Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 30.11.2022
sk
Ondrej, Andrej
cz
Ondřej
Zdroj: ©Shutterstock

Upíri, bosorky a zvieracie transformácie. Okultné povery Afriky sú častým zdrojom násilia

Procesy s údajnými bosorkami žiaľ nie sú záležitosťou dávnej minulosti.

Aká je dnešná Afrika? Mení sa rýchlo, rovnako ako celý svet. Pri návšteve veľkých metropol ako Kapské mesto, Lagos či Nairobi by mnohí našinci zostali veľmi prekvapení. Nájdu sa tam vysoké mrakodrapy, známe globálne značky aj služby na vysokej úrovni.

Afrika dnes

Život priemerného Afričana je dnes veľmi vzdialený predstavám, ktoré stále existujú v hlavách ľudí v Európe. Ako napísal Hans Rosling vo svojej knihe Moc faktov, rozvojové krajiny podľa svojej definície prakticky takmer ani neexistujú a aj v Afrike si drvivá väčšina obyvateľov dokáže naplniť základné potreby. Rosling tvrdí, že bežný Afričan sa má dnes tak dobre, ako sa mal bežný Švéd v 60. rokoch.

Keď prihliadneme na technologický pokrok, znamená to, že väčšina Afričanov dnes žije v murovaných domoch či panelákoch. Majú doma televízor, chladničku, smartfón, stabilné dodávky elektriny, pitnej vody a aj dostatok potravín.

Shutterstock

Samozrejme, situácia sa štát od štátu líši (žije tam predsa 1,2 miliardy ľudí!) a niektoré regióny čelia náročným výzvam. Jeden zdroj problémov má korene v dávnej minulosti a dodnes brzdí pokrok v mnohých spoločenských oblastiach. Ide o povery a vieru v temné nadprirodzené sily.

Okultná tradícia

Takmer v každom štáte subsaharskej Afriky sa aj dnes vyskytujú násilné činy, ktoré sú ospravedlnené bojom s temnými silami a údajnými čarodejníkmi. Výtržníci pritom vychádzajú z povier a mýtov o bosorkách, sprevádzajúcich africké civilizácie už od ich samotného vzniku.

Okultné presvedčenia existovali v dobe predkoloniálnej, počas obdobia kolonializmu a prekvitajú aj v postkoloniálnej súčasnosti. V priebehu storočí preukázali obrovskú flexibilitu a schopnosť pretrvať. Mnohí komentátori tvrdia, že islam a kresťanstvo miestne povery nezatlačili na ústup, ale dosiahli opačný efekt – Afričania získali ďalšie zdroje mýtov, z ktorých by mohli čerpať, prípadne ich použiť ako alternatívny spôsob popierania vedeckého myslenia.

Profimedia

Povery o bosorkách sú v Afrike natoľko zakorenené, že dokázali prežiť aj „civilizačné misie“ cudzincov, všeobecný rozvoj gramotnosti a vzdelanosti a aj globalizáciu. Sú dôležitou súčasťou folklóru a temné nadprirodzené sily sa objavujú v ľudových piesňach, povestiach a rozprávkach.

Odporúčame prečítať:

10 nechutných faktov o zvieratách, pri ktorých tvoj žalúdok urobí kotrmelec

Na tom by nebolo nič zlé, ak by všetci ľudia tieto príbehy brali ako fikciu a kultúrne dedičstvo predkov. Skutočnosť je však taká, že mnohí obyvatelia bosoráctvo vnímajú ako reálny problém a povery ovplyvňujú ich život. Vo veľa prípadoch tento spiatočnícky pohľad na svet vedie až k násiliu a obetiam na životoch.

Toto je niekoľko mediálne známych prípadov, v ktorých sa vyskytujú „bosorky a zlí čarodejníci“:

Koza kradla auto

Jeden z najznámejších prípadov „bosoráckeho incidentu“ v Afrike sa odohral v roku 2009 v Nigérii. Skupina obyvateľov odovzdala policajtom kozu, o ktorej tvrdila, že je zlodejom áut. Ako môže koza ukradnúť vozidlo? Predsa v ľudskej podobe!

