Umením môže byť čokoľvek. Hranice tohto tvrdenia sa rozhodol otestovať austrálsky umelec Matthew Griffin. V priestoroch galérie Michael Lett Gallery v Aucklande môžu návštevníci vidieť jeho najnovšie dielo, ktoré nesie názov Uhorka.
Je to uhorka. Nejde o nič iné ako o uhorku z cheeseburgeru z McDonald’s, ktorá bola vyhodená na strop, kde sa prilepila. Griffin to považuje za skutočné umelecké dielo, ktorého hodnotu odhaduje na 10-tisíc novozélandských dolárov, čo je v prepočte asi 6150 eur. Správu priniesol The Guardian.
Samozrejme, nejde o náhodný nezmysel, ale o „provokatívne gesto“.
Čo sa snaží povedať?
Keď nazveš čudnú vec provokatívnym gestom, zrazu sa dá považovať za skutočný umelecký kúsok. Griffin tvrdí, že uhorka na strope má medzi ľuďmi vyvolať otázky ohľadom toho, čo je to hodnota a akú cenu veciam pripisujeme.
V roku 2022 sa nezaobídeme bez spájania Uhorky s fenoménmi, ako sú NFT alebo kryptomeny. Diskusia, ktorú sa Griffin snaží vyvolať, je však, samozrejme, omnoho staršia a sprevádza nás prakticky, odkedy existuje výmena tovarov a služieb medzi ľuďmi.
Kto má autoritu rozhodnúť o tom, čo je umenie a čo nie je? V čom je kus uhorky horší od sochy alebo obrazu? Čas strávený tvorbou diela? Požadovaná zručnosť, ktorú umelec potrebuje na tvorbu? Čím je dielo náročnejšie na tvorbu a vyžaduje viac času, tým je hodnotnejšie? Naozaj je to tak?
Ako reaguje verejnosť?
Matthew Griffin je v umeleckom prostredí známy ako niekto, kto vo svojej tvorbe prichádza s nečakanými zvratmi a prekvapujúcimi humornými myšlienkami. Jeho najnovší počin si vyslúžil množstvo pochvalných reakcií od ľudí, ktorých tento drzý a skvelo vypointovaný prístup potešil.
Iní nad Uhorkou len krútia hlavou, považujú ju za tuposť, ktorá so skutočným umením nemá nič spoločné. Ryan Moore, riaditeľ galérie Fine Arts v Sydney, tvrdí, že Griffin si z negatívnych reakcií ťažkú hlavu rozhodne nerobí, pretože ich považuje za prirodzenú a neoddeliteľnú súčasť svojej práce.