Umelci a slávne osobnosti z histórie bok po boku s drogami. Ich závislosti ťa prekvapia

Ak si si doteraz myslel, že dnešná doba je skazená, tak ťa vyvedieme z omylu.

Drogy a iné škodlivé látky sú tu oveľa dlhšie, ako sa mnohí nazdávame. Samozrejme, že ani viaceré múdre hlavy, spisovatelia, básnici či umelci neboli žiadni anjeličkovia, a tiež podľahli omamným látkam.

Napríklad aj taký Edgar Degas mal jeden zo svojich obrazov pomenovaný „L’Absinthe“, kde bolo ústredným motívom práve pitie tohto alkoholického nápoja, v mnohých krajinách zakázaného.

Avšak, Absinth bol jedna z tých vľúdnejších látok, ktoré rôzne osobnosti z histórie obľubovali. Budeš prekvapený, kto všetko sa stretol s drogami počas svojho života.

Závislosť na alkohole

Tá sa prejavovala u básnikov, spisovateľov, ale ani maliari neboli výnimkou. Napríklad taký Charles Bukowski je známy svojou záľubou v alkohole, rovnako ako aj Ernest Hemingway. Ďalší známy spisovateľ, Stephen King, bol závislý nielen na alkohole, ale aj kokaíne, váliu a občas fajčil aj marihuanu.

Aj napriek tomu, že si skoro nepamätal napísanie knihy Cujo, lebo bol príliš mimo, je držiteľom viacerých ocenení. V prípade, že by sme vypisovali, kto všetko bol v minulosti závislý na alkohole, asi by ste sa nedoscrollovali na koniec, takže poďme na iné závislosti.

oroscopofeed.it (http://oroscopofeed.it/fuori-posto-poesia-di-charles-bukowski)

Ópium, jedna z najstarších drog

Ópium sa získava z nedozretých makových hlavíc, a jeho účinky poznali už v dobe kamennej (8000-5000 p.n.l). Až do 17. storočia sa ópium používalo pri varení alebo ako liek. Až nástup tabaku spôsobil, že sa ópium začalo fajčiť. V obľube ho mal napríklad Marcus Aurélius. Charles Dickens bol na ópiu ťažko závislý a užíval ho veľmi často, až kým ho nepostihla náhla mozgová príhoda.

Napríklad aj taký Frederic Chopin trpel viacerými ochoreniami a duševnými chorobami. Preto neraz siahol po ópiu, ktoré mu pomáhalo zmierniť ťažkosti. Známy skladateľ Čajkovskij trpel podobne depresiami, ktoré zapíjal alkoholom.

northpointrecovery.com (https://www.northpointrecovery.com/drug-information/opium-addiction.php)

Metamfetamín od vládcov až po spisovateľov

Je jedna z látok, na ktorej si ľudia najčastejšie vytvoria závislosť. Metamfetamín sa zvykne využívať v spojení s inými látkami. Ako liek je prítomný aj v Adderalle, ktorý je známy hlavne v Amerike ako liek na pomoc pri ADHD. Mnoho ľudí tento liek však užíva nelegálne, pretože zvyšuje sústredenosť, výkonnosť a potláča únavu.

U nás túto látku poznáme ako nelegálnu drogu pervitín. Jeho najznámejším užívateľom, čo sa minulosti týka, bol Adolf Hitler. Na webe Daily Mail je uvedené, že Hitler si dal metamfetamín napríklad pred stretnutím s Mussolinim, v roku 1943.

Supplied

Obľúbený bratranec amfetamín

Taktiež predstavitelia literárneho hnutia Beat generation, o ktorých sme sa všetci učili na literatúre, si pomáhali pri písaní drogami. Rekreačne užívali liek nazývaný Benzedrin, ktorý bol pôvodne vytvorený na inhalovanie pri liečbe narkolepsie, obezity, nízkeho libida a mnoho ďalších. Obsahoval látku amfetamín, ktorá bola odvodená od efedrínu a je príbuzná metamfetamínu.

@Psy_Historian (https://twitter.com/Psy_Historian/status/907232122670329859)

Amfetamín sa objavoval v liekoch s rôznymi názvami a bol zväčša jednoducho dostupný. Stal sa dokonca súčasťou jazzovej kultúry. Užíval ho známy saxofonista Charlie Parker, ktorý stál pri zrode bebopu, jazzového smeru zo 40. rokov 20. storočia. Chodením do jazzových klubov sa nielen s novým hudobným smerom spoznali aj predstavitelia Beat generation.

Boli medzi nimi Jack Kerouac, Allen Ginsberg, a tiež Burroughs. Látku mal v obľube aj známy maliar Andy Warhol, The Beatles naspievali dokonca pesničku, kde spievajú o doktorovi, ktorý predpisoval lieky obsahujúce amfetamín každému, kto si o ne požiadal.

Kokaín nefičal len v Hollywoode

Mnohí si túto drogu spájame s celebritami, známymi osobnosťami, ktoré často vidíme na televíznych obrazovkách. Kokaín bol pôvodne vyrobený nemeckým lekárnikom v roku 1859. Jeho užívateľom bol aj Sigmund Freud, ktorý oceňoval účinky kokaínu pri boji s depresiou a sexuálnou impotenciou.

Thomas Edison, známy vynálezca, počas svojej práce zvykol užívať „kokaínový elixír“. Zdá sa, že aj skvelé mysle potrebovali občas nakopnúť. Aj o tomto pánovi sa však hovorí, že trpel hyperaktivitou a dyslexiou.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/fail-cocaine-coke-YfAWOYVYeiyic)

Halucinogény neboli výnimkou

Najobľúbenejším halucinogénom medzi známymi osobnosťami bolo LSD. Pomocou tejto látky sa dokonca v 50. a 60. rokoch liečili rôzne psychické choroby v prítomnosti psychiatrov a psychológov.

V obľube ho mal napríklad aj Steve Jobs, ktorý o tejto látke vyhlásil, že jeho užitie bola jedna z dvoch alebo troch najdôležitejších vecí, ktoré v živote urobil. S LSD experimentoval aj Bill Gates, ešte počas svojej mladosti.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/season-16-the-simpsons-16×6-xT5LMtQcg52JMYfPzO)

Zdroj: ranker , drugabuse, Take your pills – Netflix, salon

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
7
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Novoročné predsavzatia, ktoré nás sprevádzajú každý rok. Väčšinou neúspešne

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME