Aká je dnešná Afrika? Mení sa rýchlo, rovnako ako celý svet. Pri návšteve veľkých metropol ako Kapské mesto, Lagos či Nairobi by mnohí našinci zostali veľmi prekvapení. Nájdu sa tam vysoké mrakodrapy, známe globálne značky aj služby na vysokej úrovni.
Afrika dnes
Život priemerného Afričana je dnes veľmi vzdialený predstavám, ktoré stále existujú v hlavách ľudí v Európe. Ako napísal Hans Rosling vo svojej knihe Moc faktov, rozvojové krajiny podľa svojej definície prakticky takmer ani neexistujú a aj v Afrike si drvivá väčšina obyvateľov dokáže naplniť základné potreby. Rosling tvrdí, že bežný Afričan sa má dnes tak dobre, ako sa mal bežný Švéd v 60. rokoch.
Keď prihliadneme na technologický pokrok, znamená to, že väčšina Afričanov dnes žije v murovaných domoch či panelákoch. Majú doma televízor, chladničku, smartfón, stabilné dodávky elektriny, pitnej vody a aj dostatok potravín.
Samozrejme, situácia sa štát od štátu líši (žije tam predsa 1,2 miliardy ľudí!) a niektoré regióny čelia náročným výzvam. Jeden zdroj problémov má korene v dávnej minulosti a dodnes brzdí pokrok v mnohých spoločenských oblastiach. Ide o povery a vieru v temné nadprirodzené sily.
Okultná tradícia
Takmer v každom štáte subsaharskej Afriky sa aj dnes vyskytujú násilné činy, ktoré sú ospravedlnené bojom s temnými silami a údajnými čarodejníkmi. Výtržníci pritom vychádzajú z povier a mýtov o bosorkách, sprevádzajúcich africké civilizácie už od ich samotného vzniku.
Okultné presvedčenia existovali v dobe predkoloniálnej, počas obdobia kolonializmu a prekvitajú aj v postkoloniálnej súčasnosti. V priebehu storočí preukázali obrovskú flexibilitu a schopnosť pretrvať. Mnohí komentátori tvrdia, že islam a kresťanstvo miestne povery nezatlačili na ústup, ale dosiahli opačný efekt – Afričania získali ďalšie zdroje mýtov, z ktorých by mohli čerpať, prípadne ich použiť ako alternatívny spôsob popierania vedeckého myslenia.
Povery o bosorkách sú v Afrike natoľko zakorenené, že dokázali prežiť aj „civilizačné misie“ cudzincov, všeobecný rozvoj gramotnosti a vzdelanosti a aj globalizáciu. Sú dôležitou súčasťou folklóru a temné nadprirodzené sily sa objavujú v ľudových piesňach, povestiach a rozprávkach.
Na tom by nebolo nič zlé, ak by všetci ľudia tieto príbehy brali ako fikciu a kultúrne dedičstvo predkov. Skutočnosť je však taká, že mnohí obyvatelia bosoráctvo vnímajú ako reálny problém a povery ovplyvňujú ich život. Vo veľa prípadoch tento spiatočnícky pohľad na svet vedie až k násiliu a obetiam na životoch.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Bizarný príbeh o zlodejovi, ktorý sa mal premeniť na kozu
- Koľko žien momentálne trpí v koncentračných táboroch určených pre čarodejnice
- Čo všetko si môžu šamani a liečitelia zadovážiť na špeciálnych trhoviskách
- Ako začali obyvateľom Konžskej demokratickej republiky v roku 2008 záhadne miznúť pohlavné oragány
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom