Studio Ghibli je jedným z najmilovanejších a najoslavovanejších animačných štúdií na svete. Japonské animačné štúdio založené v roku 1985 si naprieč rokmi svojej existencie k svojmu menu pripísalo niekoľko najlepších animovaných filmov vôbec – Princess Mononoke, Spirited Away, Howl’s Moving Castle, My Neighbour Totoro. S názvami by sme mohli pokračovať ešte veľmi dlho. Nedávno sa na internete objavila nová forma umelej inteligencie, ktorá dokáže dokonale imitovať štýl tohto štúdia. No nie každý je z toho nadšený.
Vygenerované obrázky v štýle štúdia Ghibli doslova zaplavili internet. Ľudia začali tvoriť obrázky svojich obľúbených filmových postáv, samých seba, no aj kultúrnych ikon. Na EMEFKA sme taktiež nezaháľali a vytvorili sme ti sériu Slovakia Legends – Anime Series. Tam môžeš zazrieť legendy našej kolektívnej pamäte, no je to tak správne? Mnohí ľudia z celého sveta sa už dávnejšie zamýšľajú nad tým, či je kopírovanie štýlu renomovaných autorov cez umelú inteligenciu morálne a eticky na mieste.
Tvorba je totižto remeslo. Pri štúdiu Ghibli je toto tvrdenie ešte výraznejšie, keďže ide o japonské štúdio zameriavajúce sa na tradičnú animačnú techniku. Jednotlivé snímky filmu sú maľované ručne a nejedna scéna tak môže trvať mesiace, ba až rok intenzívneho kreslenia. Zahodiť všetku túto prácu von oknom a nahradiť ju umelou inteligenciou je teda podľa mnohých nielen nezodpovedné, ale aj nebezpečné.
Väčšina internetu však tieto vygenerované obrázky zbožňuje. Mnohí sa však nad ich potenciálom ani nezamysleli. Samotné obrázky očividne štúdiu Ghibli nijak neubližujú, no ide o budúcnosť. Ak sa umelá inteligencia bude naďalej vyvíjať týmto smerom, je možné, že v budúcnosti už na tvorbu animovaných filmov nebudú ľudia vôbec potrební.
Štúdio Ghibli sa už dávnejšie vyjadrilo negatívne
Hayao Miyazaki, popredný tvorca štúdia Ghibli a zároveň aj tvár štúdia, sa ešte v roku 2016 vyjadril smerom k umelej inteligencii. Skupina vývojárov ho vtedy navštívila a ukázala mu možnosti, ktoré AI ponúka. Vysvetlili mu, že ich ultimátnym cieľom je to, aby vytvorili stroj schopný kresliť obrázky ako človek. Hayao sa k celej veci vyjadril niekoľkými vetami, no tieto jeho názor ilustruje najlepšie: „Ktokoľvek vytvára tieto veci, nemá ani potuchy, čo je to bolesť. Som úplne znechutený… Silne cítim, že je to urážka samotného života.“
Narážal tým na to, že tvorba a remeslo niečo stoja. Nie je to len fyzická práca, ale aj mentálna. Každý jeden autor dáva do svojho diela, nech je akokoľvek malé či veľké, kopu svojich skúseností, názorov, myšlienok a samozrejme fyzickej sily. Kresliť jeden celý rok stovky obrázkov, ktoré po prepojení vytvoria pár sekundový záber skupiny ľudí, chce vytrvalosť, sebavedomie a nezlomnosť. Čo by si asi o AI myslela ruská dvojica Jurija a Francesci, ktorá tvorí jeden animovaný film už desaťročia?
Umelá inteligencia je schopná takýto obrázok vytvoriť v priebehu sekúnd na základe dát a čísel. Nikto nehovorí, že umelá inteligencia a jej generované obrázky a videá by niekto mal okamžite zakázať, avšak Hayao Miyazaki tvrdí niečo, s čím súhlasí obrovská časť umeleckej a kreatívnej obce. Treba brať do úvahy, že model, ktorý mu bol v roku 2016 prezentovaný, bol ešte len v plienkach.
Štúdio Ghibli sa zatiaľ k novému trendu nijak oficiálne nevyjadrilo. Po internetoch koloval pomyselný list zo štúdia tvorcovi spomínanej umelej inteligencie, avšak išlo o očividný podvrh. Ghibli akurát tak povedalo, že žiadny taký list nikomu neposlali. Viac sa k téme nevyjadrili. Z nižšie priloženého videa však hádam prirodzene plynie to, čo si o umelej inteligencii myslí aspoň Hayao Miyazaki.