Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 27.11.2022
sk
Milan
cz
Xenie
Zdroj: ©Shutterstock

Uprostred aljašskej divočiny sám prežil viac ako 30 rokov. Aký je príbeh Richarda Proennekeho?

Úplne sám uprostred krásnej, ale tvrdej prírody.

Asi sa s nami zhodneš, že moderná doba vie byť poriadne hektická. Charakterizuje ju zhon, zvýšený stres, konzum a stále sa zvyšujúce nároky. Mnoho ľudí tak často sníva o živote niekde v úzadí, v pokoji, bokom od mestskej divočiny a bližšie k prírode. Je to krásna predstava, ale väčšina sa na tento krok nikdy neodhodlá. Richard „Dick“ Proenneke však tú odvahu mal. A zašiel ešte ďalej. Rozhodol sa totiž žiť úplne sám uprostred nádhernej, ale drsnej aljašskej prírody. 

To bolo do veľkej miery odvážne rozhodnutie. Poznáme napríklad prípad Chrisa McCandlessa, ktorý túžil po podobnom živote, ale v aljašskej divočine zahynul. Proenneke sa však na svoj pobyt v drsnej prírode poriadne pripravil. O jeho životnom príbehu si povieme niečo viac práve v tomto článku.

Zručný mladík

Richard Louis Proenneke, ktorého neskôr jeho priatelia prezývali Dick, sa narodil 4. mája 1916. Už v detstve vynikal obratnosťou a manuálnou zručnosťou. Jeho rodina nemala peňazí nazvyš, keďže ju tvrdo zasiahla veľká hospodárska kríza. Strednú školu Richard nedokončil a istý čas pracoval na rodinnej farme.

Wikimedia Commons

Tvrdá drina sa mu ale zapáčila a zaujímal sa aj o technické nákresy a mechaniku. Zakúpil si aj motocykel Harley-Davidson a s kamarátom precestoval časť Spojených štátov. Živil sa rôznymi manuálnymi prácami, či už ako záhradník, alebo stavbár.

V deň, keď Japonsko zaútočilo na Pearl Harbor, Proenneke narukoval do armády, kde pôsobil ako tesár. Pri prechode cez hory v San Franciscu vážne ochorel. Reumatická horúčka ho poslala do nemocnice, kde strávil pripútaný na lôžko dobrých šesť mesiacov. Táto udalosť mala naňho obrovský vplyv. Proenneke si sľúbil, že hneď ako sa z choroby dostane, bude sa neustále venovať posilňovaniu vlastného zdravia a sily.

Milovník prírody

Po skončení vojny začal pracovať ako mechanik, opravoval a znovu konštruoval staré motory. Na tejto pozícii zotrval 14 rokov. Jeho zamestnávatelia naňho spomínali ako na ohromne odhodlaného zamestnanca, pre ktorého bolo splnenie úlohy prvoradé. Hoci Richard pre túto prácu ukázal veľký talent, vnútorne ho nenapĺňala a stále ho to ťahalo do prírody. Do nej, samozrejme, stále pravidelne chodieval, ale cítil, že by sa v nej rád usadil natrvalo.

Ako sám napísal vo svojich denníkoch: „Bolo príjemné vrátiť sa naspäť do divočiny, kde sa všetko zdalo byť v pokoji. Bol som sám, len ja a zvieratá. Bral som to tak, že som tu, pretože ide o niečo, čo musím urobiť. Nielen o tom snívať, ale naozaj to urobiť.

Bob Swerer Productions

Nejaký čas teda ešte pracoval ako mechanik a vďaka svojej šikovnosti si dokázal zarobiť pomerne slušnú finančnú čiastku ako rezervu. 21. mája 1968 sa vydal do komplexu Twin Lakes na Aljaške. Najprv obýval chatu po bývalom námornom kapitánovi Spikeovi Carrithersovi, ktorú aj úspešne zrenovoval. Rozhodol sa ale, že na druhej strane jazera si postaví vlastnú chatu. A to úplne sám.

Odporúčame prečítať:

Otestuj sa: Uhádneš, z ktorej slovenskej reality šou je táto hláška?

Chatu si postavil úplne sám

A presne to aj urobil. Pri práci využil svoju ohromnú manuálnu zručnosť, ktorá sa v kombinácii s vysokým intelektom a pracovným zápalom postarala o to, že jeho nový domov bol po všetkých stránkach perfektný. Materiál našiel takmer výhradne v prírode.

Úplne sám zoťal smreky, ktoré následne opracoval a vytvoril z nich steny chaty. V samotnom interiéri urobil krb, posteľ, stoličky a z dreva si zhotovil aj rôzne nástroje – napríklad lyžicu či kladivo. Kúsok od chaty vykopal do zeme veľkú jamu, ktorá mu slúžila ako chladnička. Potraviny a lesné plody skladoval v plechových nádobkách, ktoré si priniesol.

Bob Swerer Productions

Po skončení práce na chate v nej ostal nasledujúcich šestnásť mesiacov. Následne sa vrátil do civilizácie, aby si doplnil zásoby a navštívil rodinu a priateľov. Na jar roku 1969 sa do Twin Lakes vrátil a ostal tam žiť celých tridsať rokov. Do mesta sa vracal len málokedy, hlavne, keď chcel navštíviť rodinu.

Živil sa lovom či zberom lesných plodín. Pestoval si tiež vlastnú zeleninu. Vo svojej malej záhradke mal zemiaky, mrkvu či cibuľu. Občas mu nejaké zásoby v podobe potravín, mäsa či teplého šatstva priviezol v lietadle jeho priateľ Leon Reid „Babe“ Alsworth.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť