Na EMEFKA sme ti nedávno priniesli zoznam najhorších hercov a herečiek, ale aj najhorších seriálov podľa umelej inteligencie. Dennodenne sa umelá inteligencia musí pasovať s otázkami, na ktoré by nevedel odpovedať len tak niekto. Dnes ju využívame na to, aby nám ukázala, kto sú vlastne tí najhorší filmoví režiséri. Niektorí z nich za svoju kariéru natočili aj dobré filmy, iní zas išli nesprávnym a zavádzajúcim smerom priamo k zániku svojej kariéry.
V tomto zozname ale nájdeme aj neslávne legendy Hollywoodu a zoznámime sa aj so skrytými menami, o ktorých si pravdepodobne nikdy nepočul. Niektorých poháňa túžba po peniazoch, iných niečo zlovestnejšie a ďalší chcú jednoducho iba točiť zlé filmy. Bez zbytočných okolkov sa na to vrhnime.
Dinesh D’Souza (kopa politicky nekorektných a zavádzajúcich dokumentárnych filmov)
Prvým z najhorších režisérov na tomto zozname je Dinesh D’Souza. Ide o amerického politického komentátora a extrémne pravicovo založeného človeka. Vedie niekoľko podcastov a za svoju kariéru natočil pár dokumentárnych filmov, ktoré presne ukazujú to, čo je za človeka. Treba spomenúť kontroverziu spojenú s filmom America: Imagine the World Without Her z roku 2014.
Najprv natočil film 2016: Obama’s America, v ktorom kritizoval Ameriku pod vládou Barracka Obamu. Americká vláda, samozrejme, reagovala dosť ofenzívne a kvôli jej reakcii natočil spomenutý film America: Imagine the World Without Her, kde o nej ospevuje úplne všetko. Aj jej najhoršie aspekty, ako vyvražďovanie Indiánov a ďalšie tragické súčasti jej histórie.
Mnohé z jeho dokumentov a samotných podcastov ponúkajú divákom zavádzajúce a klamlivé informácie, čím sa samotný Dinesh netají.
Tommy Wiseau (The Room, Big Shark)
Tommy Wiseau natočil v roku 2003 ikonický film The Room. Od toho momentu sa z neho stala neslávna ikona Hollywoodu. Vo filme si zahral hlavnú postavu, napísal scenár a taktiež ho aj zrežíroval. Wiseau sa objavil aj v predošlom článku s najhoršími hercami podľa umelej inteligencie.
Nemôžeme povedať, že The Room by bol najhorším filmom sveta, avšak s určitosťou môžeme povedať, že sa ľuďom vpil do mysle ako jeden z najhorších. Aspoň je ale pri ňom dobrá zábava a Wiseau je dobrý chlapík. Jeho posledný film Big Shark by sa dal pokladať za ešte horší film. Diel o krvilačných žralokoch je však už vďaka filmom série Sharknado až príliš, čiže Wiseauovi nezískal toľko pozornosti.

Dennis Dugan (takmer všetky zlé komédie Adama Sandlera)
V istom zmysle by nebolo od veci vyhlásiť, že Adam Sandler by nebol pokladaný za jedného z najhorších hercov sveta, keby neexistoval Dennis Dugan. Sem-tam sa mu síce podarí natočiť niečo vtipné, obvykle však ide o infantilné komédie, ktoré jeho obľúbeného herca Adama Sandlera ponorili do poriadne nešťastného hereckého stereotypu. Sandler hrá v jeho dielach vždy hlavnú úlohu a vždy hrá nejakého truľka.
Spomeňme napríklad filmy ako You Don’t Mess with the Zohan, Big Daddy a Grown Ups 2. Jeho filmy, samozrejme, majú svoju cieľovú skupinu, avšak bežných divákov a kritikov jeho diela vždy nejak obchádzajú.

Jason Friedberg & Aaron Seltzer (Disaster Movie, Meet the Spartans)
Najhorší filmoví režiséri podľa umelej inteligencie v sebe majú aj dvojicu režisérov, čiže hovoríme o 11 tvorcoch, ktorí sa do jej pamäte zapísali veľmi zle. Dvojka Jason Friedberg a Aaron Seltzer sa postarala o vznik filmov ako Disaster Movie, Meet the Spartans, Date Movie a Scary Movie. Posledný spomenutý film im priniesol ako-takú slávu, z ktorej posledné roky už len ozobávajú zvyšky.
V poslednej dobe natáčajú iba paródie, ktoré sa už nedokážu ľuďom vryť do pamäti tak ako pred dvadsiatimi rokmi. Parodizovali už aj Twillight ságu, Hunger Games, Fast and Furious a mnoho, mnoho ďalších.

Michael Bay (Transformers)
Michael Bay je ťažký oriešok. Na vrchole svojej kariéry vďaka nemu vznikli filmy, ktoré dodnes ohurujú svojou technologickou stránkou. Jeho päť filmov Transformers je pod neustálou paľbou kritiky, no nedá sa nespomenúť to, ako fantasticky vyzerajú a znejú. Vizuálne efekty spoločnosti Industrial Light & Magic sú v dobrodružných filmoch o gigantických robotoch vyobrazené v plnej paráde práve vďaka Michaelovi Bayovi. Ten tieto filmy natočil takým spôsobom, aby sa vizuálni mágovia mohli hrať.
Bay je ale okrem toho neustále kritizovaný za svoje spolupráce s veľkými značkami. V Transformers sa napríklad nedá nevšimnúť si gigantické reklamy na rôzne spoločnosti vyrábajúce drahé šperky, oblečenie alebo nápoje. Niekde sa ale tých 300 miliónov dolárov musí objaviť, nie?

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane