Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 7.12.2023
sk
Ambróz
cz
Ambrož
, Benjamin

Ukrajinská pošta predáva známky s motívom ikonickej hlášky: „Ruská vojnová loď, choď do…“

Výrok sa stal pre Ukrajincov symbolom vzdoru proti ruskej agresii.


Jedným z prvých šokujúcich príbehov rusko-ukrajinskej vojny bolo gesto ukrajinských pohraničníkov, ktorí bránili čiernomorský Hadí ostrov. Zverejnená nahrávka komunikácie medzi veliteľom ukrajinskej posádky a kapitánom ruskej vojnovej lode je dôkazom ostrej slovnej výmeny, uvádza portál 5.ua.

V prvých hodinách vojny ukrajinskí pohraničníci na Haďom ostrove dostali ultimátum od ruskej vojnovej lode: buď sa vzdajú, alebo Rusi spustia paľbu. Ukrajinský veliteľ nebol ochotný ustúpiť a Rusov poslal kade ľahšie (ale škaredo).

YouTube video

Spočiatku sa predpokladalo, že všetci ukrajinskí obrancovia zahynuli a „Русский военный корабль, иди на хуй!“ boli ich posledné slová. Táto veta sa stala Ukrajincom mottom vzdoru proti ruskej agresii a mohli sme ju už vidieť na stenách ukrajinských budov, na tričkách či v online priestore.

Hláška sa uchytila aj v zahraničí a ľudia z celého sveta prišli s kreatívnymi spôsobmi, ako ju aplikovať. Jej obmeny používajú napríklad pracovníci prístavov, odmietajúci prijať ruské nákladné lode.

Predsa to prežili!

Vojna je veľmi neprehľadná záležitosť a neskôr sa ukázalo, že niekoľkí Ukrajinci útok na Hadí ostrov prežili a ocitli sa v ruskom zajatí. Medzi nimi aj Roman Hrybov, samotný autor ikonickej hlášky. Hrybov sa spolu s ďalšími po výmene zajatcov vrátil do vlasti a stal sa dokonca držiteľom vyznamenania.

Zaujímavé je, že Hrybov prostredníctvom svojej rodiny a ukrajinskej armády podal podnet na registráciu ochrannej známky. Veta bola zaregistrovaná v ruskej a v anglickej verzii.

Príbeh sa tu nekončí

Výrok „Русский военный корабль, иди на хуй!“ stále zostáva dôležitým symbolom, ktorý pozná každý Ukrajinec a vďaka tomu sa ocitol aj na poštových známkach. Odvážny dizajn pochádza z verejnej súťaže návrhov a ukrajinskej pošte sa ho podarilo uviesť do obehu skutočne rýchlo.

Tvorcom obrázka je mladý ilustrátor Boris Groh, ktorý sa o víťazstve svojej kresby dozvedel už 11. marca. Po uvedení do obehu ukrajinská pošta zorganizovala akciu, počas ktorej nové známky podpisoval samotný autor výroku. Taká príležitosť sa neodmieta!

Ukrajinská pošta vydala známku na počesť obrancov Hadieho ostrova, ktorí na začiatku ruskej invázie jasne odkázali ruskej vojnovej lodi, že sa nehodlajú vzdať (DennikN)

Posted by Politická komunikácia on Tuesday, April 12, 2022

🇺🇦 Зустріч з нашим героєм — Романом Грибовим, українським морським піхотинцем. Саме він став автором культової фрази, якою віднині називаються й поштові марки — «Русскій воєнний корабль, іді … !»

Posted by Укрпошта on Tuesday, April 12, 2022

Známka „Русский военный корабль, иди на хуй!“ zaujala aj svet mimo Ukrajiny. Ľudia zo zahraničia hľadajú spôsoby, ako by si ju mohli zakúpiť. Nejde len o to, aby mali doma skvelý suvenír, ale považujú to aj za cestu, ako finančne podporiť ťažko skúšanú Ukrajinu.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.