Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 22.11.2024
sk
Cecília
cz
Cecílie

Umelý jazyk toki pona je zrejme tým najľahším na svete. Má len 120 slov

Jedným z cieľov tohto jazyka je "šírenie dobra".


O umelom jazyku esperanto počul už asi každý. Niekto pozná dokonca aj seversky ladený volapük. Málo známy toki pona je však vďaka svojej orientácii na minimalizmus a jednoduchosť vo svete konštruovaných jazykov úplným unikátom.

Už samotný názov nám môže ilustrovať, ako vznikla skromná slovná zásoba toki pona. Toki je odvodené od anglického talk – hovoriť/reč, pona zasa vychádza z bono/bueno – dobré, s ktorým sa stretávame v latinských jazykoch.

Toki pona sa teda prekladá ako „jazyk dobra“ alebo „jednoduchý jazyk“. Na rozdiel od väčšiny umelých jazykov nebol vytvorený čisto len ako nástroj na komunikáciu. Toki pona má aj svoj umelecký, filozofický, či dokonca terapeutický rozmer.

Pôvod

Tvorkyňou toki pona je Sonja Langová, kanadská jazykovedkyňa a prekladateľka. K vytvoreniu jazyka ju viedla potreba zjednodušiť vlastné myšlienky počas depresívnych stavov. Sama si teda vymyslela jazyk, ktorým následne začala rozmýšľať v snahe „upratať si v hlave“.

Langová sa o svoje dielo prvýkrát podelila v roku 2001, prepracovanejšiu verziu toki pona publikovala v knihe Toki Pona: The Language of Good, vydanej v roku 2014.

Wikimedia

Toki pona sa snaží pridržiavať sa len konceptov a pojmov, ktoré sú pre ľudí univerzálne a známe vo všetkých častiach sveta. Väčšina slov sú modifikované slová z rozmanitých existujúcich jazykov ako napríklad čínština, fínčina alebo chorvátčina.

Slovanskú stopu môžeme najlepšie vidieť v pomenovaniach častí tela: Oko znamená oko, lawa je hlava, luka je ruka a noka je noha.

Stačí 14 hlások a 120 slov

Slovná zásoba toki pona je tvorená len 120 „oficiálnymi“ slovami. Niekoľko ďalších sa používa hovorovo. Takáto obmedzená slovná zásoba môže predstavovať potenciál pre vznik nedorozumení, a je preto nesmierne dôležité dbať na kontext – ďalšie pojmy je možné vyjadriť pomocou kreatívnych kombinácií existujúcich slov.

Ako príklad môžeme uviesť slovo učiť. Toki pona preň nemá zvláštne slovo, ale môžeme ho vyjadriť ako pana e sona – dávať vedomosti.

esperanto, umelý jazyk, fakty, jazykové zaujímavosti

Mohlo by ťa zaujímať:

Najslávnejší umelý jazyk na svete. Toto sú zaujímavé fakty o esperante

Ďalším dôkazom jednoduchosti tohto umelého jazyka je to, že pozná len 9 spoluhlások a 5 samohlások. R sa vôbec nepoužíva, pretože je známe ako hláska, ktorá mnohým ľuďom spôsobuje problémy. Toki pona sa najčastejšie zapisuje v latinke, vzniklo však aj niekoľko vlastných foriem abecedy, ktoré vychádzajú z piktografických systémov a hieroglyfov.

Zvláštnosťou je, že v toki pona je pomerne ťažké vyjadrovať presné počty a číslovky. Existujú v ňom slová len pre jeden (wan), dva (tu), veľa (mute) a nič/nula (ala). Nejde o chybu pri tvorbe jazyka, ale o vedomý úmysel. Riešenie exaktných počtov a vysokých čísel sa totiž prieči „filozofii jednoduchosti„, na ktorej je tento jazyk založený.

Aktívna komunita

Toki pona má možno nie početnú, avšak veľmi aktívnu komunitu. Na subreddite r/tokipona s 9300 členmi každodenne pribúdajú nové príspevky a vedú sa intenzívne debaty. Ľudia si navzájom radia s gramatikou, vyrábajú si pomôcky na učenie alebo prekladajú známe piesne či literárne diela. V roku 2021 bola do toki pona lokalizovaná hra Minecraft.

Samozrejme, nechýbajú ani memes…

Dobrý jazyk sa stal dokonca aj užitočnou pomôckou na testovanie systémov umelej inteligencie. Pri spracovaní textu prostredníctvom strojového učenia sa ukázalo, že počítače sa v jednoduchom toki pona dokázali zorientovať oveľa ľahšie a lepšie než v „zložitej“ angličtine.

Toki pona je jazykový experiment, ktorý sa nepochybne podaril. Ak máš záujem študovať ho viac do hĺbky, materiály nájdeš napríklad na webe Omniglot.com.

Takto znie modlitba Otčenáš v toki pona:

mama pi mi mute o, sina lon sewi kon.
nimi sina li sewi.

ma sina o kama.
jan o pali e wile sina lon sewi kon en lon ma.
o pana e moku pi tenpo suno ni tawa mi mute.
o weka e pali ike mi. sama la mi weka e pali ike pi jan ante.
o lawa ala e mi tawa ike.
o lawa e mi tan ike.
tenpo ali la sina jo e ma e wawa e pona.
*awen.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.