Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 27.12.2024
sk
Filoména
cz
Žaneta

Drogy a iné škodlivé látky sú tu oveľa dlhšie, ako sa mnohí nazdávame. Samozrejme, že ani viaceré múdre hlavy, spisovatelia, básnici či umelci neboli žiadni anjeličkovia, a tiež podľahli omamným látkam.

Napríklad aj taký Edgar Degas mal jeden zo svojich obrazov pomenovaný „L’Absinthe“, kde bolo ústredným motívom práve pitie tohto alkoholického nápoja, v mnohých krajinách zakázaného.

Avšak, Absinth bol jedna z tých vľúdnejších látok, ktoré rôzne osobnosti z histórie obľubovali. Budeš prekvapený, kto všetko sa stretol s drogami počas svojho života.

Závislosť na alkohole

Tá sa prejavovala u básnikov, spisovateľov, ale ani maliari neboli výnimkou. Napríklad taký Charles Bukowski je známy svojou záľubou v alkohole, rovnako ako aj Ernest Hemingway. Ďalší známy spisovateľ, Stephen King, bol závislý nielen na alkohole, ale aj kokaíne, váliu a občas fajčil aj marihuanu.

Aj napriek tomu, že si skoro nepamätal napísanie knihy Cujo, lebo bol príliš mimo, je držiteľom viacerých ocenení. V prípade, že by sme vypisovali, kto všetko bol v minulosti závislý na alkohole, asi by ste sa nedoscrollovali na koniec, takže poďme na iné závislosti.

oroscopofeed.it (http://oroscopofeed.it/fuori-posto-poesia-di-charles-bukowski)

Ópium, jedna z najstarších drog

Ópium sa získava z nedozretých makových hlavíc, a jeho účinky poznali už v dobe kamennej (8000-5000 p.n.l). Až do 17. storočia sa ópium používalo pri varení alebo ako liek. Až nástup tabaku spôsobil, že sa ópium začalo fajčiť. V obľube ho mal napríklad Marcus Aurélius. Charles Dickens bol na ópiu ťažko závislý a užíval ho veľmi často, až kým ho nepostihla náhla mozgová príhoda.

Napríklad aj taký Frederic Chopin trpel viacerými ochoreniami a duševnými chorobami. Preto neraz siahol po ópiu, ktoré mu pomáhalo zmierniť ťažkosti. Známy skladateľ Čajkovskij trpel podobne depresiami, ktoré zapíjal alkoholom.

northpointrecovery.com (https://www.northpointrecovery.com/drug-information/opium-addiction.php)

Metamfetamín od vládcov až po spisovateľov

Je jedna z látok, na ktorej si ľudia najčastejšie vytvoria závislosť. Metamfetamín sa zvykne využívať v spojení s inými látkami. Ako liek je prítomný aj v Adderalle, ktorý je známy hlavne v Amerike ako liek na pomoc pri ADHD. Mnoho ľudí tento liek však užíva nelegálne, pretože zvyšuje sústredenosť, výkonnosť a potláča únavu.

U nás túto látku poznáme ako nelegálnu drogu pervitín. Jeho najznámejším užívateľom, čo sa minulosti týka, bol Adolf Hitler. Na webe Daily Mail je uvedené, že Hitler si dal metamfetamín napríklad pred stretnutím s Mussolinim, v roku 1943.

Supplied

Obľúbený bratranec amfetamín

Taktiež predstavitelia literárneho hnutia Beat generation, o ktorých sme sa všetci učili na literatúre, si pomáhali pri písaní drogami. Rekreačne užívali liek nazývaný Benzedrin, ktorý bol pôvodne vytvorený na inhalovanie pri liečbe narkolepsie, obezity, nízkeho libida a mnoho ďalších. Obsahoval látku amfetamín, ktorá bola odvodená od efedrínu a je príbuzná metamfetamínu.

@Psy_Historian (https://twitter.com/Psy_Historian/status/907232122670329859)

Amfetamín sa objavoval v liekoch s rôznymi názvami a bol zväčša jednoducho dostupný. Stal sa dokonca súčasťou jazzovej kultúry. Užíval ho známy saxofonista Charlie Parker, ktorý stál pri zrode bebopu, jazzového smeru zo 40. rokov 20. storočia. Chodením do jazzových klubov sa nielen s novým hudobným smerom spoznali aj predstavitelia Beat generation.

Boli medzi nimi Jack Kerouac, Allen Ginsberg, a tiež Burroughs. Látku mal v obľube aj známy maliar Andy Warhol, The Beatles naspievali dokonca pesničku, kde spievajú o doktorovi, ktorý predpisoval lieky obsahujúce amfetamín každému, kto si o ne požiadal.

https://www.youtube.com/watch?v=Pfjs0fdTf4E&frags=pl%2Cwn

Kokaín nefičal len v Hollywoode

Mnohí si túto drogu spájame s celebritami, známymi osobnosťami, ktoré často vidíme na televíznych obrazovkách. Kokaín bol pôvodne vyrobený nemeckým lekárnikom v roku 1859. Jeho užívateľom bol aj Sigmund Freud, ktorý oceňoval účinky kokaínu pri boji s depresiou a sexuálnou impotenciou.

Thomas Edison, známy vynálezca, počas svojej práce zvykol užívať „kokaínový elixír“. Zdá sa, že aj skvelé mysle potrebovali občas nakopnúť. Aj o tomto pánovi sa však hovorí, že trpel hyperaktivitou a dyslexiou.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/fail-cocaine-coke-YfAWOYVYeiyic)

Halucinogény neboli výnimkou

Najobľúbenejším halucinogénom medzi známymi osobnosťami bolo LSD. Pomocou tejto látky sa dokonca v 50. a 60. rokoch liečili rôzne psychické choroby v prítomnosti psychiatrov a psychológov.

V obľube ho mal napríklad aj Steve Jobs, ktorý o tejto látke vyhlásil, že jeho užitie bola jedna z dvoch alebo troch najdôležitejších vecí, ktoré v živote urobil. S LSD experimentoval aj Bill Gates, ešte počas svojej mladosti.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/season-16-the-simpsons-16×6-xT5LMtQcg52JMYfPzO)

Zdroj: ranker , drugabuse, Take your pills – Netflix, salon


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.