Muži tvrdili, že koza bola členom skupiny, pokúšajúcej sa ukradnúť zaparkovanú Mazdu. Kým ostatní grázli unikli, jeden z nich sa premenil na kozu a snažil sa schovať. Policajtom sa tento príbeh nepozdával a „občiansku hliadku“ odbili s tým, že premena človeka na zviera sa vymyká vedeckému poznaniu a „zviera nemôže páchať zločin“. Koza bola teda zbavená obvinenia.

Pexels

Invázia upírov

Na jeseň 2017 sa Malawi a Mozambikom prehnala vlna násilia, ktorá súvisela s útokmi upírov. Miestni obyvatelia nejakým spôsobom dospeli k záveru, že niektorí ich spoluobčania pijú krv nevinných ľudí, čím získavajú moc a bohatstvo. Ako to tak býva, rozhodli sa vziať spravodlivosť do vlastných rúk.

Shutterstock

Pri početných incidentoch boli zlynčovaní ľudia obvinení z vampirizmu a množili sa násilné strety s políciou a úradmi. Ako pri každej správnej konšpirácii, ani v rámci protiupírskej hystérie nechýbalo presvedčenie, že polícia a iné štátne inštitúcie sú na strane zla a upírov sa snažia brániť. Starostovia niekoľkých miest museli kvôli obavám o život ujsť.

Trestanecké tábory pre bosorky

Ako spojiť dva veľké historické omyly/zločiny v jeden? V Ghane to vedia! Procesy s čarodejnicami a koncentračné tábory dokázali spojiť v jednu veľmi zlú ideu a v krajine sa nachádza šesť táborov pre ženy podozrivé z bosoráctva.

Ako sa dá čakať, nedobrovoľnému pobytu nepredchádza žiadny spravodlivý súd a na uväznenie stačí aj podozrenie zo strany nedôveryhodného svedka (dôvodom môže byť napríklad aj neplodnosť, psychická porucha či iná sexuálna orientácia). V súčasnosti je takto v neľudských podmienkach uväznených okolo tisíc osôb. Niektoré staršie ženy prežili v „bosoráckych koncentrákoch“ aj štyri dekády!

Profimedia

V roku 2011 ghanská vláda oznámila, že tábory, z ktorých niektoré vyrástli už pred sto rokmi, musia byť zatvorené. Jedna vec je však niečo vyhlásiť a druhá zrealizovať to. Veci sa hýbu veľmi pomaly a nie je jasné, kedy koniec táborov naozaj nastane. Paradoxne, niektoré ženy považujú chatrče v tábore za bezpečné miesto, pretože veria, že po návrate domov by ich mohli niekdajší susedia zabiť.

Všetko pre čarodejníkov

Africké predstavy o nadprirodzene sa netýkajú len zlých čarodejníkov, ale aj liečiteľov a šamanov, ktorí používajú vyššie sily na pomoc ostatným. Pre nich sú určené špeciálne trhoviská, ktoré ponúkajú všetky pomôcky a suroviny, potrebné na praktizovanie mágie.

V ich ponuke zvyčajne nájdeme liečivé rastliny, ktoré skutočne a overiteľne pomáhajú a sú súčasťou ľudového liečiteľstva, rôzne kože a kosti zvierat, vyrezávané predmety a náramky, ktoré podľa predajcov disponujú magickou mocou. Na trhu Akodessewa v Togu, kde človek nájde potreby na praktizovanie voodoo, to vyzerá takto:

Profimedia

Veľkým problémom spojeným s „čarodejníckymi potrebami“ je pytliactvo. Ľudia pripisujú magické vlastnosti aj častiam tiel vzácnych živočíchov, ktoré sa tak stávajú veľmi lukratívnym tovarom. Rovnako hrozivé je to, že niekde sú za takéto živočíchy považovaní aj ľudia s albinizmom, zabíjaní kvôli orgánom.

Mohlo by ťa zaujímať:

V mnohých krajinách sú prenasledovaní gayovia, albíni či ľaváci. Nebezpečné povery pre nich môžu znamenať rozsudok smrti

Mačacia žena

Viera v schopnosti čarodejníkov premeniť sa na zviera patrí v Afrike medzi najrozšírenejšie povery. Okrem „kozieho zlodeja áut“ to dokazujú stovky a tisíce ďalších podobných prípadov. Napríklad ten (opäť z Nigérie), ktorý hovorí o mačke, transformujúcej sa na ženu.

Shutterstock

V roku 2016 bola v jednom dome objavená mačka, ktorá sa vraj za úsvitu premenila na mladú ženu. Údajne tak spravila preto, aby ju ľudia nezabili (kto by zabíjal náhodnú mačku?). Jeden z nálezcov sa vyjadril, že žena „páchla ako zviera“ a neľudsky silný zápach vraj mali aj jej exkrementy a moč.

Nie je známe, čo sa s mačkou-ženou stalo a či bola obvinená z nejakého zločinu.

Zlodeji pipíkov

Konžskou demokratickou republikou otriasli v roku 2008 výtržnosti namierené proti údajným zlodejom genitálií. Polícia zadržala 13 čarodejníkov podozrivých z toho, že spoluobčanom za pomoci čiernej mágie zmenšovali alebo kradli pohlavné orgány. Poškodení mali byť len muži.

shutterstock

Zatýkaniu predchádzalo množstvo správ o čudákoch, ktorí sa náhodného okoloidúceho dotkli (čím ho vraj pripravili o pýchu) a následne žiadali peniaze za navrátenie. V minulosti bolo v podobnej situácii v Ghane tucet podozrivých z kradnutia pipíkov zlynčovaných rozzúreným davom.

Čo s tým?

Bizarné povery, ktoré často vedú k násiliu či úmrtiam, nenechávajú veľkú časť obyvateľov Afriky chladnými. Vzdelanci, intelektuáli a všetci tí, čo aspoň trocha vedia, ako svet funguje, proti týmto mýtom bojujú a snažia sa dosiahnuť aj legislatívne zmeny.

Vo viacerých štátoch Afriky sa konajú konferencie, kde sa diskutuje o dopadoch okultných presvedčení na životy ľudí a šíri sa osveta. Samozrejme, nie je to také ľahké a vždy sa nájdu odporcovia, ktorí samotných organizátorov obviňujú z bosoráctva.

Odporúčame prečítať:

Slovenský Lovestream festival oznámil headlinera! Do Bratislavy zavíta táto známa skupina

Nepomáha ani to, že mnohé krajiny majú platné zákony postihujúce čarodejníctvo. Naopak, tie progresívnejšie štáty zakazujú ľuďom obviňovať druhých z bosoráctva. Ani to, žiaľ, nezabráni tomu, aby sa tak dialo.

Hovoriť o tejto téme sa neboja ani filmári a jedinečné svedectvo o tom, aké je to byť označený za bosorku, poskytuje film Nie som čarodejnica (2017). Aký hrozný dopad na spoločnosť má ľudská obmedzenosť a poverčivosť, vyrozprávala Rongano Nyoni, britská režisérka zambijského pôvodu.

Profimedia

Postarať sa o to, aby povery už nikdy viac neviedli k násilnostiam, určite nebude rýchle a jednoduché. Boj s hlúposťou je boj zdĺhavý, vyčerpávajúci a má mnoho frontov.

V niečom sme si podobní

Ak si si pri čítaní jednotlivých bodov kládol otázku „Kto verí takýmto hlúpostiam?“, tak si spomeň, koľkokrát si si ju kládol pri prezeraní komentárov na slovenskom internete. Rovnakí obmedzenci, ochotní lynčovať druhých pre ničím nepodložené obvinenia vychádzajúce z konšpiračných teórií nie sú vzácnosťou ani u nás.

Shutterstock

Nie tak dávno boli slovenskými „bosorkami“ zdravotníci, ktorí sa v čase veľkého nasadenia počas pandémie od istej časti populácie dočkali namiesto vďaky len nadávok a útokov. Môže niekto, kto sa dopúšťa takéhoto nekultúrneho správania, tvrdiť, že je lepší ako Afričan, naháňajúci údajné čarodejnice?

Rozhodne nie! On sa dokonca ani nemôže vyhovoriť na nejaké „tradície“ zakorenené v kultúre. Všetky „zaručené praudy“ totiž aktívne vyhľadáva a sám sa im rozhodne veriť…


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť