Umelkyňa bojuje za práva žien tým, že si nechá svoje intímne partie obchytkávať okoloidúcimi!

Ak je poslaním umenia búrať pravidlá, tak táto žena je hotový buldozér!

Milo Moiré je švajčiarska psychologička, „konceptuálna umelkyňa“ a feministka. V súčasnosti pôsobí v nemeckom Düsseldorfe. Mnohých zaujme fakt, že má aj slovenských predkov. Štandardným nástrojom používaným pri jej uemeleckej tvorbe je jej vlastné telo. Čím menej oblečenia má Milo na sebe, tým sa lepšie cíti. Poďme sa pozrieť na jej najznámejšie eskapády!

Mirror Box

Toto predstavenie Milo predviedla v troch veľkomestách – Düsseldorfe, Londýne a Amsterdame. Čo sa umelkyňa týmto výtvorom snažila povedať? Snažila sa poukázať na to, že žena má mať kontrolu nad svojou sexualitou a sama si má určovať pravidlá, podľa ktorých druhí ľudia prenikajú do jej intímnej zóny. Na prezentáciu tejto idey slúžila škatuľa tvorená zo zrkadiel, ktorú mala Milo na sebe miesto kusu oblečenia. Počas jednotlivých vystúpení mala túto skrinku buď na hrudi, alebo na dolnej časti tela. Náhodní okoloidúci dostali ponuku – mohli svoje ruky vložiť do boxu a dotýkať sa umelkyne na jej intímnych partiách. Podmienkami bolo to, že si predtým vydezinfikovali ruky prípravkom, dotýkať sa mohli maximálne 30 sekúnd, a celý čas museli s Milo udržiavať očný kontakt.

The Script System No. 2

Počas tohoto umeleckého vystúpenia sa Milo pohybovala ulicami Bazileje. Neprekvapí, že oblečenie nechala doma. Miesto šatstva jej jednotlivé časti tela pokrývali názvy oblečenia, ktoré sa na nich nosí. Aké je umelecké posolstvo tohoto počinu? Milo reaguje na každodenný stereotyp moderného človeka. Mnohé činnosti vykonávame automaticky akoby podľa nejakého opakujúceho sa scenára. Svojim šokujúcim zjavom sa umelkyňa pokúšala ostatných ľudí vytrhnúť z tejto „každodennej slepoty“.

Asi sa jej to podarilo.

Plopp Egg

K tomuto kúsku ťažko niečo napísať. Najlepšie bude, ak si video pozriete a vytvoríte si vlastný názor. Alebo ho nepozerajte, je to čisto len na vás. Len sa potom nesťažujte, keď budete chcieť zabudnúť na niektoré výjavy.

„Na tvorbu umenia používam prvotný zdroj ženskosti – svoju vagínu.“ – Milo Moiré

„Aby som toto dostal z hlavy, budem potrebovať veľmi veľa chľastu.“ – Ja

Nikoho neprekvapí, že Milo má množstvo odporcov, ktorí (celkom pochopiteľne) jej tvorbu za umenie nepovažujú. Málokto má pre jej excesy pochopenie a mnohí jej vystúpenie považujú len za zúfalú snahu upútať na seba pozornosť. Milo sa dokonca dostala aj do konfliktu so zákonom – v roku 2015 bola zatknutá francúzskou políciou počas toho, ako sa priamo pod Eiffelovou vežou vyzliekla a fotila sa s turistami. Nasledujúci rok musela platiť pokutu kvôli svojmu londýnskemu vystúpeniu s mirror boxom.

Niekoho z vás možno Milo Moiré inšpiruje a stanete sa nadšenými feministami. Stanú sa z vás zapálení bojovníci za sexuálnu slobodu a rodovú rovnosť. Iných z vás jej tvorba nenadchla a poviete si, že všetky jej umelecké pokusy „sú nap**u“.

A to by zrejme Milo považovala za najväčší kompliment.

Titulná fotografia: instagram.com
Zdroje: en.wikipedia.org, rebelcircus.com

Páčil sa ti tento článok? Mal by si aj ty chuť písať o mnohých zaujímavých témach? Budeme radi ak doplníš náš kolektív. Dozvedieť sa viac!

Reagujte!
Grr Grr
3
Grr
Fuuj Fuuj
124
Fuuj
Fňuk Fňuk
3
Fňuk
Jeej Jeej
17
Jeej
Uups Uups
13
Uups
Haha Haha
12
Haha
Woow Woow
33
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Šialené instagramové trendy, pri ktorých si poviete, že tým ľuďom už fakt hrabe

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME