Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 5.3.2024
sk
Fridrich
cz
Kazimír
Zdroj: ©Shutterstock

Umývaš svoje auto správne? Na tieto chyby si dávaj pozor!

Dopraj svojmu autu poriadnu očistu bez rizika poškodenia laku.

Keď sa nad tým zamyslíš, tak umývanie auta je poriadna zbytočnosť. Zabiješ ním niekoľko desiatok minút, minieš peniaze a po pár kilometroch je všetko zas podobne špinavé ako predtým. Alebo ešte lepšie, začne pršať a tvoja práca vyjde úplne nazmar. Vedecké štúdie však tvrdia opak. Svoje auto by si mal umývať pravidelne, v opačnom prípade sa lak rýchlejšie ničí. A veru, je na tom niečo pravdy.  

Keď totiž necháš špinu uschnúť na karosérii a niekoľko mesiacov ju nedáš dole, jednoducho sa v laku „zažerie“. Jej následné umytie je potom veľmi náročné. Nehovoriac o tom, že lak v dôsledku nánosov špiny stráca svoj lesk a oxidácia spôsobí, že už ani po umytí nebude vyzerať ako nový. A v neposlednom rade, zabúdať by si nemal ani na vtáčí trus či hmyz. Ten obsahuje chemikálie, ktoré výrazne poškodzujú povrchovú vrstvu laku.  

Výber dobrej autoumyvárky  

Teraz, keď už vieš, že pravidelné umývanie auta je dôležité, prichádza zásadná otázka – ako vlastne lak umývať správne? Existuje hneď niekoľko možností. 

Obľúbenou sú staré dobré kefy. Tie dokážu karosériu umyť rýchlo a efektívne, bez toho, aby si čo i len pohol prstom. Avšak, majú jednu veľkú nevýhodu – dokážu pomerne výrazne poškriabať lak. Aj moderné kefy, ktoré sú vyrobené z jemnejších materiálov, majú na sebe často drobné nedostatky a nečistoty spôsobujúce nepekné škrabance.  

Shutterstock

O niečo bezpečnejším riešením sú bezdotykové umyvárky, respektíve samoobslužné wapky. Na nich auto ľahko umyješ prúdom vody a saponátom. Vrcholom čistenia je ručné umývanie, respektíve detailing. Pri ňom je možné odstrániť aj tie najmenšie nedokonalosti a prinavrátiť laku jeho pôvodnú krásu. Avšak, daňou za dokonalú očistu je pomerne vysoká cena.  

Na čo si dávať pozor pri svojpomocnom čistení?  

Väčšina vodičov sa rozhodne pre klasickú wapku. Pri umývaní by si mal dodržiavať jednoduchý postup. Najprv celé vozidlo opláchni prúdom vody, zhora smerom nadol. Následne aplikuj šampón, nechaj ho chvíľku pôsobiť a opäť ho prúdom čistej vody zmývaj zhora smerom nadol. Dávaj si však pozor na to, aby si nebol striekacou hlavicou príliš blízko karosérie. Vysoký tlak vody môže taktiež spôsobiť poškodenie, a to najmä v prípade starších áut.  

Väčšina samoobslužných autoumyvárok je vybavená aj kefou so striekacou hlavicou. Tú nikdy, ale naozaj nikdy nepoužívaj na čistenie svetiel či laku. Obvykle obsahuje množstvo tvrdých nečistôt, ktoré spôsobia veľké škrabance.  

Shutterstock

Mohlo by ťa zaujímať:

Toto sú najčastejšie chyby vodičov. Robíš ich aj ty?

Ako na ručné umývanie?  

Pri ručnom čistení sa obvykle využíva technika dvoch vedier, aby nedošlo k poškriabaniu laku. V jednom vedre je čistá voda, v druhom je roztok s kvalitným saponátom. Pokiaľ nechceš laku uškodiť, používaj výhradne prostriedky, ktoré sú určené na umývanie áut. Postup je pomerne jednoduchý – najprv auto poriadne opláchni, čím ho zbavíš hrubej špiny. Následne si vezmi kvalitnú špongiu, namoč ju do saponátu a vyčisti malý kúsok karosérie.  

Potom špongiu najprv vypláchni vo vedre s čistou vodou, aby si ju zbavil všetkých tvrdých nečistôt. Následne ju namoč v saponáte a celý proces opakuj. Na záver auto opláchni čistou vodou.  

Shutterstock

Používaj výhradne jemné špongie a handričky, ktoré nemôžu poškriabať lak. Zabudni na akékoľvek staré textílie či storočné špongie, ktoré si našiel niekde na povale.  

Ako zabrániť vzniku fľakov?  

Po umývaní auta sa už aj tebe určite niekedy stalo, že na karosérii ostali nepekné biele bodky alebo fľaky. Tie vznikajú v dôsledku nedostatočného opláchnutia šampónu, ale taktiež ich často spôsobuje vodný kameň. Predchádzať im môžeš celkom jednoducho.  

V prvom rade, po nanesení šampónu karosériu detailne opláchni čistou vodou. Väčšina samoobslužných autoumyvárok ponúka možnosť osmotickej vody, ktorá nespôsobuje fľaky vodného kameňa. No čo je hlavné, po opláchnutí auto vysuš pomocou kvalitného uteráka. Pokiaľ na karosérii neostanú kvapky, ktoré by sa pomaly odparovali, nevzniknú žiadne biele fliačky.  

Máš aj ty nejaké tipy, ako efektívne umývať auto? Daj nám o nich vedieť v komentári!  


Tagy:

Dominik Parajka
Už viac ako 8 rokov sa venujem obsahovému marketingu, pričom mojou srdcovkou sú autá, o ktorých často píšem a natáčam videá. Rád ale vytváram obsah aj k iným témam, hlavne investovaniu, realitám, financiám, technike a elektronike.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.