Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 6.2.2023
sk
Dorota
cz
Vanda
, Wanda

UNESCO zaradila francúzsku bagetu na Zoznam nehmotného svetového dedičstva

Na Zozname nehmotného svetového dedičstva ľudstva je v súčasnosti približne 600 výrobkov z viac než 130 krajín.


Francúzska bageta bude zaradená na Zoznam nehmotného svetového dedičstva ľudstva Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO). TASR správu prevzala v stredu z agentúr AP a AFP.

Experti UNESCO v stredu na schôdzi v Maroku rozhodli, že toto francúzske pečivo pripravené z múky, vody, soli a kvasníc si zaslúži uznanie OSN. Francúzske ministerstvo kultúry predtým upozornilo na „pokračujúci pokles“ počtu tradičných pekární. Za posledných 50 rokov každoročne zatvorí prevádzku približne 400 z nich.

Generálna riaditeľka UNESCO Audrey Azoulayová povedala, že toto rozhodnutie oceňuje „umenie a zručnosť pekárov“ a „denný rituál“. „Je dôležité, aby tieto remeselné znalosti mohli existovať aj v budúcnosti,“ uviedla Azoulayová, ktorá bola v rokoch 2016–17 francúzskou ministerkou kultúry.

Shutterstock

Bageta je pokladaná za neodmysliteľný francúzsky výrobok. Údajne ju však vymyslel vo Viedni narodený pekár August Zang v roku 1839. Zang uviedol do prevádzky parnú pec, čím umožnil pečenie chleba z krehkou kôrkou a nadýchaným cestom vo vnútri.

Agentúra AFP píše, že bagetu vytvorili pekári v Napoleonovej armáde s cieľom zabezpečiť dávky chleba pre vojakov. Dlhé a tenké pečivo sa dalo rýchlo pripraviť v tehlových peciach narýchlo postavených na bojisku, píše AFP. Tieto kusy pečiva sa vo Francúzsku dajú kúpiť na rôznych predajných miestach vrátane supermarketov. Pozorovatelia však upozorňujú na problémy v oblasti kvality, dodáva AP.

Cesto musí odpočívať 15–20 hodín pri teplote štyri až šesť stupňov Celzia, píše agentúra Reuters s odvolaním sa na francúzsky zväz pekárov.

Experti UNESCO sa tento týždeň zišli v Maroku, ktoré tejto organizácii v súčasnosti predsedá. Skúmajú celkovo 56 návrhov na zaradenie na Zoznam nehmotného svetového dedičstva ľudstva vrátane štyroch, ktoré si naliehavo vyžadujú zachovanie.

Na Zozname nehmotného svetového dedičstva ľudstva je v súčasnosti približne 600 výrobkov z viac než 130 krajín.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť