Streda 25.5.2022
sk
Urban
cz
Viola

Umelá inteligencia je schopná zostaviť tvár človeka na základe nahrávky jeho hlasu

Výsledky sú niekedy desivo presné, inokedy totálne mimo.


Meniť hovorené slovo na text alebo text na hovorené slovo nie je žiadny technologický zázrak a dnes to zvládne každý smartfón. Múdre hlavy z Massachusettského technologického inštitútu sa pustili do náročnejšej výzvy a rozhodli sa naučiť stroj zostaviť tvár človeka podľa nahrávky jeho hlasu.

Teoretické základy pre algoritmus s veľavravným názvom Speech2Face boli položené už v roku 2019, uvádza Petapixel. Speech2Face si počas svojho „tréningu“ naštudoval milióny videí z YouTube. Analyzoval pri tom ľudské tváre a hlasy. Takto získané informácie teraz dokáže využiť pri rekonštrukcii tvári podľa hlasu.

Speech2Face

Silné a slabé stránky

Zaujímavé je, že proces strojového učenia bol úplne automatizovaný a výskumníci nemuseli manuálne nahrávať žiadne dáta. Algoritmus z tohto masívneho súboru dát dokázal zistiť, ako súvisia jednotlivé vlastnosti hlasu s charakteristikami jeho majiteľa – ako napríklad vek či pohlavie. Vďaka testom sa zistilo, že čím dlhšia je nahrávka hlasu, tým presnejší bude vytvorený obraz.

Speech2Face

Žiaľ, algoritmus sa dá ľahko zmiasť niekoľkými očividnými spôsobmi. Napríklad mladí chlapci, ktorým ešte nezmutoval hlas, sú niekedy mylne identifikovaní ako ženy. Pokiaľ osoba ázijského pôvodu nehovorí ázijským jazykom, zvyšuje to šancu, že bude považovaná za Európana.

Využitie

Speech2Face nie je vytvorený len pre srandu. Ako sa bude táto technológia rozvíjať, môže si nájsť viaceré praktické využitia. Výskumníci hovoria napríklad o tom, že bezpečnostné zložky by ju mohli využiť pri vytvorení podobizne podozrivého v prípade, že majú k dispozícii len jeho hlas.

Ako ďalší spôsob využitia sa javí tvorba akýchsi virtuálnych avatarov pre telekonferencie. Technológia tiež umožní rôznym telefonickým operátorom „vidieť“ pred sebou zákazníka, s ktorým práve volajú.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

strhi

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť