Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 3.4.2025
sk
Richard
cz
Richard

Únava po zmene času nie je len v hlave. Toto sa deje v týchto dňoch s tvojimi hormónmi

Tvoj organizmus je zmätený.


Po nedávnej zmene času, ktorá prebehla v nedeľu 31. marca, mnohí ľudia ešte stále pociťujú jej dôsledky. Ako upozorňuje endokrinologička Anastázia Komárová zo zvolenskej nemocnice, posun času môže výrazne narušiť prirodzený biologický rytmus nášho tela, čo priamo ovplyvňuje produkciu dôležitých hormónov.

Už tretí deň po zmene času mnohí pociťujeme, že náš organizmus sa ešte úplne neadaptoval. Je to najmä preto, že hormón melatonín, zodpovedný za kvalitný spánok, sa tvorí primárne v tme. „Posun o hodinu dopredu znamená, že večer bude dlhšie svetlo, čo môže oddialiť jeho produkciu a spôsobovať problémy so zaspávaním,“ vysvetlila odborníčka. Podobne je to aj s kortizolom, ktorý reguluje našu energiu a proces prebúdzania – ten sa v prvých dňoch po zmene času dostáva do nesúladu s novým režimom.

Ako zmierniť negatívne dopady zmeny času

Odborníci poskytujú niekoľko účinných odporúčaní, ako si s touto situáciou poradiť. Medzi najdôležitejšie patrí postupná adaptácia spánkového režimu – ideálne začať niekoľko dní pred samotnou zmenou času postupným skorším líhaním o 15-30 minút. Rovnako efektívne je obmedzenie modrého svetla z elektronických zariadení aspoň hodinu pred spaním, keďže toto svetlo potláča prirodzenú tvorbu melatonínu.

Shutterstock

Značný význam má aj pravidelný pobyt na dennom svetle v ranných hodinách, ktorý pomáha synchronizovať naše biologické hodiny a podporuje správnu produkciu kortizolu. Nemocnica tiež zdôrazňuje dôležitosť pohybu na čerstvom vzduchu a vyváženej stravy, ktoré prispievajú k rýchlejšej adaptácii organizmu.

„Väčšina ľudí sa na nový režim adaptuje v priebehu niekoľkých dní, no u citlivejších jedincov môže tento proces trvať dlhšie. Ak problémy so spánkom pretrvávajú dlhšie, je dobré poradiť sa s lekárom, pretože príčina nemusí byť iba v zmene času,“ upozorňuje Komárová.

Letný čas, ktorý sa začal v nedeľu 31. marca, bude trvať až do 27. októbra, kedy sa hodinky opäť posunú z 3:00 na 2:00 h SEČ.

Prečo ťa bolí chrbát? Tieto bežné aktivity spôsobujú jednotlivé typy bolesti

Mohlo by ťa zaujímať:

Dôvod, prečo ťa bolia kríže či krk. Tieto bežné aktivity sú škodnejšie, ako si myslíš


Tagy:

Henrieta Balázsová
Žijem s novinárskym perom v ruke a nebojím sa ponoriť do rôznorodých tém. Od aktuálneho diania cez záhadné kriminálne prípady až po fascinujúce zákutia ľudskej psychiky - všetko je pre mňa inšpiráciou.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.