Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 2.10.2023
sk
Levoslav
cz
Olívie, Oliver
, Olivia

Stretávame sa s ňou každodenne a viacerým z nás lezie na nervy. Mnohé online činnosti, ako napríklad registráciu na webe, sprevádza vypĺňanie testu CAPTCHA, ktorý požaduje prepísanie ťažko čitateľného textu do druhého okienka. CAPTCHA slúži na rozoznanie ľudského používateľa od robota, snažiaceho sa zneužiť prístup na web. Prečítať zdeformovaný text je úloha, ktorá bola pre stroj neriešiteľná. Až doteraz!

Akronym CAPTCHA v sebe skrýva krásny názov Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart. To po slovensky znamená úplne automatizovaný turingov test na rozlišovanie počítača a človeka. A keď niečo, čo by aj podľa názvu malo rozlišovať počítač od človeka, nedokáže rozlíšiť počítač od človeka, tak je na svete prúser.

https://clarkson.gulas.sme.sk/66213/smer-a-morske-prasiatko.html

Tak nejako.

Experiment zrealizovala kalifornská firma Vicarious, ktorá sa zaoberá výskumom umelej inteligencie. Testom sa  podarilo prejsť len po nesmierne dlhej príprave programu a zapojení veľkého množstva počítačových jednotiek, tvoriacich takzvanú neurálnu sieť. V oblasti technológii veľakrát platí, že prvý krok je najťažší – po ňom nasleduje rýchle napredovanie. Preto sa dá očakávať, že v najbližších mesiacoch bude CAPTCHA ľahko prelomiteľná aj v „domácich“ podmienkach, čím sa weby stanú zraniteľnými pred ľuďmi so zlými úmyslami. Vtedy sa CAPTCHA stane zastaranou a poberie sa na dôchodok.

fakecaptcha.com

Tí, ktorí majú zmysel pre humor, dokážu objaviť zdroj zábavy aj v niečom takom suchom a triviálnom, ako je CAPTCHA. Náhodne generované slovné spojenia totiž niekedy skutočne dávajú zmysel, alebo sa v nich s troškou predstavivosti nejaký význam dá nájsť (ak veľmi chceme). Podstatou „umeleckej formy“ CAPTCHArt je pridávanie výstižných ilustrácií k nonsensom z CAPTCHA, čo môže dokonca znamenať aj tvorbu krátkych príbehov. Výsledné diela celkom pochopiteľne pretekajú absurdným vtipom, pohrávajú sa so slovami a ich humor dosahuje dadaistickú úroveň.

http://captchart.tumblr.com/image/23996204721
http://captchart.tumblr.com/
http://captchart.tumblr.com/post/5397852713/deratt-sequence-via-avwarren
http://captchart.tumblr.com/post/5872455844/fridays-good-if-only-this-entry-and-the-previous
http://captchart.tumblr.com/post/7886532710/curves-ilike-submitted-by-anna
http://captchart.tumblr.com/image/72469360377
http://captchart.tumblr.com/image/12513538378
http://captchart.tumblr.com/image/10487543061
http://captchart.tumblr.com/image/10859240133
http://captchart.tumblr.com/image/12513538378

Po tomto všetkom nám nakoniec ešte aj bude chýbať…

Zdroj: bbc.comknowyourmeme.com
Titulná fotka: captchart.tumblr.com


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.