Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 27.3.2023
sk
Alena
cz
Dita
, Ditta

Ulož.to sa zmenilo. Ľuďom sa však nový outfit vôbec nepáči

Populárne české cloudové úložisko dramaticky zmenilo vyhľadávanie.


Ak si roky verný známej stránke ulozto.sk/ulozto.cz, určite ti neušli výrazné zmeny, ktoré zinačili tvoj komfort pri zaužívanom vyhľadávaní. Nie si jediný, komu nešmakuje. Táto internetová stránka, na ktorú môžeš nahrávať a sťahovať rôzne súbory (film, hudbu, knihy, programy ai.), prestala používať pôvodný vyhľadávač a prešla na iné metódy.

Dôvodom sú nové zákony EÚ, ktorým sa prevádzkovateľ musel prispôsobiť. Česko nedávno dokončilo implementáciu smernice EÚ, ktorej súčasťou je tiež zmena v rámci autorského zákona. Predmetná novela je v platnosti od 5. januára 2023.

„Teraz je k dispozícii viac vyhľadávačov. Vo vyhľadávacom poli vyberte ikonku z ponuky a zvoľte vyhľadávač, ktorý vám najviac vyhovuje. Táto zmena reaguje na úpravy v európskej legislatíve a vrátiť sa k pôvodnému vyhľadávaču už nie je možné,“ uvádza na svojom webe.

Ulož.to sa zmenilo. Ľuďom sa však nový outfit vôbec nepáči
Ulož.to

Môžeš si vybrať zo štyroch samostatných vyhľadávačov, ako je islandské Gozo, Google, Zoznam a Bing. Stačí kliknúť na zvolenú ikonu pri otvorení webu.

Používatelia na to okamžite zareagovali.

„Tento spôsob už zďaleka nie je taký prehľadný ako ten starý.“

Asi najväčším negatívom je absencia podrobností pri jednotlivých súboroch. Sú zoradené pod sebou a obsahujú len názov a žiadne podrobnosti, na ktoré sme boli zvyknutí. Ide o obrovskú zmenu, ktorá môže webovej službe značne uškodiť.

Ulož.to sa zmenilo. Ľuďom sa však nový outfit vôbec nepáči
Ulož.to

Zmena je nezvratná

Ako uvádza portál Zive.cz, prevádzkovateľ stránky Ulož.to sa domnieva, že česká transpozícia EÚ smernice je nekvalitná a obmedzuje slobodu na internete. To však nestačí na to, aby odignoroval legislatívne zmeny, ktoré nie sú pre tento portál najideálnejšie.

Museli odstrániť české filmy

Hlavným poslaním webu je jednoduché zdieľanie väčších či menších súborov. Keď sa dnes pokúsiš nájsť film Pelíšky, objaví sa oznámenie, že vyhľadávanie niektorých kľúčových slov bolo scenzurované. Nasleduje informácia, že firma síce rozhodnutie rešpektuje, ale ,,bude bojovať proti cenzúre všetkými dostupnými prostriedkami nielen českého práva.“

Verdikt sa okrem tradičného vianočného českého hitu týka aj ďalších tuzemských snímok.

  • Pelíšky
  • Kobry a užovky
  • Ostře sledované vlaky
  • Vesničko má středisková
  • S čerty nejsou žerty
  • Obušku, z pytle ven

Server musel zabezpečiť znemožnenie vyhľadať a stiahnuť súbory s názvami týchto filmov v konkrétnych formátoch. Zmeny sa pravdepodobne nebudú týkať len týchto, ale i ďalších populárnych a často sťahovaných súborov.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Monika Suchá
Píšem prstami, myslím hlučným vnútorným hlasom. Atakujem zaujímavými témami, ktoré musia prilákať najskôr mňa, kým ich vyzradím druhým. Konvenčne do nich badurkujem ironický a sarkastický tone of voice.Vo voľnom čase neznášam decká, obľubujem pondelky, bad days sú nedeľky. Rada si umývam zuby a šparchám sa vatovými tyčinkami v uškách. Také uspokojujúce.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje