Stretávame sa s ňou každodenne a viacerým z nás lezie na nervy. Mnohé online činnosti, ako napríklad registráciu na webe, sprevádza vypĺňanie testu CAPTCHA, ktorý požaduje prepísanie ťažko čitateľného textu do druhého okienka. CAPTCHA slúži na rozoznanie ľudského používateľa od robota, snažiaceho sa zneužiť prístup na web. Prečítať zdeformovaný text je úloha, ktorá bola pre stroj neriešiteľná. Až doteraz!
Akronym CAPTCHA v sebe skrýva krásny názov Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart. To po slovensky znamená úplne automatizovaný turingov test na rozlišovanie počítača a človeka. A keď niečo, čo by aj podľa názvu malo rozlišovať počítač od človeka, nedokáže rozlíšiť počítač od človeka, tak je na svete prúser.
Tak nejako.
Experiment zrealizovala kalifornská firma Vicarious, ktorá sa zaoberá výskumom umelej inteligencie. Testom sa podarilo prejsť len po nesmierne dlhej príprave programu a zapojení veľkého množstva počítačových jednotiek, tvoriacich takzvanú neurálnu sieť. V oblasti technológii veľakrát platí, že prvý krok je najťažší – po ňom nasleduje rýchle napredovanie. Preto sa dá očakávať, že v najbližších mesiacoch bude CAPTCHA ľahko prelomiteľná aj v „domácich“ podmienkach, čím sa weby stanú zraniteľnými pred ľuďmi so zlými úmyslami. Vtedy sa CAPTCHA stane zastaranou a poberie sa na dôchodok.
Tí, ktorí majú zmysel pre humor, dokážu objaviť zdroj zábavy aj v niečom takom suchom a triviálnom, ako je CAPTCHA. Náhodne generované slovné spojenia totiž niekedy skutočne dávajú zmysel, alebo sa v nich s troškou predstavivosti nejaký význam dá nájsť (ak veľmi chceme). Podstatou „umeleckej formy“ CAPTCHArt je pridávanie výstižných ilustrácií k nonsensom z CAPTCHA, čo môže dokonca znamenať aj tvorbu krátkych príbehov. Výsledné diela celkom pochopiteľne pretekajú absurdným vtipom, pohrávajú sa so slovami a ich humor dosahuje dadaistickú úroveň.
Po tomto všetkom nám nakoniec ešte aj bude chýbať…
Zdroj: bbc.com, knowyourmeme.com
Titulná fotka: captchart.tumblr.com