Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 8.2.2023
sk
Zoja
cz
Milada

AKTUÁLNE: Úrad verejného zdravotníctva zrušil vyhlášku o OTP režime na pracoviskách

Firmám tak odpadla povinnosť nezaočkovaných zamestnancov a tých, ktorí neprekonali ochorenie COVID-19, testovať.


Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR zrušil vyhlášku o povinnom režime OTP na pracoviskách. Zmena platí od soboty 5. februára. Informoval o tom v piatok ÚVZ. Zamestnávateľov však úrad vyzval, aby svojich zamestnancov aj naďalej testovali.

„S účinnosťou od 5. februára sa ruší povinný OTP režim na pracoviskách. Zamestnávatelia tak už nebudú povinní zamedziť vstup na pracovisko tým osobám, ktoré uvedený režim nespĺňajú,“ uviedol ÚVZ. „Zamestnávateľov i zamestnancov zároveň žiadame, aby na pracovisku naďalej dodržiavali stále platné protiepidemické opatrenia, napríklad dôsledné nosenie respirátora,“ dodal úrad.

Shutterstock

Návrh na zrušenie vyhlášky, ktorá dočasne podmieňovala vstup zamestnanca na pracovisko zamestnávateľa preukázaním sa potvrdením o očkovaní, prekonaní ochorenia COVID-19, negatívnym výsledku testu či vykonaním testu na ochorenie COVID-19 u zamestnávateľa, schválila v stredu (2. 2) vláda. Firmám tak odpadla povinnosť nezaočkovaných zamestnancov a tých, ktorí neprekonali ochorenie COVID-19, testovať.

Testovanie vo firmách bolo zavedené koncom novembra 2021 a vláda ho v závere minulého roka o mesiac predĺžila. Ministerstvo hospodárstva firmám testy preplatí. Rezort už spustil možnosť o túto kompenzáciu požiadať. 

Výnimka pre zamestnancov Zboru väzenskej a justičnej stráže

Zvláštnou novinkou je možnosť príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže chodiť do práce, aj pokiaľ majú pozitívny test. Podmienkou je, že priebeh ochorenia majú bezpríznakový. Príslušník môže ísť do práce „ak by svojou absenciou na pracovisku mohol vážne ohroziť zabezpečenie chodu štátu, kritickej infraštruktúry alebo ak je výkon jeho práce nevyhnutný pri riešení mimoriadnych úloh“. Takíto jednotlivci musia po celý čas na pracovisku nosiť respirátor a dodržiavať ďalšie hygienické opatrenia.

Dôvodom pre toto rozhodnutie je žiadosť ZVJS, ktorý kvôli vysokej chorobnosti čelí nedostatku ľudských zdrojov.

Zdroj: TASR / úprava redakcie


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť