Štvrtok 26.5.2022
sk
Dušan
cz
Filip

Upratovači omylom zmazali významné umelecké dielo. Pomýlili si ho s graffiti

Umelkyne sú z celého incidentu nesmierne sklamané.


Títo upratovači asi nemali príliš veľký zmysel pre moderné umenie. Ako píše portál BBC, v Cardiffe, hlavnom meste Walesu, vytvorila trojica umelkýň Beth Blandford, Amber Forde a Temeka Davies viaceré pôsobivé nástenné maľby.

Tie sa dali nájsť na jedenástich betónových stĺpoch v centre mesta. Podľa slov umelkýň mali oslavovať fakt, že v Cardiffe je vítaný každý bez ohľadu na farbu pleti, pohlavie či rodovú identitu.

Maľby mali podľa nich oslavovať diverzitu a ponúknuť tiež ženský uhol pohľadu, ktorý podľa umelkýň v umení absentuje. Maľby si vyžiadali niekoľkodňovú prácu, počas ktorej umelkyne pracovali 12 až 16 hodín.

Po maľbách ostalo prázdno

Tento street art si ale upratovači pomýlili s obyčajnými graffiti. A urobili obrovskú chybu: všetky stĺpy dôkladne vyčistili tak, že po originálnych umeleckých dielach nezostala ani stopa. Organizácia For Cardiff, ktorá projekt financovala, sa umelkyniam ospravedlnila a uviedla, že ide o „obrovskú chybu, ktorá vznikla kvôli nedorozumeniu v komunikácii“. Zároveň prisľúbila, že sa zo všetkých síl bude snažiť situáciu vyriešiť, a to čo najrýchlejšie.

Celá situácia trojicu umelkýň veľmi rozladila a sklamala. „Naozaj sme tento projekt dôkladne plánovali, boli sme z neho nadšené. Je to naozaj hanba,“ uviedla Beth Blandford. Podobne sa vyjadrila aj Amber Forde. Z celého incidentu je vraj „nesmierne zničená“. Podľa nej mali byť maľby oslavou rôznorodosti a viacerých kultúr, ktorým sa doteraz nedostalo povšimnutia.

„Myslím si, že je to dôležité, pretože ich to zviditeľňuje a ukazuje, aký rôznorodý Cardiff je,“ podotkla. „Obzvlášť preto, lebo mnohí umelci sú robotníckej triedy či menšín.“


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť