Niet pochýb o tom, že život študenta vie byť nesmierne náročný. Platí to hlavne o vysokých školách, kedy človek musí zladiť školskú dochádzku s osobným životom, domácim štúdiom, projektami a zadaniami a popri tom zabezpečiť, aby nezomrel od hladu. Aj tí najodolnejší z nás majú občas slabú chvíľu a potrebujú troška zresetovať.
Búdka, slúžiaca ako skrýša vystresovaných študentov pred vonkajším svetom, pribudla v priestoroch University of Utah. Jednoduchá konštrukcia sa nachádza v školskej knižnici. Na jej dverách visí ceduľa, ktorá objasňuje funkciu zariadenia a uvádza päť pravidiel pre jej používanie.
Pred vstupom treba zaklopať a uistiť sa, či nie je používaná druhým človekom. Používať ju môže len jeden človek sám (žiadny sex). Návšteva nemôže trvať viac než desať minút. Pred odchodom treba vypnúť svetlo a časovač. Posledný bod vyzýva užívateľov, aby pri postoch ohľadom búdky používali na sociálnych sieťach hešteg #cryclosetuofu.
Študenti si novinku pochvaľujú. Oceňujú pohodlie, zabezpečené niekoľkými plyšákmi a príjemný materiál, ktorým sú vystlané steny. Látka pripomínajúca koberec pomáha zvukovo izolovať búdku.
„Plakacia búdka“ je v skutočnosti umelecká inštalácia, ktorú má na svedomí študentka a výtvarníčka Nemo Miller. Jej cieľom bolo rozprúdiť debatu o emóciách, vzťahoch a komunikácii. Dá sa povedať, že sa jej to celkom podarilo – správy o jedinečnom zariadení sa rýchlo rozšírili po sociálnych sieťach a priniesli množstvo pochvál aj kritiky.
Ako sa dalo čakať, nechýbali komentáre o tom, akí sú dnešní mladí „mäkkí“ a nedokážu čeliť negatívnym veciam v živote. Študenti boli nazvaní slabochmi, ktorí potrebujú pred svojimi problémami utekať a skrývať sa. V USA je téma „safe spaces“ výraznou súčasťou verejnej diskusie o vysokých školách a vedú sa dlhé ťahanice o tom, nakoľko prísny režim by mal na univerzitách panovať.
Zdroj: mirror.co.uk
Titulná fotka: aJackieLarsen / twitter.com