Po nedávnej zmene času, ktorá prebehla v nedeľu 31. marca, mnohí ľudia ešte stále pociťujú jej dôsledky. Ako upozorňuje endokrinologička Anastázia Komárová zo zvolenskej nemocnice, posun času môže výrazne narušiť prirodzený biologický rytmus nášho tela, čo priamo ovplyvňuje produkciu dôležitých hormónov.
Už tretí deň po zmene času mnohí pociťujeme, že náš organizmus sa ešte úplne neadaptoval. Je to najmä preto, že hormón melatonín, zodpovedný za kvalitný spánok, sa tvorí primárne v tme. „Posun o hodinu dopredu znamená, že večer bude dlhšie svetlo, čo môže oddialiť jeho produkciu a spôsobovať problémy so zaspávaním,“ vysvetlila odborníčka. Podobne je to aj s kortizolom, ktorý reguluje našu energiu a proces prebúdzania – ten sa v prvých dňoch po zmene času dostáva do nesúladu s novým režimom.
Ako zmierniť negatívne dopady zmeny času
Odborníci poskytujú niekoľko účinných odporúčaní, ako si s touto situáciou poradiť. Medzi najdôležitejšie patrí postupná adaptácia spánkového režimu – ideálne začať niekoľko dní pred samotnou zmenou času postupným skorším líhaním o 15-30 minút. Rovnako efektívne je obmedzenie modrého svetla z elektronických zariadení aspoň hodinu pred spaním, keďže toto svetlo potláča prirodzenú tvorbu melatonínu.

Značný význam má aj pravidelný pobyt na dennom svetle v ranných hodinách, ktorý pomáha synchronizovať naše biologické hodiny a podporuje správnu produkciu kortizolu. Nemocnica tiež zdôrazňuje dôležitosť pohybu na čerstvom vzduchu a vyváženej stravy, ktoré prispievajú k rýchlejšej adaptácii organizmu.
„Väčšina ľudí sa na nový režim adaptuje v priebehu niekoľkých dní, no u citlivejších jedincov môže tento proces trvať dlhšie. Ak problémy so spánkom pretrvávajú dlhšie, je dobré poradiť sa s lekárom, pretože príčina nemusí byť iba v zmene času,“ upozorňuje Komárová.
Letný čas, ktorý sa začal v nedeľu 31. marca, bude trvať až do 27. októbra, kedy sa hodinky opäť posunú z 3:00 na 2:00 h SEČ.