Utorok 17.5.2022
sk
Gizela
cz
Aneta
, Anetta

Ukrajinská pošta predáva známky s motívom ikonickej hlášky: „Ruská vojnová loď, choď do…“

Výrok sa stal pre Ukrajincov symbolom vzdoru proti ruskej agresii.


Jedným z prvých šokujúcich príbehov rusko-ukrajinskej vojny bolo gesto ukrajinských pohraničníkov, ktorí bránili čiernomorský Hadí ostrov. Zverejnená nahrávka komunikácie medzi veliteľom ukrajinskej posádky a kapitánom ruskej vojnovej lode je dôkazom ostrej slovnej výmeny, uvádza portál 5.ua.

V prvých hodinách vojny ukrajinskí pohraničníci na Haďom ostrove dostali ultimátum od ruskej vojnovej lode: buď sa vzdajú, alebo Rusi spustia paľbu. Ukrajinský veliteľ nebol ochotný ustúpiť a Rusov poslal kade ľahšie (ale škaredo).

Spočiatku sa predpokladalo, že všetci ukrajinskí obrancovia zahynuli a „Русский военный корабль, иди на хуй!“ boli ich posledné slová. Táto veta sa stala Ukrajincom mottom vzdoru proti ruskej agresii a mohli sme ju už vidieť na stenách ukrajinských budov, na tričkách či v online priestore.

Hláška sa uchytila aj v zahraničí a ľudia z celého sveta prišli s kreatívnymi spôsobmi, ako ju aplikovať. Jej obmeny používajú napríklad pracovníci prístavov, odmietajúci prijať ruské nákladné lode.

Predsa to prežili!

Vojna je veľmi neprehľadná záležitosť a neskôr sa ukázalo, že niekoľkí Ukrajinci útok na Hadí ostrov prežili a ocitli sa v ruskom zajatí. Medzi nimi aj Roman Hrybov, samotný autor ikonickej hlášky. Hrybov sa spolu s ďalšími po výmene zajatcov vrátil do vlasti a stal sa dokonca držiteľom vyznamenania.

Zaujímavé je, že Hrybov prostredníctvom svojej rodiny a ukrajinskej armády podal podnet na registráciu ochrannej známky. Veta bola zaregistrovaná v ruskej a v anglickej verzii.

Príbeh sa tu nekončí

Výrok „Русский военный корабль, иди на хуй!“ stále zostáva dôležitým symbolom, ktorý pozná každý Ukrajinec a vďaka tomu sa ocitol aj na poštových známkach. Odvážny dizajn pochádza z verejnej súťaže návrhov a ukrajinskej pošte sa ho podarilo uviesť do obehu skutočne rýchlo.

Tvorcom obrázka je mladý ilustrátor Boris Groh, ktorý sa o víťazstve svojej kresby dozvedel už 11. marca. Po uvedení do obehu ukrajinská pošta zorganizovala akciu, počas ktorej nové známky podpisoval samotný autor výroku. Taká príležitosť sa neodmieta!

Ukrajinská pošta vydala známku na počesť obrancov Hadieho ostrova, ktorí na začiatku ruskej invázie jasne odkázali ruskej vojnovej lodi, že sa nehodlajú vzdať (DennikN)

Posted by Politická komunikácia on Tuesday, April 12, 2022

🇺🇦 Зустріч з нашим героєм — Романом Грибовим, українським морським піхотинцем. Саме він став автором культової фрази, якою віднині називаються й поштові марки — «Русскій воєнний корабль, іді … !»

Posted by Укрпошта on Tuesday, April 12, 2022

Známka „Русский военный корабль, иди на хуй!“ zaujala aj svet mimo Ukrajiny. Ľudia zo zahraničia hľadajú spôsoby, ako by si ju mohli zakúpiť. Nejde len o to, aby mali doma skvelý suvenír, ale považujú to aj za cestu, ako finančne podporiť ťažko skúšanú Ukrajinu.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

strhi

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť