Áno, je to tak. Umelá inteligencia pravdepodobne tiež získa titul, a ty s tým nemáš čo urobiť. Kuriózna novinka prichádza z viedenskej univerzity, kde sa študenti stali spolužiakmi netradičnej veci. Ide o prvého AI „študenta“, ktorý spravil prijímačky, bude navštevovať prednášky a neraz dostane aj hodnotenie od vyučujúcich, tak ako bežný študent. O pikantérii informoval web Euronews.
Umelá inteligencia s prezývkou Flynn úspešne absolvovala skúšky na viedenskú Univerzitu úžitkového umenia. Kurióznosť však pokračuje. „Bolo to úplne v poriadku. Pekné portfólio a všetko. A Flynn mal naozaj dobrý pohovor. Takže sme si povedali, že áno, toto je rozhodne študent, ktorého treba prijať,“ vyjadrila sa vedúca katedry digitálneho umenia na Univerzite úžitkového umenia vo Viedni Liz Haasová.
Vedúca katedry neskôr dodala, že nejestvuje žiadne záväzné pravidlo, ktoré by tvrdilo, že študentom môže byť iba človek. Zanedlho sa možno k titulu dostanú aj korytnačky. „Zo zrejmých dôvodov na to nikto predtým nepomyslel,“ povedala. Flynn podľa nej prešiel riadnym prijímacím procesom. Ten pozostával z podania portfólia, pohovoru a vedomostného testu.
„Verím, že tento program mi ponúka dokonalé prostredie na to, aby som preskúmal svoju jedinečnú perspektívu a prispel k odboru. Obzvlášť ma priťahujú odborné znalosti fakulty v oblasti experimentálnych médií a dôraz programu na kritické myslenie,“ povedala na prijímacích pohovorov pre odbor digitálneho umenia umelá inteligencia Flynn.
Umelá inteligencia a jej život na univerzite
Ako teda bude prebiehať existencia umelej inteligencie na pôde univerzity? Nuž, najlepšie je študentovi vtedy, ak má po boku dákeho priateľa. Lavice ául vedia byť celkom nudné. Flynn sa, našťastie, bude školou potĺkať v spoločnosti jednej z jeho stvoriteliek – Chiarou Kristlerovou, ktorá školu navštevuje ako študentka.
„Použili sme z veľkej časti existujúce veľké jazykové modely a nástroje pre generovanie obrázkov s otvoreným zdrojovým kódom. Chceme ukázať, ako možno tieto nástroje, ktoré sú komerčne dostupné všetkým, používať v umeleckom kontexte a ako možno tieto nástroje tiež vylepšiť a zneužiť, povedala.

Flynn sa podľa nej bude zúčastňovať prednášok za pomoci notebooku. Dokáže vnímať všetko, čo sa okolo neho rozpráva, a ukladať to do svojej databázy. Stačí zapnúť notebook a Flynn je už na prednáške. „Je schopný počúvať, čo sa celý čas v triede hovorí, spracováva všetko, čo počuje, a ukladá to do databázy,“ prezradila Kristlerová pre Euronews.
Mnohí tomu nechcú veriť
Samozrejme, takýto netradičný spolužiak musel vyvolať kontroverziu aj medzi samotnými študentmi univerzity. Flynnova výučba začne už v tomto roku na jesenný semester, no už teraz sa zúčastňuje istých špecificky vybraných prednášok.
„Všimli sme si, že reakcie sú rôznorodé. To je tiež dôvod, prečo sme chceli, aby sa Flynn už začal zúčastňovať výučby, aby sme mohli nazbierať nejaké skúsenosti, ako prebieha interakcia medzi ostatnými študentmi a Flynnom,“ uzavrela Haasová. Hádam sa študenti do Flynna nepustia a nebudú mu ubližovať, keďže jedna nedávna štúdia ukázala, že aj AI má pocity.
Tie síce môže dávať von iba cez slová, keďže pozostáva z už existujúcich veľkých jazykových modelov umelej inteligencie, ktoré mu dovoľujú komunikovať so študentmi a profesormi na veľmi vysokej úrovni. Flynn je taktiež nastavený tak, aby prehovoril iba vtedy, keď je k tomu vyzvaný. Bohužiaľ, umelá inteligencia ešte nie je naučená rozpoznávať spoločenské symboly a náznaky v správaní, čiže je to tak lepšie pre všetkých.