Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 18.6.2024
sk
Vratislav
cz
Milan, Milana

Unikátny objav egyptských vedcov. Čo sa skrýva vo vnútri Veľkej pyramídy v Gíze?

Všetci nadšenci sú v pozore.


Egyptskí vedci vo štvrtok predstavili objav dlhej komory vo vnútri Veľkej pyramídy v Gíze. Ide o prvý takýto priestor, ktorý bol objavený na severnej strane tejto starovekej stavby. TASR o tom informuje podľa správy tlačovej agentúry Reuters. Komora má rozmery 9 × 2 metre a nachádza sa nad hlavným vchodom do pyramídy.

Jej funkcia je v súčasnosti neznáma, hoci takéto priestory často vedú k ďalším archeologickým objavom. Objav spoločne oznámili pri základni pyramídy egyptský archeológ Záhí Hawás a egyptský minister cestovného ruchu Ahmad Ísá. Komora bola objavená v rámci projektu Scan Pyramids – medzinárodného programu, ktorý skúma neprebádané časti starovekých stavieb pomocou skenovania.

Objavy vyvolávajú veľký záujem

Veľká pyramída v Gíze sa nachádza zhruba 18 kilometrov od centra Káhiry. Známa je aj pod názvom Chufuova pyramída – po svojom staviteľovi, faraónovi zo štvrtej dynastie, ktorý vládol v rokoch 2 509 až 2 483 pred naším letopočtom. Táto antická stavba je posledným zachovaným divom starovekého sveta. Postavili ju pred približne 4 500 rokmi ako kráľovskú hrobku.

Odborníci sa rozchádzajú v názoroch na to, ako bola postavená, takže aj relatívne malé objavy vyvolávajú veľký záujem. Egypt sa často verejne chváli starovekými objavmi, aby prilákal viac turistov, ktorí sú pre túto severoafrickú krajinu hlavným zdrojom zahraničnej meny. Tento sektor zaznamenal dlhý útlm po politických nepokojoch a násilnostiach, ktoré nasledovali po povstaní v roku 2011.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.