil

Ukrajinci systémom Patriot zostrelili ruskú hypersonickú raketu Kinžal

Hypersonickú balistickú strelu Ch-47 Kinžal zneškodnili počas nočného útoku 4. mája vo vzduchu nad Kyjivskou oblasťou.


Ukrajina tvrdí, že sa jej po prvý raz podarilo zostreliť ruskú hypersonickú strelu Kinžal s pomocou systému protivzdušnej obrany Patriot. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

„Áno, zostrelili sme ‘neporovnateľný’ Kinžal,“ napísal na komunikačnej platforme Telegram veliteľ ukrajinských vzdušných síl Mykola Oleščuk. Hypersonickú balistickú strelu Ch-47 Kinžal podľa jeho slov zneškodnili počas nočného útoku 4. mája vo vzduchu nad Kyjivskou oblasťou. Rusi vystrelili raketu z lietadla MiG-31K z ruského územia, vysvetlil Oleščuk.

Hovorca vzdušných síl Jurij Ihnat sa pre ukrajinskú televíziu v sobotu vyjadril, že Ukrajina má zbrane proti balistickým strelám, a nikto dosiaľ nevedel, či Patriot proti nim dokáže fungovať. „Nuž áno, dokáže,“ skonštatoval s tým, že „je dobré, že máme takúto zbraň. Bohužiaľ, nemáme jej veľa“.

Ukrajina dostala najmenej dva systémy Patriot americkej výroby. Jeden je zo Spojených štátov a druhý z Nemecka. Systémy majú posilniť jej protivzdušnú obranu, ktorá nebola schopná zneškodnenia modernejších ruských rakiet ako je Kinžal.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje