Uponáhľaní taxikári či neobratní kamionisti. Tieto skupiny ľudí sú najhoršími vodičmi

Súhlasíš či nesúhlasíš?


Debata o tom, kto sú najhorší vodiči na cestách, je často ovplyvnená stereotypmi a predsudkami. Niektorí tvrdia, že najväčšie riziko predstavujú mladí šoféri, iní zas poukazujú na starších vodičov. Nájde sa aj názor, že najväčším postrachom ciest sú ženy – tento názor by sme už ale ozaj mohli nechať v minulosti.

Na základe správania na cestách sa dá určiť, komu ostatní účastníci premávky občas priradia nelichotivý titul „najhorší vodič“. Vodičské schopnosti však ovplyvňuje množstvo faktorov, vrátane povolania. Pozrime sa na túto tému bližšie.

1. Kamionisti a profesionálni vodiči nákladných vozidiel

Vodiči kamiónov si majú negatívnu povesť najmä kvôli veľkosti a hmotnosti svojich vozidiel, ktoré majú dlhú brzdnú dráhu a obmedzenú manévrovateľnosť. To zvyšuje riziko nehôd. Kamióny tiež často blokujú premávku pri predbiehaní, a kvôli veľkým mŕtvym uhlom sú náchylnejšie na kolízie pri cúvaní či zmene pruhov.

2. Taxikári

Taxikári sú známi agresívnym a nepredvídateľným štýlom jazdy. Tá je dôsledkom neustáleho naháňania sa za zákazníkmi a tlaku na čo najvyšší zárobok. Často ignorujú cestné predpisy, riskantne predbiehajú, náhle zastavujú na nevhodných miestach a nevenujú dostatočnú pozornosť ostatným účastníkom premávky. Ich jazda býva chaotická, najmä v mestách s hustou premávkou, kde sa snažia prešmyknúť aj cez tie najmenšie medzery.

3. Kuriéri a doručovatelia

Kuriéri sú často vnímaní ako neohľaduplní vodiči – prioritne totiž myslia na čo najrýchlejšie doručenie zásielky. Nezaujíma ich najvyššia povolená rýchlosť, červená na semafore či to, že niekomu pri vykladaní tovaru blokujú cestu. Okrem toho, dlhé hodiny na cestách a stres z doručenia v stanovenom čase môžu viesť k únave a zníženej pozornosti.

najhorší vodiči
Shutterstock

4. Mladí vodiči

Mladí vodiči sú často považovaní za najhorších na cestách, pretože im chýbajú skúsenosti a dostatočná prax na zvládanie rôznych dopravných situácií. Nevedia ešte správne odhadnúť riziko, preceňujú svoje schopnosti a nezriedka reagujú impulzívne. Ich jazda býva nevyvážená – buď príliš opatrná a neistá, alebo naopak agresívna a riskantná.

Ďalším problémom mladých vodičov je ich roztržitosť a sklon k rozptyľovaniu sa. Za volantom používajú mobilný telefón, počúvajú hlasnú hudbu, prípadne konverzujú s ostatnými pasažiermi. To všetko vedie k zníženej pozornosti a s ňou spojeným vysokým rizikom nehodovosti.

Odporúčame prečítať:

Tajomstvá z výšky 10-tisíc metrov: Letušky a piloti si v oblakoch užívajú viac, než si myslíš


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné