5. Tádž Mahal
Podľa prevažujúceho názoru ide o mauzóleum, ktoré postavil cisár Šáhdžahán na pamiatku svojej ženy Mumtázmahal. Podľa UNESCO sa stavba začala v roku 1631 a skončila o 17 rokov neskôr. Podieľalo sa na nej viac než 20-tisíc remeselníkov z celej južnej, strednej a východnej Ázie.
Stavebný materiál pochádzal z Indie a Ázie. Použilo sa vyše tisíc slonov, dvadsaťosem rôznych druhov drahokamov a polodrahokamov bolo zasadených do mramoru. Legenda hovorí o tom, že keď Šáhdžahánovi zomrela manželka, trúchlil nad ňou celé dva roky. Preto zložil sľub, že jej postaví mimoriadny pomník. Nech to bolo akokoľvek, je to unikátna a nádherná stavba.
6. Chichén Itzá
Je to najvyhľadávanejšia lokalita v Mexiku, ktorú ročne navštívi viac ako milión turistov. Nachádza sa v strede polostrova Yucatán. Od roku 1988 je zapísaná na zozname Svetového dedičstva UNESCO. Chichén Itzá je veľkolepý archeologický komplex mayskej civilizácie z rokov 500-1500 nášho letopočtu.
Lokalita ponúka niekoľko unikátnych stavieb – najznámejšia je Kukulkánova pyramída. Je vysoká tridsať metrov, pričom jej podstavec má priemer 55,3 metra. Slúžila ako chrám zasväteným Maya Yucateco, po slovensky „bohu opereného hada“ Kukulkánovi.
7. Petra
Jedinečné skalné mesto sa nachádza v Jordánsku. V roku 1985 ho zaradili na zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Mesto vzniklo na mieste, kde sa stretávajú tri údolia, pravdepodobne medzi 3. a 1. storočím pred Kristom. Petra bola hlavným mestom kráľovstva.
Neskôr mesto ovládli Rimania. Navyše leží na mieste, kadiaľ viedla cesta do južnej Ázie, takže ovládalo obchod s korením. Všetky stavby boli vytesané do pieskovca. Najväčší rozkvet dosiahlo okolo roku 62 pred Kristom. V tom čase v ňom žilo 30 000 ľudí. Do zatratenia mu napomohlo ničivé zemetrasenie v 6. storočí.