Umelá inteligencia nemá hraníc a v budúcnosti môžeme očakávať, že sa z nej stane nástroj používaný skutočne hocikým. AI sa dostáva do lavíc univerzít, roboti zápolia v maratónoch. Web ZMEScience teraz informuje o tom, že vláda Spojeného kráľovstva vyvíja nový nástroj, ktorý by mal vedieť predpovedať, kto by sa mohol stať vrahom. Projekt ovládaný ministerstvom spravodlivosti využíva dáta od stoviek tisíc ľudí. Pôjde vlastne o akéhosi špecializovaného kriminálneho AI psychológa. Na projekt sa však kriticky pozerá obrovské množstvo odborníkov.
Cieľom projektu známom ako „projekt predpovede vrážd“ sa snaží aplikovať moderné metódy dátovej vedy a umelej inteligencia na efektívnejší boj proti zločinu. Tento prístup je však podľa mnohých odborníkov veľmi problematický, desivý, dystopický a nevedecký.
Projekt bol odhalený mimovládnou organizáciou Statewatch. Tá tvrdí, že sa v ňom nachádzajú aj informácie o ľuďoch, ktorí žiadne trestné činy nikdy nespáchali. Systém umelej inteligencie teda používa údaje jednotlivcov, ktorí sa na políciu obrátili s prosbou o pomoc.
Ministerstvo spravodlivosti takéto obvinenia rázne odmieta. Organizácia Statewatch však zverejnila časť zmluvy o zdieľaní údajov medzi ministerstvom a manchesterskou políciou – tá naznačuje, že obvinenie môže byť opodstatnené. Medzi informáciami o jednotlivcoch sa nachádzajú markery považované za dôležité pre predpovedanie kriminálneho správania. Duševné zdravie, závislosti, sebapoškodzovanie či riziko samovraždy a iné.
Umelá inteligencia a jej nedostatky
Odborníci upozorňujú, že takýto prístup môže viesť ku katastrofálnym výsledkom. Vyznačujú popritom niekoľko hlavných problémov: Prvým je, že podobné algoritmy na predpovedanie zločinu sa v minulosti preukázali ako chybné a nepresné. Ľudská psychika je príliš komplexná. Druhým problémom je jasný element a tým je diskriminácia určitých skupín ľudí.
Takýto nástroj by jednoducho viedol k zvýšenej rasovej zaujatosti, neprimeranému dohľadu a negatívnemu zásahu voči konkrétnym komunitám. Umelá inteligencia môže a pravdepodobne aj bude v policajných radoch zohrávať veľmi dôležitú úlohu. Jej algoritmus však musí byť založený na solídnych vedeckých faktoch, inak by mohla byť veľmi jednoducho zneužitá.
Ministerstvo spravodlivosti Spojeného kráľovstva ubezpečilo verejnosť, že projekt treba brať ako vec výskumného charakteru. Organizácia Statewatch však prejavila vážne obavy o to, že celý projekt sa zdá byť príliš zahalený v rúšku tajomstva na to, aby bol bezpečný.
