Utorok 27.9.2022
sk
Cyprián
, Damián
cz
Jonáš

Unikátny lodný mlyn v Kolárove obnovia

Rozhodli o tom Slováci v rámci iniciatívy Poklady Slovenska.


Unikátny lodný mlyn, ktorý je jedinou technickou pamiatkou svojho druhu na Slovensku obnovia. Rozhodli o tom Slováci v rámci iniciatívy Poklady Slovenska.

Vzácna pamiatka sa nachádza v lužných lesoch južného Slovenska a v hlasovaní získala viac ako deväťtisíc hlasov. Vďaka hlasom a grantu od Nadácie VÚB vo výške 30-tisíc eur sa tak zachováva pre ďalšie generácie. Slováci si mohli vybrať spomedzi deviatich historických objektov a dielami medzi 1. a 15. júnom. Objekty vybrala porota z vyše 200 tento rok nominovaných pamiatok naprieč celým Slovenskom. Informoval o tom Tomáš Turčan zo spoločnosti Grape PR v tlačovej správe.

TASR

Odborné práce na obnove lodného mlynu v Kolárove budú prebiehať v druhej polovici tohto roka. V pláne je v rekonštrukcia celého mlynského kolesa. Vzhľadom na to, že ide o objekt umiestnený na vode, ktorá urýchľuje degradáciu dreva, ošetrené budú aj bočnice lode. Tie dostanú špeciálny náter a údržbu, ktorú táto pamiatka nevyhnutne potrebuje.

„Ničivé búrky pred pár dokmi poškodili srdce mlyna – koleso, ktoré je dominantou našej národnej kultúrnej pamiatky. Boli sme nútení ho demontovať, pretože zničený nosný hriadeľ kolesa ohrozoval statiku a bezpečnosť celého plávajúceho zariadenia. Rok a pol sme boli bez tejto kľúčovej súčasti, robíme však všetko pre to, aby bol mlyn pre návštevníkov prístupný kompletne,“ povedal predseda Spolku Vodný mlyn Kolárovo Ľubomír Augustín.

Vodný mlyn v Kolárove patrí k posledným plávajúcim vodným mlynom na Slovensku a je zároveò naším jediným dochovaným lodným mlynom. Vedie k nemu 86-metrový most, ktorý je èasto oznaèovaný za najdlhší zastrešený rieèny most v Európe s celodrevenou konštrukciou. V Kolárove 29. januára 2021. FOTO TASR – Dano Veselský *** Local Caption *** màtve rameno rieka Malý Dunaj Múzeum vodného mlynárstva plávajúci vodný mlyn v Kolárove technická pamiatka


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť