Zdroj: ©Shutterstock

Unikátne svetové stavby, ktoré by mali byť povinnou zastávkou každého cestovateľa

Vitaj na ceste za inou kultúrou.

5. Tádž Mahal

Podľa prevažujúceho názoru ide o mauzóleum, ktoré postavil cisár Šáhdžahán na pamiatku svojej ženy Mumtázmahal. Podľa UNESCO sa stavba začala v roku 1631 a skončila o 17 rokov neskôr. Podieľalo sa na nej viac než 20-tisíc remeselníkov z celej južnej, strednej a východnej Ázie.

Stavebný materiál pochádzal z Indie a Ázie. Použilo sa vyše tisíc slonov, dvadsaťosem rôznych druhov drahokamov a polodrahokamov bolo zasadených do mramoru. Legenda hovorí o tom, že keď Šáhdžahánovi zomrela manželka, trúchlil nad ňou celé dva roky. Preto zložil sľub, že jej postaví mimoriadny pomník. Nech to bolo akokoľvek, je to unikátna a nádherná stavba.

Shutterstock

6. Chichén Itzá

Je to najvyhľadávanejšia lokalita v Mexiku, ktorú ročne navštívi viac ako milión turistov. Nachádza sa v strede polostrova Yucatán. Od roku 1988 je zapísaná na zozname Svetového dedičstva UNESCO. Chichén Itzá je veľkolepý archeologický komplex mayskej civilizácie z rokov 500-1500 nášho letopočtu.

Lokalita ponúka niekoľko unikátnych stavieb – najznámejšia je Kukulkánova pyramída. Je vysoká tridsať metrov, pričom jej podstavec má priemer 55,3 metra. Slúžila ako chrám zasväteným Maya Yucateco, po slovensky „bohu opereného hada“ Kukulkánovi.

Shutterstock

Odporúčame prečítať:

Slovenské dôchodky čaká od júla výrazná zmena. Zistite, či sa to týka aj vás

7. Petra

Jedinečné skalné mesto sa nachádza v Jordánsku. V roku 1985 ho zaradili na zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Mesto vzniklo na mieste, kde sa stretávajú tri údolia, pravdepodobne medzi 3. a 1. storočím pred Kristom. Petra bola hlavným mestom kráľovstva.

Neskôr mesto ovládli Rimania. Navyše leží na mieste, kadiaľ viedla cesta do južnej Ázie, takže ovládalo obchod s korením. Všetky stavby boli vytesané do pieskovca. Najväčší rozkvet dosiahlo okolo roku 62 pred Kristom. V tom čase v ňom žilo 30 000 ľudí. Do zatratenia mu napomohlo ničivé zemetrasenie v 6. storočí.

Shutterstock

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné